Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Apple odświeża swój sztandarowy komputer stacjonarny. Nowy iMac, wyposażony w nowy procesor i więcej pamięci RAM, jest szybszy, wydajniejszy od zeszłorocznego modelu, stając się doskonałą propozycją na stację roboczą do filmu i fotografii.
Od czasu premiery układów Apple Silicon w 2020 roku obserwujemy małą rewolucję w segmencie komputerów dla twórców. Oto okazało się, że nawet relatywnie niedrogie komputery są w w stanie zaoferować wydajność wystarczającą na potrzeby pracy zawodowej, a Apple przyciągnęło do swojego systemu całą rzesze nowych użytkowników, którzy wcześniej rozpatrywali produkty marki w kategorii niedostępnej ciekawostki.
W ciągu kilku lat ogromnie wzrosła popularność komputerów MacBook Air i MacBook Pro, a teraz wreszcie większym zainteresowaniem ma szansę na nowo cieszyć się seria komputerów stacjonarnych iMac. Choć iMaci wyposażone są w procesory Apple Silicon już od 2021 roku, najnowszy model znacznie poszerza możliwości wersji bazowej, którą z racji na cenę będzie zainteresowanych najwięcej użytkowników.
Apple iMac 2024 wyposażony jest w nowy procesor Apple M4, który zadebiutował w maju tego roku oraz 16 GB pamięci RAM w wersji podstawowej, co powinno znacznie zwiększyć wydajność pracy w aplikacjach graficznych i z czego ucieszą się szczególnie osoby zainteresowane montażem wideo. Niestety pojemność dysku w wersji podstawowej to nadal tylko 256 GB - praca z dyskami zewnętrznymi będzie więc raczej koniecznością.
Jeżeli chodzi o samą wydajność procesora, nie zobaczymy tu drastycznego skoku względem układów M3, ale warto mieć na uwadze, że ma on oferować około dwukrotnie lepsze wyniki od układu M1. Jeśli nie pracujemy nad wyjątkowo obciążającymi procesami, powinno nam to w zupełności wystarczyć do większości zastosowań.
W zakresie ekranu otrzymujemy ten sam 24-calowy panel Retina 4,5K o maksymalnej jasności 500 nitów. Tym razem jednak otrzymujemy możliwość wybrania wariantu pokrytego szkłem nanostrukturalnym, które znacznie redukować ma odbicia światła i które dostępne było do tej pory tylko w komputerach z serii Studio. Opcja ta nie jest jednak dostępna w bazowym modelu - podobnie jak możliwość podłączenia dwóch zewnętrznych monitorów.
Jak zwykle nowy iMac debiutuje w kilku wariantach. Podstawowy model kosztuje tylko 6999 zł, ale ograniczony jest 8-rdzeniowym CPU i GPU oraz dwoma portami Thunderbolt / USB 4. Od 7999 zł startuje już jednak iMac z 10-rdzeniowym procesorem i 4 portami Thunderbolt, który możemy wyposażyć także w szkło nanostrukturalne i który będzie w stanie obsłużyć dwa zewnętrzne monitory. Model ten powinien też lepiej radzić sobie z wydajnością.
Dyski nowych iMaców możemy rozbudować maksymalnie do pojemności 2 TB, a pamięć RAM do 32 GB.
Komputery iMac 2024 wejdą do sprzedaży 8 listopada.
Więcej informacji znajdziecie na stornie apple.com.