Dodaj ocenę

Canon RF 24-240 mm f/4-6.3 IS USM - pierwszy uniwersalny zoom do bezlusterkowego systemu R

Autor: Michał Chrzanowski

9 Lipiec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Szklarnia bezlusterkowego systemu Canon RF rośnie w siłe. Producent właśnie pokazał RF 24-240 mm f/4-6.3 IS USM - wszechstronny zoom z systemem stabilizacji oraz wydajnym autofokusem Nano USM.

W lutym tego roku Canon zapowiedział rozszerzenie szklarni o aż sześć nowych modeli do bezlusterkowego systemu RF. Swoją premierę miała już wyjątkowa portretów RF 85 mm f/1.2 L USM. Dziś natomiast producent pokazał „travel zoom“ RF 24-240 mm f/4-6.3 IS USM.

- Dzięki 10-krotnemu zoomowi, ten kompaktowy obiektyw otwiera szeroką przestrzeń kreatywnych możliwości i pozwala uchwycić wyjątkowe obrazy w formacie pełnej klatki. Nowy model sprawdzi się szczególnie podczas podróży, kiedy za pomocą jednego obiektywu chcemy utrwalić zarówno szerokie kadry, jak i oszałamiającej jakości zbliżenia - zaznacza producent.

Wszechstronny i wydajny

Najnowszy zoom Canona zapewnia uniwersalny zakres ogniskowych 24-240 mm. Dzięki temu może okazać się ciekawym dopełnieniem szklarni lub pierwszym (a nawet jedynym) wyborem dla fotografa, który chce wkroczyć w świat pełnoklatkowego bezlusterkowego systemu RP. Poza tym jest pierwszym obiektywem z tej linii wyposażonym w 5-stopniową, dynamiczną stabilizacją obrazu, która ma odznaczać się kompensacją na poziomie 5 EV. Do tego otrzymamy system autofokusa Nano USM, który łączy w sobie zalety STM i pierścieniowego silnika USM z pokryciem Dual Pixel CMOS AF dla niemal całej powierzchni kadru (88% w poziomie i 100% w pionie). Jak zaznacza producent, nowy obiektyw działa niezwykle szybko, cicho i płynnie nie tylko podczas fotografowania, lecz także w trakcie filmowania, co pozwala twórcom na uzyskanie najwyższej jakości materiału wideo.

We wnętrzu znajdziemy układ optyczny, który składa się z 21 elementów rozmieszczonych w 15 grupach. Wśród nich są: 1 szłko asferyczne i 2 soczewki ultra-dyspersyjne. Do tego producent zastosował powłoki Super Spectra Coating, które mają niwelować występowanie blików i flar podczas pracy w mocnym i kontrastowym oświetleniu. Poza tym obiektyw posiada 7-listkową przysłonę ze zmiennym światłem f/4-6.3, zainstalowany profil DLO oraz elektroniczną korektę zniekształceń. Minimalna odległość ogniskowania to 50 cm (dla szerokiego kąta) i 78 cm (dla tele). Zaś maksymalne powiększenie obrazu wynosi 0.26x na najdłuższej ogniskowej 240 mm. Natomiast na frontową soczewkę będziemy mogli nakręcić filtry o średnicy 72 mm.

Oficjalne zdjęcia przykładowe

brak exif

brak exif

brak exif

Zaprezentowany obiektyw mierzy 123 x 80 mm i waży 750 g. Na jego tubusie znajdziemy pierścień regulacji Focus/Control Ring, który możemy skonfigurować tak, by móc za jego pomocą zmieniać kompensację ekspozycji, wartość przysłony, czasu naświetlania czy ISO. Natomiast w trybie manualnego AF będzie on odpowiada za przeostrzanie. Warto także zaznaczyć, że najnowszy zoom Canona niestety nie został uszczelniony, tak więc podczas pracy w wymagających warunkach będziemy musieli na niego szczególnie uważać, by do wnętrza nie przedostała się woda czy też kurz.

Cena i dostępność

Canon RF 24-240 mm f/4-6.3 IS USM ma pojawić się w sprzedaży we wrześniu tego roku w cenie 900 dolarów.

Nazwa Canon RF 24-240 mm f/4-6.3 IS USM
Producent Canon
Typ zmiennoogniskowy
Mocowanie Canon RF
Ogniskowa 24-240 mm
Maksymalna jasność 4
Liczba listków przysłony 7
Pierścień przysłony nie
Tryb bezstopniowy przysłony nie
Układ optyczny 21 elementów / 15 grup
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Maksymalne powiększenie 0.26x
Minimalna odległość ogniskowania 50 cm (dla szerokiego kąta) i 78 cm (dla tele)
Tryb makro nie
Średnica filtra 72 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus tak
Manualne doostrzanie tak
Mechanizm autofokusa Nano USM
Stabilizacja tak
Obudowa tworzywo sztuczne
Skala odległości nie
Przycisk funkcyjny dodatkowy pierścień funkcyjny
Uszczelnienia nie
Mocowanie statywowe nie
Wymiary 123 x 80 mm
Waga 750 g
Akcesoria dwa dekielki
osłona przeciwsłoneczna
Cena w dniu premiery 900 dolarów

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony prezentuje superjasny obiektyw 28-70 mm, będący bezpośrednią odpowiedzią na innowacyjny model Canona. Szkło jest przy tym dużo lżejsze i mniejsze, a do tego oferuje rozbudowaną...
20
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Zgodnie z wiosennymi zapowiedziami do sprzedaży trafiają obiektywy stałoogniskowe Sigma z mocowaniem Canon RF. To dobrze znane i lubiane modele 16 mm f/1.4, 23 mm f/1.4, 30 mm f/1.4 i...
5
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike prezentuje swój drugi obiektyw z serii Pro, który łączyć ma wysoką jakość optyczną i rozbudowaną ergonomie z niską ceną. Szkło wyceniono na mniej niż 1500 zł.
4
Powiązane artykuły