Laowa 14 mm f/4 Zero-D DSLR - niedrogi obiektyw superszerokokątny bez dystorsji do Canon EF i Nikon F

Autor: Maciej Luśtyk

19 Lipiec 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Venus Optics prezentuje lustrzankową wersję popularnego obiektywu 14 mm f/4. Producent obiecuje zupełnie nowy układ optyczny i bardzo dobre rezultaty w przystępnej cenie.

Chińczycy pamietają, że użytkownicy lustrzanek to wciąż ogromna część fotografujących i pokazują obiektyw Laowa 14 mm f/4 Zero-D DSLR z popularnej serii charakteryzującej się praktycznie zerową dystorsją. Co chyba najciekawsze, nie jest to po prostu zaprezentowany jesienią model 14 mm f/4 Zero-D w nowej obudowie. Producent informuje, że szkło wykorzystuje zupełnie inny układ optyczny, a do tego otrzymujemy także dodatkową funkcjonalność.

Laowa 14 mm f/4 Zero-D DSLR to wysoka jakość obrazu i wygoda pracy w przystępnej cenie

Manualny obiektyw Laowa 14 mm f/4 Zero-D DSLR zbudowano na bazie 13 soczewek w 10 grupach, wśród których znajdziemy dwie soczewki asferyczne i dwie o obniżonym współczynniku dyspersji, dzięki czemu oprócz zerowej dystorsji, szkło oferować ma także wzorową ostrość i bardzo dobre minimalizowanie aberracji chromatycznej. Do tego 5-listkowa przysłona, która po domknięciu pozwoli nam uzyskać atrakcyjne 10-ramienne gwiazdki w punktach świetlnych na zdjęciu.

Obiektyw pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 14,5 cm, a do tego jest pierwszym szkłem w ofercie producenta, które umożliwia kalibrację skali odległości ostrzenia, dzięki czemu w przypadku dowolnego body będziemy w stanie sprawić, że nieskończoność wypadnie dokładnie w miejscu jej oznaczenia na tubusie. Ma to być szczególnie przydatne dla osób zainteresowanych astrofotografią. Instrukcja przeprowadzająca przez cały proces poniżej.

Co chyba najważniejsze, nawet w wersji lustrzankowej Laowa 14 mm f/4 Zero-D pozostaje szkłem stosunkowo lekkim i kompaktowym. Obiektyw mierzy 72,5 x 73 mm i w zależności od wersji waży 320 lub 360 g. Nadal możemy też oczywiście nakręcić filtry kołowe na przednią soczewkę (67 mm), a pracę z aparatem ułatwi nam elektronika, pozwalająca na elektroniczne sterowanie przysłoną, wygodną pracę w trybach półautomatycznych i możliwość zapisania pełnych danych EXIF.

Zdjęcia przykładowe

Poniżej możecie zobaczyć kilka oficjalnych zdjęć przykładowych producenta. Niestety nie są to sample w pełnej rozdzielczości.

Cena i dostępność

Przy okazji, Laowa 14 mm f/4 Zero-D DSLR jest obiektywem atrakcyjnym cenowo. W oficjalnym sklepie producenta możemy kupić go za 499 dolarów (ok. 1940 zł). Na razie nie wiemy jeszcze ile dokładnie obiektyw będzie kosztował na polskim rynku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie venuslens.net.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox AF 35 mm f/1.7 - kompaktowy, jasny i tani. Nowy standard do APS-C
Viltrox AF 35 mm f/1.7 - kompaktowy, jasny i tani. Nowy standard do APS-C
Viltrox odświeża pierwsze konstrukcje ze swojej oferty prezentując kolejny mały, lekki i naprawdę tani obiektyw z serii Air. Viltrox AF 35 mm f/1.7 będzie dostępny w wersjach z...
8
Problemy z Sigmą 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - rusza akcja serwisowa
Problemy z Sigmą 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - rusza akcja serwisowa
Sigma informuje o problemach technicznych dotyczących niektórych egzemplarzy obiektywu SIGMA 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART. Sprawdź czy twój model kwalifikuje się do bezpłatnej...
4
Sirui 40 mm T1.8 1.33X S35 AF - niedrogi anamorficzny obiektyw z... autofokusem. Czy można chcieć więcej?
Sirui 40 mm T1.8 1.33X S35 AF - niedrogi anamorficzny obiektyw z... autofokusem. Czy można chcieć...
Sirui nie zwalnia tempa i dalej demokratyzuje rynek obiektywów anamorficznych. Tym razem prezentuje swój pierwszy obiektyw tego typu wyposażony w układ AF.
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)