Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Venus Optics robi to kolejny raz - Laowa 85 mm f/5.6 2X Ultra Macro APO to kolejny obiektyw chińskiego producenta, który bije rekord. Tym razem otrzymujemy najmniejsze na świecie pełnoklatkowe szkło marko o takk dużej skali odwzorowania.
To, że kolejny rekord w segmencie obiektywów makro bije Laowa nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem. W końcu od takich konstrukcji Venus Optics zaczynało swoją przygodę z produkcją obiektywów. Tym razem jest to jednak konstrukcja o tyle szczególna, że rekordowo małe gabaryty (53 x 81 mm, 289 g) w przypadku modelu Laowa 85 mm f/5.6 2X Ultra Macro APO będą miały realne przełożenie na wygodę pracy.
Większość szkieł makro o ogniskowej zbliżonej do 90-100 mm jest dosyć długa, a przy tym oferuje zwykle powiększenie 1:1. Tutaj otrzymujemy dwukrotnie większą skalę odwzorowania w kompaktowej konstrukcji, która pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 16,3 cm, co oznacza wygodną odległość roboczą ok. 8,5 cm. Pokochają więc go wszyscy, którzy lubią fotografować małe obiektyw z ręki, w mniej kontrolowanych warunkach.
Układ optyczny obiektywu składa się z 13 elementów w 9 grupach, wśród których znajdziemy 3 soczewki o obniżonej dyspersji. W dodatku jest to układ apochromatyczny, co powinno zupełnie wyeliminować problemy z aberracją chromatyczną. Otrzymujemy dodatkowo 7-listkową przysłonę i wewnętrzny system ogniskowania. Szkło nie należy oczywiście do najjaśniejszych, ale w przypadku fotografii makro przy skali 2:1 z pewnością nie będzie to problemem, gdyż z miejsca dostarczy nam użytecznej głębi ostrości.
Obiektyw jest wykonany z metalu, niestety tubus nie został uszczelniony, co przy chowającej się do środka przedniej soczewce i warunkach pracy fotografów makro może narażać optykę na zapylenie.
Obiektyw Laowa 85 mm f/5.6 2X Ultra Macro APO trafi na rynek w grudniu 2021 roku w cenie 449-499 dolarów (ok. 1850-2050 zł) w zależności od wersji. Dokładnej polskiej ceny ani daty dostępności na naszym rynku na razie nie znamy
Szkło będzie dostępne w wersjach z mocowaniami Canon RF, Nikon Z, Sony E i Leica M.
Więcej informacji znajdziecie na stronie venuslens.net.