To terapikselowe zdjęcie makro powstawało przez niemal 100 dni. Znajdź 60 ukrytych przedmiotów

Autor: Maciej Luśtyk

11 Maj 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Czy istnieje sensowna granica rozdzielczości dla aparatów fotograficznych? Zobaczcie jak wygląda zdjęcie składające się z ponad biliona pikseli.

Obecnie najlepsze dostępne matryce fotograficzne oferują rozdzielczość na poziomie 100 Mp. W tym roku ukazać mają się także średnioformatowe sensory Sony o rozdzielczości 150 Mp, a wszyscy dobrze pamiętamy jeszcze 250-megapikselowy sensor APS-H, którym Canon chwali się z odstępami od kilku lat. Czy przetworniki obrazu o takich rozdzielczościach zdominują kiedykolwiek rynek zwykłych aparatów? Tego nie wiemy, mamy jednak dobry przykład na to, co dzieje się gdy przestajemy sobie stawiać granice.

Podczas konferencji SIGGraph w Vancouver firma GIGAmacro, zajmująca się dostarczaniem rozwiązań z zakresu szczegółowej reprodukcji obrazu dla rynku dzieł sztuki, kryminologii czy nauki, postanowiła stworzyć pierwsze na świecie terapikselowe zdjęcie makro. Finalny obraz mógł poszczycić się rozdzielczością 6,571,152 x 160,256 pikseli, czyli - przekładając to na bardziej przystępne wartości - ponad miliona megapikseli (1,053,066,534,912 pojedynczych pikseli). Gdyby powstałe zdjęcie wydrukować w wysokiej jakości (300 dpi), miałoby długość 556 metrów, czyli mniej więcej tyle, ile mierzy budynek One World Trade Center wraz z iglicą.

 

Zdjęcie możecie obejrzeć w powyższym, interaktywnym playerze, a żeby nie było zbyt nudno zdradzimy, że pośród niezliczonej liczby ziaren, okruchów i różnego rodzaju produktów spożywczych składających się na tę fotografię, twórcy umieścili 60 niezwiązanych z jedzeniem przedmiotów. Jeśli byliście fanami serii “Gdzie jest Wally”, będziecie mieli zajęcie na długie godziny.

Znacznie ciekawiej prezentuje się jednak sposób w jaki dokonano całego przedsięwzięcia. Samo ułożenie mozaiki zajęło 5 dni, przy czym przy jej powstawaniu brało udział ponad 100 osób. Następnie, przez kolejne 4 dni trzy roboty firmy GIGAmacro wyposażone w aparaty Canon EOS 5D Mark III fotografowały scenę z prędkością 3 tys. klatek na godzinę.

 

 

 

Łącznie powstało niemal 630 tys. pojedynczych, 22-megapikselowych kadrów, których posortowanie, złożenie, optymalizacja, wyczyszczenie i obróbka zajęły łącznie 2187 godzin, czyli ponad 90 pełnych dni, lub 365 8-godzinnych dni pracy. Żeby móc cieszyć się tego typu zdjęciem, trzeba też wyposażyć się w pojemny dysk - fotografia “waży” bowiem 2,8 terabajta.

Więcej informacji o tym jak powstawało pierwsze na świecie terapikselowe zdjęcie makro znajdziecie pod adresem gigamacro.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Ten news was zaboli. Adobe podnosi ceny - za Plan Fotograficzny w 2025 roku zapłacicie ponad 100 zł miesięcznie
Ten news was zaboli. Adobe podnosi ceny - za Plan Fotograficzny w 2025 roku zapłacicie ponad 100...
Narzekaliście na system subskrypcji? To teraz zapłacicie za niego jeszcze więcej. Od 15 stycznia Adobe podnosi ceny poszczególnych planów. Ucierpią wszyscy, ale najbardziej nowi...
24
Plebiscyt Fotopolis 2024 - wybierz z nami najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne roku
Plebiscyt Fotopolis 2024 - wybierz z nami najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne roku
15 kategorii i ponad 100 nominacji - oto przekrój najgorętszych premier i wydarzeń ostatnich miesięcy. Wystartował plebiscyt na najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2024 roku!...
9
Canon zmienia sposób świadczenia usług gwarancyjnych i serwisowych w Polsce - od teraz aparaty będą naprawiane w Niemczech
Canon zmienia sposób świadczenia usług gwarancyjnych i serwisowych w Polsce - od teraz aparaty...
Z dniem 1 stycznia 2025 roku Canon kończy współpracę z firmą Pro Club. Od nowego roku wszelkie usługi gwarancyjne i serwisowe będą realizowane przez Canon Professional Service Center w...
11
Powiązane artykuły