Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
W swojej najnowszej książce Tomasz Kawecki schodzi do krainy cienia, by odkryć resztki pierwotnego świata, który nie został jeszcze zdominowany przez człowieka. Tytułowy projekt będzie prezentowany podczas tegorocznego Fotofestiwalu.
W swojej debiutanckiej książce „In Praise of Shadow” Tomasz Kawecki poprzez medium fotografii eksploruje przestrzeń, w której cień reprezentuje świat przyrody i związane z nim wierzenia. Artysta zakłada, że cień stał się kryjówką dla animistycznych i pierwotnych wierzeń, reprezentujących resztki świata przyrody, której nie zdążył przyporządkował sobie człowiek.
"In Praise of Shadow", Tomasz Kawecki
Brytyjski biolog, podróżnik i popularyzator wiedzy przyrodniczej David Attenborough potwierdza, że nie licząc dna oceanu, nie ma na świecie miejsc, które nie zostałyby przejęte przez człowieka. Dawne duchy z legend musiały się więc przystosować do teraźniejszego świata. Chowając się w cieniu rzucanym przez człowieka, szukają w ciemności schronienia – dziur w ziemi, jaskiń, ciemnych zakamarków w opuszczonych domostwach. Tomasz Kawecki poszukuje tych niedostępnych światów w okolicach Nowej Rudy oraz w jej podziemiach.
"In Praise of Shadow", Tomasz Kawecki
"In Praise of Shadow", Tomasz Kawecki
"In Praise of Shadow", Tomasz Kawecki
Artysta pracuje wyłącznie w nocy, poruszając się w ciemności z aparatem oraz lampą błyskową. Odkrywa królestwa organizmów kryjących się pod osłoną ciemności - przestrzenie związane z pierwotnym postrzeganiem przyrody. Są one zamglone, wilgotne, hipnotycznie pociągające i napawające jednocześnie lękiem przed odkryciem tego co nieoczekiwane, niemożliwe do nazwania i sklasyfikowania. W towarzystwie różnych gatunków grzybów i pleśni, artysta doświadcza coraz intensywniej cienia i zanurza się coraz głębiej w swoją podświadomość. Zastanawia się, czy ten pierwotny strach przed bezwzględnymi siłami natury nie pchnął człowieka do zabarykadowania się przed nią i ucywilizowaniem jej?
Książka dostępna do kupienia za pośrednictwem strony internetowej wydawcy.
Artysta wizualny, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej i Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Zainteresowany mitologią i legendami, inspiracje do swoich prac czerpie z otaczającej go natury. Jego prace pokazywane były na wystawach i festiwalach w kraju i za granicą. Laureat konkursów Talent Roku Pix.House, ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie, PhotoVogue Festival. Finalista Programu Otwartego Fotofestiwal 2024.