Wydarzenia
„Wewnętrze” - Marta Zgierska i refleksje na temat domu w Galerii Centrala
Martin Parr był jednym z najbardziej oczekiwanych gości festiwalu. Fotograf pojawił się na otwarciu MFK 2010 w Galerii Starmach, a następnego dnia w Międzynarodowym Centrum Kultury wygłosił ciepło przyjęty wykład, który prezentujemy Wam w całości poniżej (w dwóch częściach).
Prace Martina Parra możecie zobaczyć w Muzeum Narodowym na wystawie "Fakty z życia. Fotografia brytyjska 1974-1997", którą będzie czynna do 11 lipca w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Martin Parr (1952) - najbardziej rozpoznawalny brytyjski dokumentalista. Obecnie ikona fotografii postmodernistycznej, w latach 70. koncentrował się głównie na krajobrazach przemysłowych północnej Anglii (Bad Weather 1982, A Fair Day 1984). Od 1984 tworzy już rozpoznawalne, kolorowe fotografie. Jego pierwszy barwny cykl to Last Resort: Photogaphs of New Brighton (1986), w którym kontynuuje utrzymaną w duchu Tony'ego Ray-Jonesa obserwację Brytyjczyków w czasie wolnym. Podobnie jak Ray-Jones, także Martin Parr kolekcjonuje pocztówki. Część z nich, wykonana przez Johna Hinde'a, stanowi bezpośrednią inspirację dla jego barwnych fotografii. Parr jest autorem cyklu Signs of the Times: A Potrait of the Nation's Tastes (1992) bezwzględnie podsumowującego obyczaje i gusta współczesnych Brytyjczyków.