Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Olympus zrezygnował ze stosowanych dotychczas w lustrzankach E-Systemu matryc CCD FFT produkowanych przez Kodaka. Była to decyzja spowodowana faktem, że czujniki tego typu nie nadają się do wykorzystania w aparacie z podglądem na żywo na LCD, co było priorytetem przy projektowaniu E-330 (zresztą myślano o tym już podczas prac nad E-300). To samo tyczyło Panasonika DMC-L1. Poniżej zamieszczamy szczegółową informację prasową dostarczoną przez Olympusa Polska.
Sensor Live MOS
Cechy podstawowe
Sensor Live MOS oferuje jakość obrazu porównywalną z sensorem CCD o pełno-klatkowej transmisji danych (FFT) i jednocześnie charakteryzuje się niższym zużyciem energii właściwym dla sensora CMOS, a ponadto jest godny uwagi ze względu na wysokiej jakości możliwości obrazowania przez długi okres czasu. Dodatkowo, ze względu na uproszczenie układów elektronicznych uległa skróceniu odległość pomiędzy fotodiodami a odpowiadającymi im mikro-soczewkami, co zapewnia doskonałą czułość i jakość obrazu nawet gdy światło trafia na sensor pod dużym kątem.
1. Rozdzielczość: 7,5 megapiksela, z doskonałą charakterystyką działania w słabszych warunkach oświetleniowych.
2. Ziarno: Technologie "niskich szumów" zapewniają zredukowanie ziarnistości obrazu.
3. Zakres tonalny: Uproszczenie rejestru transferu oraz innych układów pozwoliło na uzyskanie większej powierzchni fotodiody i osiągnięcie poziomu czułości i reakcji właściwych sensorom FFT-CCD.
4. Niskie zużycie energii: Wymagania poboru energii są prawie o połowę niższe niż w sensorach FFT-CCD.
5. Wysoka prędkość: Prosta struktura układu przyczynia się do ogólnego szybszego przetwarzania.
Zalety sensora Live MOS
(Opis rysunku)
border=1;sizex=3;sizey=3;headersx=0;headersy=0;|CCD (FFT-CCD -> zmniejsza zużycie energii;Wysoka jakość obrazu;Sensor Live MOS, (Najlepsza strefa) jakość obrazu FFT-CCD + Zużycie energii CMOS
;Wysokie zużycie energii;;Niskie zużycie energii;(Najgorsza strefa);Niska jakość obrazu;Poprawia jakość obrazu, Sensor CMOS
Zmiana konstrukcji elementów sensora zwiększająca powierzchnię obszaru światłoczułego
Obszar światłoczuły stanowi około 30% powierzchni sensora (porównywalne z CCD). Sensor Live MOS wykorzystuje zalety w postaci prostszych układów elektronicznych oraz cieńszej warstwy strukturalnej sensorów typu NMOS, dzięki czemu oferuje większą powierzchnię obszaru światłoczułego. Dodatkowo, udoskonalenia w technologii obwodów elektronicznych wpłynęły na bardziej efektywne wykorzystanie padającego światła i na poprawę jakości obrazu.
Nowy mechanizm transferu dla odczytywanego sygnału fotodiody redukuje liczbę ścieżek układu do dwóch, jak w sensorach CCD, przez co zminimalizowana jest powierzchnia, która jest nieczuła na światło. Poprzez efektywne powiększenie powierzchni obszaru światłoczułego i możliwość wykorzystania światła, które wcześniej było tracone, mogliśmy osiągnąć zarówno wyższą czułość matrycy, jak i udoskonaloną jakość obrazu. Opracowaliśmy również nowe nisko-szumowe wzmocnienie sygnału fotodiody, by w jeszcze większym stopniu poprawić czułość sensora.
Porównanie: Struktura komórki
Technologia "niskich szumów" znacznie poprawiająca fotografowanie w słabszym oświetleniu
Dedykowana technologia przetwarzania opracowana do zastosowania prądu o niskim napięciu 5V (specyfikacja konstrukcyjna: 2.9V) wpływa na znaczne zredukowanie zakłóceń. Uwzględnione zostały również zakłócenia pochodzące z sygnału operacyjnego (sterującego) a sensory fotodiody zostały głęboko osadzone w krzemie, aby izolować je od znajdujących się na powierzchni chipa elementów powodujących zakłócenia. W efekcie obraz jest bardziej wyraźny, obniżony został poziom ziarnistości obrazu oraz białych punktów, jakie pojawiały się na zdjęciach wykonywanych w słabszych warunkach oświetleniowych. Dzięki nowej technologii ogólnie poprawiono jakość działania aparatu przy fotografowaniu w oświetleniu o słabym natężeniu i możliwe stało się uzyskiwanie bardziej wyrazistego obrazu, nawet gdy zdjęcie wykonywane jest przy bardzo słabym świetle.