Dodaj ocenę

Sigma 23 mm f/1.4 DC DN Contemporary - jasny, przystępny cenowo odpowiednik 35 mm do APS-C

Autor: Maciej Luśtyk

3 Kwiecień 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Po latach bezczynności, Sigma rozbudowuje wreszcie linię swoich świetnie ocenianych obiektywów do APS-C o kolejny model. Tym razem jest to ekwiwalent obiektywu 35 mm do systemów Sony E, Fujifilm X i L-mount.

Seria jasnych obiektywów APS-C marki Sigma przez lata była jedynym sensownym wyborem dla bardziej ambitnych twórców, pracujących na niepełnoklatkowych korpusach i można powiedzieć, że w pewien sposób wyprzedziła swoje czasy (konstrukcje natywne o podobnych parametrach możemy policzyć na palcach jednej ręki).

Charakteryzując się światłosiła f/1.4, mają do zaoferowania taką głębią ostrości, jak pełnoklatkowe szkła ze światłem f/2.4. Jednym słowem pozwalają już uzyskać ciekawą plastykę, a także pozwalają dosyć wygodnie pracować w trudniejszym oświetleniu, gdzie uwidaczniać mogą się wady mniejszego sensora.

Kompaktowa alternatywa dla pełnoklatkowych obiektywów 35 mm

Jedynym problemem było to, że choć seria ta może pochwalić się doskonałym stosunkiem ceny do jakości, przez lata nie była aktualizowana. Teraz wreszcie się to zmienia, i do rodziny szkieł DC DN dołącza model Sigma 23 mm f/1.4 DC DN Contemporary, czyli odpowiednik pełnoklatkowego obiektywu 35 mm, który ma szansę spodobać się m.in. fotografom ulicznym, dokumentalistom i fotografom portretowym.

Układ optyczny obiektywu bazuje na 13 soczewkach w 10 grupach oraz 9-listkowej przysłonie i pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 25 cm. Wsród elementów specjalnych otrzymujemy 2 soczewki asferyczne i 3 soczewki SLD, dzięki czemu obiektyw ma charakteryzować się wyrównaną i wysoką rozdzielczości a także dobrze radzić sobie z aberracją chromatyczną. Producent informuje też o wielowarstwowych powłokach antyodblaskowych, które minimalizować mają odbicia światła i zapewnić dobrą kontrastowość. Do tego szkło współpracuje z systemami korekcji wad optycznych w wybranych aparatach.

Zdjęcia przykładowe

Jak wygląda to w praktyce możemy wstępnie ocenić na podstawie oficjalnych zdjęć przykładowych, udostępnionych przez producenta.

1/125 s, f/2.8, ISO 6400, ogniskowa: 23 mm

1/125 s, f/2.8, ISO 1600, ogniskowa: 23 mm

1/125 s, f/1.4, ISO 3200, ogniskowa: 23 mm

Ostrzenie realizowane jest za pomocą silnika krokowego, który według producenta gwarantować ma płynną i cichą współpracę z systemami AF aparatów. Szkło może spodobać się także filmującym, gdyż oferuje możliwość przełączenia kontroli pierścienia ostrości na tryb liniowy (powtarzalne przełożenie kąta obrotu na ruch soczewek), ale niestety tylko w przypadku aparatów z systemu L-Mount (Panasonic, Sigma i Leica).

W końcu, jest to także pozycja stosunkowo lekka i kompaktowa, która pozwoli stworzyć wygodny zestaw i będzie dobrze współpracować z gimbalami. Obiektyw mierzy 65,8 mm x 76,9 mm przy wadze 340 g, przyjmuje filtry o średnicy 52 mm i jest uszczelniony.

Cena i dostępność

Niestety nowa Sigma 23 mm f/1.4 DC DN Contemporary debiutuje w widocznej wyższej cenie od swoich systemowych braci. Podczas gdy modele 16, 30 i 56 mm możemy kupić w cenie około 1500-1700 zł, za nowy obiektyw zapłacimy 2390 zł.

Szkło trafi do sprzedaży 26 kwietnia 2023 roku, w wersjach z mocowaniami Sony E, Fujifilm X i L-Mount. O wersji Nikon Z producent na razie nie wspomina.

Specyfikacja:

Nazwa Sigma 23 mm f/1.4 DC DN Contemporary
Producent Sigma
Typ stałoogniskowy
Mocowanie Fujifilm X
L-mount
Sony E
Ogniskowa 23 mm (ekwiwalent 35 mm)
Maksymalna jasność 1.4
Maksymalna wartość przysłony 22
Liczba listków przysłony 9
Pierścień przysłony nie
Tryb bezstopniowy przysłony nie
Układ optyczny 13 soczewek / 10 grup (3 x ASP, 2 x SLD)
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Pole widzenia 63.4°
Maksymalne powiększenie 1:7.3
Minimalna odległość ogniskowania 25 cm
Tryb makro tak
Średnica filtra 52 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus tak
Mechanizm autofokusa Silnik krokowy
Stabilizacja nie
Obudowa metal
tworzywo sztuczne
Skala odległości nie
Przycisk funkcyjny nie
Uszczelnienia tak
Mocowanie statywowe nie
Osłona przeciwsłoneczna tak
Wymiary 65.8mm × 79.2mm
Waga 335 g
Cena w dniu premiery 2390 zł

Więcej informacji o nowym obiektywie znajdziecie na stronie sigma-foto.pl.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox AF 35 mm f/1.7 - kompaktowy, jasny i tani. Nowy standard do APS-C
Viltrox AF 35 mm f/1.7 - kompaktowy, jasny i tani. Nowy standard do APS-C
Viltrox odświeża pierwsze konstrukcje ze swojej oferty prezentując kolejny mały, lekki i naprawdę tani obiektyw z serii Air. Viltrox AF 35 mm f/1.7 będzie dostępny w wersjach z...
8
Problemy z Sigmą 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - rusza akcja serwisowa
Problemy z Sigmą 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - rusza akcja serwisowa
Sigma informuje o problemach technicznych dotyczących niektórych egzemplarzy obiektywu SIGMA 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART. Sprawdź czy twój model kwalifikuje się do bezpłatnej...
4
Sirui 40 mm T1.8 1.33X S35 AF - niedrogi anamorficzny obiektyw z... autofokusem. Czy można chcieć więcej?
Sirui 40 mm T1.8 1.33X S35 AF - niedrogi anamorficzny obiektyw z... autofokusem. Czy można chcieć...
Sirui nie zwalnia tempa i dalej demokratyzuje rynek obiektywów anamorficznych. Tym razem prezentuje swój pierwszy obiektyw tego typu wyposażony w układ AF.
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj