Fotograf na liście 25 najgorszych zawodów

Autor: Maciej Luśtyk

23 Kwiecień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Bycie fotografem brzmi jak praca marzeń? Nad tą decyzją warto się dobrze zastanowić. Zawód ten trafił niedawno na listę najgorszych zawodów w Ameryce. Dlaczego?

Wczoraj serwis 24/7 Wall Street (USA Today) opublikował zestawienie najgorszych i najmniej perspektywicznych zawodów w kraju. Na ostatnim, 25. miejscu znalazła się praca fotografa. Mogłoby się wydawać, że to pozycja dość odległa, ale warto wspomnieć, że większość dziedzin w zestawieniu to zawody podwyższonego ryzyka, a praca fotograficzna wymieniana jest w sąsiedztwie takich fachów jak kelner, cieśla, murarz, strażak czy mechanik samochodowy

Choć sam ranking, jak i raport, na którym bazuje dotyczą wyłącznie rynku amerykańskiego, wspomniane trendy i wnioski z niego płynące znajdą zapewne odzwierciedlenie na naszym rodzimym podwórku. Zwłaszcza, że na zachodzie zawód fotografa wydaje się być poważany bardziej niż u nas.

Dużo stresu, rosnąca konkurencja, słaba perspektywa zatrudnienia

(fot. Kaboompics / Pexels.com)

Według zestawienia, za niską atrakcyjność zawodu odpowiada wysoki współczynnik stresu, z jakim codziennie muszą mierzyć się twórcy, a także prognozowany 5,6-procentowy spadek zatrudnienia w latach 2016-2026 (w kontraście dla średniego 7-procentowego wzrostu zatrudnienia w kraju) spowodowany coraz doskonalszymi smartfonami oraz rosnącą konkurencją ze strony freelancerów i hobbystów.

Do tego dochodzą stosunkowo przeciętne - jak na rynek amerykański - zarobki, których mediana wynosi 34 tys. dolarów rocznie (nieco poniżej ogólnej mediany zarobków w USA, wynoszącej 37,5 tys. dolarów). Według zestawienia więcej zarabiają m.in. robotnicy, kucharze czy kierowcy autobusów.

Pora zmienić branżę?

Czy to już czas, by odłożyć aparat na półkę? Można powiedzieć, że wszystko zależy od umiejętności, a dobra fotografia zawsze będzie w cenie. Z pewnością nie miniemy się z prawdą. Mimo to coraz częściej obserwujemy sygnały, które jasno wskazują, że złote czasy w tym zawodzie minęły bezpowrotnie - z roku na rok trudniej utrzymać się na rynku, a praca fotografa okupiona jest coraz większym stresem. Nie pomaga też rosnąca dostępność sprzętu i uproszczenie procesu wykonywania zdjęć, przez które zawód ten często postrzegany jest jako mało wymagający.

Zanim więc rzucicie pracę, a zaoszczędzone pieniądze wydacie na sprzęt fotograficzny, zastanówcie się dobrze czy Wasze marzenia warte są swojej ceny.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem eu.usatoday.com.

(fot. okładkowa: Alex Iby / Unsplash)

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
SWPA 2025 - Susan Meiselas z nagrodą za wybitny wkład w fotografię
SWPA 2025 - Susan Meiselas z nagrodą za wybitny wkład w fotografię
Jury nadchodzącej edycji Sony World Photography Award zadecydowało o przyznaniu corocznej nagrody honorowej za wybitny wkład w fotografię. Tym razem otrzymuję ją Susan Meiselas, której...
9
"Bezpieczniejsze polskie niebo" - nowe przepisy dla dronów
"Bezpieczniejsze polskie niebo" - nowe przepisy dla dronów
Projekt nowelizacji ustawy Prawo lotnicze został przyjęty przez Radę Ministrów. Polskie przepisy dotyczące dronów będą teraz dostosowane do unijnych - wprowadzają nowy podział operacji i...
1
Nowy dystrybutor FOMEI – Rudy Lis przejmuje oficjalną dystrybucję w Polsce
Nowy dystrybutor FOMEI – Rudy Lis przejmuje oficjalną dystrybucję w Polsce
Marka FOMEI zmienia dystrybutora. Popularny sprzęt oświetleniowy dla fotografów i filmujących oraz rozwiązania do druku przejmuje w Polsce firma Rudy Lis.
1
Powiązane artykuły