Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Producent filmów Ilford rozbudowuje park maszynowy o współczesne urządzenia, które pozwolą dwukrotnie zwiększyć produkcję. To część wielomilionowej inwestycji w rozwój fotografii analogowej, która jest pierwszym takim przedsięwzięciem od lat 90.
Podczas gdy niektórzy wycinają ze swojej oferty ostatnie ciekawe materiały, inni w fotografii analogowej widzą przyszłość swojego biznesu. Według szacunków, wartość napędzanego młodzieżowym zainteresowaniem rynku analogowego rośnie obecnie ok. 5% rocznie i do 2030 roku wynosić ma blisko 400 mln dolarów. Na fali dobrej koniunktury i sukcesu filmu Phoenix 200 jeden z największych producentów filmu na świecie zdecydował się na inwestycję, jakiej nie poczyniono od lat 90. XX wieku.
Harman Technology podpisał z Lloyds Bank umowę na wielomilionowe, wieloletnie finansowanie, które zamierza przeznaczyć na rozwój i innowacje w obszarze produkcji materiałów analogowych. Na początek firma zainwestowała w budowę i produkcję dwóch zupełnie nowych maszyn konwertujących. Nowe urządzenia, które pozwolą ponad dwukrotnie zwiększyć roczną produkcje filmu zostały zaprojektowane od podstaw i zbudowane na specjalne zamówienie firmy - w tej branży to pierwsze tego typu przedsięwzięcie przeprowadzone w XXI wieku.
fot. Harman Technology
„Sprzęt tego typu nie był zamawiany przez producentów od lat 90. Zespół musiał więc zacząć od zera, wprowadzając nowoczesne standardy przepustowości i automatyzacji” - mówi Greg Summers, dyrektor zarządzający Harman Technology. „Fotografia analogowa to pasja milionów ludzi na całym świecie. Użytkownicy mają jednak ograniczony wybór, a producenci zmagają się z przestarzałymi maszynami i procesami oraz brakiem części zamiennych. Dzięki tej inwestycji robimy ogromny krok, aby temu zaradzić.”
„Nasze fabryka w Mobberley stanie się motorem innowacji w zakresie produkcji, wytwarzania i wywoływania filmów - zarówno czarno-białych, jak i kolorowych. Nie zapominamy też o ludziach. Stale rozbudowujemy nasz zespół o młode talenty, które są gotowe przejąć stery od weteranów branży, łącząc ich doświadczenie ze współczesnymi procesami, które pozwolą nam tworzyć przyszłość fotografii analogowej” - dodaje Summers.
Ośmiocyfrowy pakiet finansowania od Lloyds Bank obejmuje wsparcie w zakresie kapitału obrotowego, finansowania faktur, aktywów, eksportu oraz importu. Inwestycja ta przyczyni się również do wsparcia firm, które polegają na firmie Harman w zakresie produkcji i dystrybucji własnych produktów.
„Podczas gdy Greg i jego zespół skupiają się na dalszej ekspansji i innowacji, my będziemy wspierać ich w zakresie inwestycji w ludzi i technologię. Cieszymy się, że możemy wspierać firmę, która stawia swoją społeczność na pierwszym miejscu i dąży do zapewnienia fotografii analogowej bezpiecznej przyszłości” - komentuje Susie Power, dyrektor ds. partnerstwa w Lloyds Bank.
Co oznacza to dla nas? Choć zwiększenie produkcji prawdopodobnie nie przełoży się na spadek cen, to inwestycje poczynione w sprzęt i innowacje mogą zaowocować pojawieniem się kolejnych nowych materiałów. A biorąc pod uwagę sukces filmu Phoenix 200, z dużym prawdopodobieństwem wśród głównych zainteresowań firmy mogą być kolejne filmy kolorowe.
Fot. Harman Technology
„To dopiero początek naszej kolorowej podróży. Sprzedaż tego filmu pozwoli nam na dalsze inwestycje, udoskonalanie i ulepszanie naszych receptur, możliwości powlekania i technologii kolorów. Naszym celem jest, aby każdy kolejny film by lepszy od poprzedniego” - mówił Greg Summer przy okazji premiery filmu Phoenix.
Większe moce produkcyjne z pewności pozytywnie wpłyną też na zewnętrznych producentów, którzy zlecają Harmanowi produkcję i konfekcjonowanie własnych materiałów. Inwestycja to także ugruntowanie pozycji na rynku międzynarodowym. Harman Technology jest obecnie jedną z zaledwie dwóch firm na świecie, które są w stanie produkować, pakować i dystrybuować filmy w milionowych nakładach. Zakład w Mobberley zajmuje blisko 48 hektarów i obsługiwany jest przez 200 pracowników, wśród których znajduje się także prawdopodobnie największy obecnie zespół badawczo-rozwojowy na świecie.
Harman najbardziej znany jest jako producent filmów i papierów ILFORD - wiodącej na świecie marki czarno-białych materiałów fotograficznych. Oprócz filmów, Harman produkuje również chemię, papiery i osprzęt ciemniowy, a niedawno wprowadził na rynek materiał HARMAN Phoenix 200 - pierwszy w historii kolorowy film wyprodukowany w całości w Wielkiej Brytanii, co stanowi kamień milowy zarówno dla firmy, jak i branży.
Źródło: harmantechnology.com