Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Gdy intelektualna komunikacja zawodzi, z pomocą przychodzi poezja. Wystawa “Kwiat paproci” przypomina tomik wierszy, choć środkiem wyrazu są tu obrazy. Te osobiste, a zarazem uniwersalne prace od 12 listopada będzie można oglądać w kolonii Artystycznej w Zalesiu Dolnym.
W pewnym sensie człowiek zawsze jest sam. Choć jest istotą społeczną, jest taka część człowieczej egzystencji, której przeżyć wspólnie niepodobna. Jak na ironię, to właśnie sami w sobie i dla siebie przeżywamy najgłębiej i najautentyczniej. Wewnątrz nas maski opadają, nie ma przed kim udawać. Radości i smutki kołaczą się w ludzkich wnętrzach, lecz mimo wysiłków, nie potrafimy bezpośrednio przekazać tych przeżyć drugiej osobie – na tym właśnie polega nieodłączna samotność człowieczej egzystencji. Odwieczną tęsknotą ludzkiej duszy jest aby tę samotność przezwyciężyć.
Samotność tę pokonać próbuje, Michał Jeliński, którego wystawa „Kwiat paproci” posługuje się językiem poezji. Ekspozycja przypomina tomik wierszy, choć środkiem wyrazu miast słów są obrazy – i podobnie jak słowa, są one jedynie nośnikami treści. Jeliński utrwalił kadry z rzeczywistości, które rozbudziły jego przeżycia, jednak nie zdominował zdjęć swoją osobowością. Oglądając jego fotografie ma się wrażenie, że autor usunął się w cień i pozwolił zdjęciom być lustrem tego, co pozostało w nim „bez niego”.
Twórca odcisnął piętno na swym dziele – nie sposób od tego uciec. Dzięki temu poprzez fotografie mamy okazję poznać Michała Jelińskiego w sposób, któremu nie dorównałyby nawet najdłuższe rozmowy. Jego wewnętrzny świat, zapisany w obrazach, stoi przed nami otworem. Zręczność Jelińskiego polega jednak na tym, że nie narzuca widzowi swoich przeżyć; wykraczając poza to, co osobiste, tworzy obrazy dostępne dla każdego, pozostawia pole do swobodnego poszukiwania własnych przeżyć i interpretacji, wykraczających poza wrażenia autora. Obraz jest w rękach widza.
Michał Jeliński (ur. 1973) - absolwent Wydziału Leśnego SGGW i Fotografii w PWSFTviT. Początkowo zajmowałem się tradycyjną fotografią przyrodniczą. Na studiach w "filmówce", dzięki promotorowi Marianowi Schmidtowi odkrył fotografię ekspresyjną i prace Minora White′a i Paula Caponigro, którzy stali się dla niego inspiracją. Prowadzi Pracownię Krajobrazu w Warszawskiej Szkole Fotografii i Grafiki Projektowej. Członek Polskiego Stowarzyszenia Fotograficznego Ekwiwalenty
Wernisaż wystawy odbędzie się w niedzielę, 12 listopada 2017 roku, o godzinie 16:30, w Kolonii Artystycznej, przy ul. Dębowej 3 w Zalesiu Dolnym, w Piasecznie. Z kolei 19 listopada, o godzinie 17:00 odbędzie się spotkanie z autorem.
Zdjęcia będzie można oglądać do 24 listopada.
Więcej informacji znajdziecie pod adresem koloniaartystyczna.pl.