VirtuRama - powstała wirtualna galeria fotografii. Inauguracyjnie Tomasz Lazar

Autor: Redakcja Fotopolis

6 Lipiec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Choć większość fizycznych wystaw otwiera się już na odwiedzających, nie znaczy to, że tego formuła nie sprawdzi się w dłuższej perspektywie czasu. VirtuRama to galeria, w której wystawy wraz z komentarzem autora będziecie mogli oglądać w domowym zaciszu.

VirtuRama jest miejscem bez fizycznego adresu, z wystawami do oglądania w trakcie polegiwania na kanapie. Galeria ma charakter wirtualnej symulacji przestrzeni 3D z możliwością zwiedzania połączonego z odsłuchem komentarzy autorskich. Całość dostępna jest z poziomu przeglądarki internetowej bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania. 

Owoc dotacji Narodowego Centrum Kultury

"Na pomysł stworzenia galerii fotografii VirtuRama, którą można zwiedzać bez ruszania się z domu wpadliśmy w czasie kwarantanny - wtedy, gdy jeszcze nie mogliśmy wychodzić, wtedy kiedy marzyliśmy o wernisażach, spacerach, obcowaniu z artystami. - mówi jedna z twórczyń projektu, Kasia Heller. - Siedząc w domu napisaliśmy projekt, na który dostaliśmy dotację z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”. W trakcie pisania dzwoniliśmy do artystów i namawialiśmy ich do wzięcia udziały w naszym przedsięwzięciu. Byliśmy pozytywnie zaskoczeni bo wszyscy fotografowie bardzo entuzjastycznie podeszli do tego pomysłu. Wszyscy chcieliśmy działać i stworzyć coś fajnego, mimo trudnej i nieznanej sytuacji.

Co miesiąc wystawy uznanych polskich fotografów

W ramach VirtuRamy zobaczymy przynajmniej 5 wystaw, które cyklicznie z comiesięczną częstotliwością będą prezentowane od czerwca do października. W wirtualnej przestrzeni zobaczymy m.in. zdjęcia Chrisa Niedenthala, Tomka Sikory, Andrzeja Świetlika i Wojtka Wieteski. Już teraz można z kolei oglądać prace innego polskiego fotografa.

„Zaczynamy od zdjęć Tomasza Lazara tegorocznego zdobywcy Grand Press Photo,  niezależnego fotografa i artysty oraz wykładowcy Akademii Sztuki. Laureata wielu nagród, m.in. Picture of the Year International, CHIPP, Sony World Photography Award, BZ WBK Press Photo. Jego prace publikowane były w wielu prestiżowych tytułach, takich jak: New York Times, Newsweek International, Sunday Times Magazine, New Yorker, Washington Post czy New York Magazine.” - zachęcają organizatorzy.

Wystawa nosi tytuł "Dziennik Gaijina”. Przebywając w Tokio przez blisko 2 miesiące przemierzył w nocy ponad 800 km pieszo, fotografując różne zakamarki miasta. Jak sam mówi: "Dałem się ponieść uczuciom, nastrojom oraz wibracjom tego miasta. Próbując wniknąć w różne obszary życia nocnego, poznając i obserwując nowych ludzi".

Wystawę Tomasza Lazara oraz nadchodzące ekspozycje można oglądać na stronie virturama.pl.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Rynek aparatów w 2024 roku - stabilizacja trendów i rosnące znaczenie Chin
Rynek aparatów w 2024 roku - stabilizacja trendów i rosnące znaczenie Chin
Rok 2024 był kolejnym, w którym rynek aparatów zaliczył stabilny wzrost. Rynkowe trendy w końcu się uspokoiły, ale branża staje przed nowymi wyzwaniami, jak choćby błyskawicznie...
9
Lucky powraca na rynek - nowy film kolorowy jeszcze w tym roku
Lucky powraca na rynek - nowy film kolorowy jeszcze w tym roku
Po ponad 10 latach nieobecności, Chińska marka Lucky wznawia produkcje filmów. Jeszcze w tym roku na rynku zadebiutować materiał Lucky Color 200 - nowy film kolorowy w przystępnej...
6
Chińczycy idą po rynek analogowy. Light Lens Lab ogłasza start prac nad całą gamą materiałów światłoczułych
Chińczycy idą po rynek analogowy. Light Lens Lab ogłasza start prac nad całą gamą materiałów...
Gdy ktoś mówi, że coś jest niemożliwe, daj to Chińczykom. Już niebawem wystartować ma nowa chińska marka, która zaoferuje kompletną ofertę nowych filmów i materiałów światłoczułych,...
5
Powiązane artykuły