Panasonic, Leica i System 4/3 - więcej obiektywów

Autor: Łukasz Kacperczyk

6 Lipiec 2006
Artykuł na: 4-5 minut
Jak poinformowała jedna z japońskich stron internetowych, znane są już wstępne informacje na temat kolejnych obiektywów marki leica do Systemu 4/3. Znajdzie się wśród nich między innymi długo oczekiwany jasny stałoogniskowy "standard" - odpowiednik szkła 50/1.4 w małym obrazku.

Informacje zawdzięczamy redaktorom japońskiej strony dc.watch.impress.co.jp, którzy byli obecni na oficjalnej prezentacji produkcyjnych egzemplarzy lustrzanki Panasonic Lumix DMC-L1, trafiającej właśnie na tamtejszy rynek.

Leica D VARIO-ELMARIT 14-50mm/F2.8-3.5 ASPH

Wraz z pierwszą lustrzanką cyfrową marki Panasonic zaprezentowano obiektyw Leica D Vario-Elmarit 14-50mm/F2.8-3.5 ASPH. Przedstawiciele Leiki nie byli wtedy skłonni udzielić wiążącej odpowiedzi na temat hipotetycznych kolejnych swoich propozycji w Systemie 4/3. Okazuje się jednak, że nowe obiektywy będą. Wiemy nawet mniej więcej jakie - pod adresem http://dc.watch.impress.co.jp/cda/lens/2006/06/21/4049.html można znaleźć zdjęcie ukazujące jeden ze slajdów wyświetlonych podczas prezentacji Panasonica. Wynika z niego jednoznacznie, że w najbliższym czasie (czytaj: w przyszłym roku) powinniśmy zobaczyć przynajmniej 4 nowe obiektywy - dwa stałoogniskowe i dwa zoomy.

Pierwszy zoom to 14-150 mm F3.5-5.6 OIS, czyli atak na niezagospodarowany jeszcze w Systemie 4/3 segment superzoomów. Cieszy fakt, że ma to być obiektyw wyposażony w system stabilizacji obrazu. To samo zresztą dotyczy innej zmiennoogniskowej zapowiedzi - telezooma 50-150 mm F3.5-5.6. Wygląda na to, że jest to odpowiedź na ewentualne narzekania na to, że będą to obiektywy dość ciemne. Znacznie ciekawiej jednak zapowiadają się pozostałe dwie propozycje: pierwsza to wyczekiwany stałoogniskowy standard 25 mm F1.4 (pole widzenia neutralnych 50 mm w małym obrazku) i 45 mm F2 OIS Macro. Pierwsze szkło zainteresuje zapewne miłośników fotografii w zastanym świetle, drugie to spełnienie marzeń makrofotografów - pole widzenia odpowiadające 90 mm w małym obrazku, duży otwór względny F2, a do tego optyczna stabilizacja obrazu, czegóż chcieć więcej?

Ze wspomnianego wyżej slajdu wynika, że najpierw trafią na rynek obiektywy 14-150/3.5-5.6 oraz 25/1.4, natomiast para 50-150/3.5-5.6 i 45/2 Macro trafi do sprzedaży w dalszej części 2007 roku. Pozostaje jedna niewiadoma - z obrazka zamieszczonego przez naszych japońskich kolegów nie wynika, czy na pewno nowe szkła będą firmowane marką Leica. Nie wydaje się, żeby Panasonic chciał wciągać jeszcze kogoś do swojej bliskiej współpracy z Leicą, ale nasze podejrzenia budzą wstępne parametry (zakres ogniskowych i otwór względny) zapowiadanych zoomów. Niemiecki producent nie miał do tej pory w swojej ofercie podobnych obiektywów, ale może dmuchamy na zimne... Tak czy inaczej - na razie możemy z czystym sumieniem założyć, że chodzi o optykę Leiki. Na więcej szczegółów musimy niestety poczekać na oficjalne informacje

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 - nadchodzi superjasny szeroki kąt do Nikon Z i Sony E
Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 - nadchodzi superjasny szeroki kąt do Nikon Z i Sony E
Już niebawem na rynku pojawi się obiektyw Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 w wersji do aparatów bezlusterkowych. Gratka dla fanów jasnych obiektywów szerokokątnych.
8
TTArtisan 23 mm f/1.8 - niedroga 35-tka do aparatów APS-C. W sam raz na pierwszy obiektyw
TTArtisan 23 mm f/1.8 - niedroga 35-tka do aparatów APS-C. W sam raz na pierwszy obiektyw
TTArtisan prezentuje kolejną stałkę z systemem AF. Tym razem to budżetowy ekwiwalent obiektywu 35 mm do systemów APS-C. Jest lekki, obiecuje niezłą optykę i kosztuje tylko 699 zł.
6
7Artisans FF 18 mm f/5.6 - supertani, supermały i szeroki, ale z pewnymi ograniczeniami
7Artisans FF 18 mm f/5.6 - supertani, supermały i szeroki, ale z pewnymi ograniczeniami
Chiński producent prezentuje wyjątkowo tani i kompaktowy pełnoklatkowy obiektyw superszerokokątny typu pancake. Może być ciekawą opcja na niezobowiązujące wypady z aparatem czy...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)