Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Fotografowie od lat spierają się, który aparat lepiej radzi sobie z reprodukcją cery. Dzięki Pantone będziemy bliżej odpowiedzi.
Chyba nie istnieje forum fotograficzne, na którym nie istniałby wątek odnośnie tego, jak z reprodukcją skóry radzą sobie poszczególne sensory. Z biegiem czasu fotografowie nauczyli się, że ogromny wpływ na ocenę ma także kalibracja aparatu, monitora, profile kolorów używane w programach do edycji czy choćby samo oświetlenie danej sceny, jednak problem leżący u podnóża nigdy nie został do końca rozwiązany.
W ostatnich latach temat powraca obecnie przy okazji fotograficznych smartfonów, których producenci zaczęli wreszcie przywiązywać wagę do rzetelności prezentowanych barw. W końcu jedną z głównych fotograficznych innowacji modeli takich jak Google Pixel 6 czy Huawei P50 Pro jest właśnie wierne odwzorowanie różnych odcieni cery. Wygląda na to, że już niebawem możemy doczekać się pewnego standardu w zakresie przetwarzania i wyświetlania poszczególnych tonów skóry. Wszystko za sprawą Pantone, czyli firmy, której system wzorców stanowi jeden z głównych standardów w branży poligraficznej (i nie tylko).
Program weryfikacji Pantone SkinTone Validated będzie opierał się o firmowy wzronik SkinTone Guide
Bazując na obejmującym 110 odcieni wzorniku SkinTone Guide firma uruchamia inicjatywę Pantone SkinTone Validated Program, która ma za zadanie weryfikować poprawność reprodukcji skóry na wyświetlaczach i w druku. Czekający przyznanie patentu proces pozwolić ma producentom sprzętu elektronicznego na weryfikowanie możliwości monitorów, telewizorów, drukarek, smartfonów i innych urządzeń pod kątem wierności oddawania różnych odcieni ludzkiej cery.
„Dziś, gdy wymaga się, aby marki reprezentowały równość i inkluzywność, program Pantone SkinTone Validated zapewni kolejny poziom zaufania do produktu, dając pewność, że odcień skóry danej jednostki został wiernie odzwierciedlony” - piszą twórcy inicjatywy.
Jednym z pierwszych partnerów programu zostało BenQ, którego monitory DesignVue PD3205U and PD2705U otrzymały certyfikat zgodności ze standardem Pantone SkinTone Validated. Według Pantone w niedalekiej przyszłości powinno otrzymać go także kilka modelu z serii PhotoVue.
Czy przedsięwzięcie Pantone się przyjmie? Wszystko zależy od tego czy przyznawany certyfikat przełoży się na widoczne efekty. Prawdopodobnie do programu chętnie przystąpią wspomnieni już producenci smartfonów i telewizorów, dla których może to być kolejną okazją dla wypromowania swoich produktów.
Jeśli chodzi o same aparaty fotograficzne pozostaje pytanie czy o to czy proces weryfikacji może być stosowany na etapie programowania matryc i czy będzie miał jakiekolwiek znaczenie w pracy zawodowej, gdzie profesjonaliści i tak pracują z wzorcami kolorystycznymi i profilują swój sprzęt. Nie zdziwilibyśmy się jednak gdyby z tego rozwiązania skorzystano przy promocji modeli hobbystycznych, gdzie producenci chcieliby podkreślić naturalną reprodukcję barw „prosto z aparatu”. Pewną popularność wśród osób zajmujących się retuszem mógłby także zyskać bazujący na systemie weryfikacji plugin do programów graficznych.
Źródło: pantone.com.