Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Wystawa ”Checkpoint Rolke” snuje osobliwą historię na temat sowieckiego reżimu i opowiada o przemianach, jakich doświadczyliśmy podczas transformacji systemowej i odzyskaniu wolności. Jak mówi kurator wystawy, Waldemar Zdrojewski - Są fotografowie, którzy próbują tworzyć nowe terminy np "Dokument subiektywny", ale czy można połączyć surrealizm z fotografią dokumentalną, okazuję się że tak. Tadeusz Rolke w swoim projekcie "CHECKPOINT ROLKE” pokazuje że jest to możliwe. Paszport z epoki ze zdjęciem, na którym autor ma zamknięte oczy a w nim stemple z za żelaznej kurtyny, z byłego DDR oraz proste kadry współcześnie zrobione byłych przejść granicznych DDR/RFN tworzą osobliwy klimat, który powraca do ponurych czasów sowieckiego imperializmu oraz pokazuje metaforycznie jakie przemiany nastąpiły po przełomie i odzyskaniu wolności. Dziś z perspektywy czasu wydaje się, że tylko Orwell w swojej wyobraźni mógłby stworzyć taką mieszankę wybuchową jaką pokazuję mistrz fotografii dokumentalnej Tadeusz Rolke.
Punktem wyjścia ekspozycji jest zdjęcie paszportowe wykonane przez fotografa na początku lat 70. XX wieku w RFN. Na jednym z nich fotograf miał zamknięte oczy, niemniej jednak urzędnik wybrał właśnie to zdjęcie do dokumentu, na mocy którego Rolke funkcjonował za granicą przez cztery lata. Portret ten stał się stał się rodzajem ostentacyjnej manifestacji, której właściciel paszportu nie zamierzał i na którą nie miał wpływu. Fotografia balansuje na granicy jawy i snu i konfrontuje ze sobą świat swobód obywatelskich ze światem totalitarnego reżimu.
Wernisaż wystawy odbędzie się 14 maja 2015 roku o godzinie 19:00 w Galerii Obserwacja, przy ul. Tarczyńskiej 3 w Warszawie. Zdjęcia będzie można oglądać do 5 lipca 2015 roku.