Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
Bycie fotografem brzmi jak praca marzeń? Nad tą decyzją warto się dobrze zastanowić. Zawód ten trafił niedawno na listę najgorszych zawodów w Ameryce. Dlaczego?
Wczoraj serwis 24/7 Wall Street (USA Today) opublikował zestawienie najgorszych i najmniej perspektywicznych zawodów w kraju. Na ostatnim, 25. miejscu znalazła się praca fotografa. Mogłoby się wydawać, że to pozycja dość odległa, ale warto wspomnieć, że większość dziedzin w zestawieniu to zawody podwyższonego ryzyka, a praca fotograficzna wymieniana jest w sąsiedztwie takich fachów jak kelner, cieśla, murarz, strażak czy mechanik samochodowy
Choć sam ranking, jak i raport, na którym bazuje dotyczą wyłącznie rynku amerykańskiego, wspomniane trendy i wnioski z niego płynące znajdą zapewne odzwierciedlenie na naszym rodzimym podwórku. Zwłaszcza, że na zachodzie zawód fotografa wydaje się być poważany bardziej niż u nas.
(fot. Kaboompics / Pexels.com)
Według zestawienia, za niską atrakcyjność zawodu odpowiada wysoki współczynnik stresu, z jakim codziennie muszą mierzyć się twórcy, a także prognozowany 5,6-procentowy spadek zatrudnienia w latach 2016-2026 (w kontraście dla średniego 7-procentowego wzrostu zatrudnienia w kraju) spowodowany coraz doskonalszymi smartfonami oraz rosnącą konkurencją ze strony freelancerów i hobbystów.
Do tego dochodzą stosunkowo przeciętne - jak na rynek amerykański - zarobki, których mediana wynosi 34 tys. dolarów rocznie (nieco poniżej ogólnej mediany zarobków w USA, wynoszącej 37,5 tys. dolarów). Według zestawienia więcej zarabiają m.in. robotnicy, kucharze czy kierowcy autobusów.
Czy to już czas, by odłożyć aparat na półkę? Można powiedzieć, że wszystko zależy od umiejętności, a dobra fotografia zawsze będzie w cenie. Z pewnością nie miniemy się z prawdą. Mimo to coraz częściej obserwujemy sygnały, które jasno wskazują, że złote czasy w tym zawodzie minęły bezpowrotnie - z roku na rok trudniej utrzymać się na rynku, a praca fotografa okupiona jest coraz większym stresem. Nie pomaga też rosnąca dostępność sprzętu i uproszczenie procesu wykonywania zdjęć, przez które zawód ten często postrzegany jest jako mało wymagający.
Zanim więc rzucicie pracę, a zaoszczędzone pieniądze wydacie na sprzęt fotograficzny, zastanówcie się dobrze czy Wasze marzenia warte są swojej ceny.
Więcej informacji znajdziecie pod adresem eu.usatoday.com.
(fot. okładkowa: Alex Iby / Unsplash)