Zespół badawczy Caltech opracował czujnik, który może być bezobiektywowym aparatem przyszłości

Autor: Michał Chrzanowski

23 Czerwiec 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Inżynierowie z Caltech chcą zrewolucjonizować świat fotografii. Udało im się stworzyć specjalny chip skupiający źródło światła, dzięki czemu jesteśmy w stanie uzyskać zdjęcie bez konieczności podłączenia obiektywu.

Prace nad rewolucyjnymi rozwiązaniami z dziedziny obrazowania trwają w najlepsze. Firmy prześcigają się w nowych technologiach. Wystarczy chociażby wspomnieć o inżynierach Microsoft, którzy zaprezentowali prototyp aparatu wyposażony w nowej generacji zakrzywiony sensor, który ma drastycznie poprawić jakość obrazu. Teraz do grona pionierów dołączyli także naukowcy z Caltech, którym udało się opracować specjalny sensor, którym jesteśmy w stanie uzyskać zdjęcie bez konieczności podłączenia obiektywu. To chip oraz jego algorytmy skupiają źródło światła, a nie soczewki układu optycznego. Jak podkreśla Ali Hajimiri, lider zespołu naukowców Caltech, ta technologia przeniesie nas w zupełnie nowy świat obrazowania.

 

- Stworzyliśmy cienką warstwę zintegrowanej fotoniki krzemowej (platforma umożliwiająca budowę inteligentnych nadajników-odbiorników), która emuluje obiektyw i matrycę, zmniejszając tym samym grubość, a także koszt produkcji cyfrowych aparatów fotograficznych - powiedział Ali Hajimiri. - Ta technologia może naśladować każdy rodzaj obiektywu. Z łatwością można przełączać się pomiędzy fish-eye’m a teleobiektywem, przy prostym ustawieniu sposobu w jaki pada światło - dodaje.

Jak na razie otrzymane rezultaty są dalekie od granicy akceptowalności oraz od obrazu jaki otrzymujemy z nawet najprostszych aparatów. Zdaniem inżynierów z Caltech potrzeba jeszcze kilku lat zaawansowanych badań, by tego typu czujniki były wykorzystywane komercyjnie.

Kolejnym celem zespołu będzie stworzenie większych odbiorników przechwytujących źródło światła, które zapewnią obraz o większej rozdzielczości. Czy opracowana technologia jest dowodem na to, że tego typu rozwiązania mogą stanowić przyszłość fotografii?

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Wielkie otwarcie! 30. salon CEWE FOTOJOKER na 30. urodziny CEWE
Wielkie otwarcie! 30. salon CEWE FOTOJOKER na 30. urodziny CEWE
Na mapie Małopolski pojawił się nowy salon CEWE FOTOJOKER - w Centrum handlowym Bonarka w Krakowie. Wydrukujesz tutaj zdjęcia bezpośrednio z telefonu, bliżej poznasz fotografię...
13
Rynek aparatów w 2024 roku - stabilizacja trendów i rosnące znaczenie Chin
Rynek aparatów w 2024 roku - stabilizacja trendów i rosnące znaczenie Chin
Rok 2024 był kolejnym, w którym rynek aparatów zaliczył stabilny wzrost. Rynkowe trendy w końcu się uspokoiły, ale branża staje przed nowymi wyzwaniami, jak choćby błyskawicznie...
9
Lucky powraca na rynek - nowy film kolorowy jeszcze w tym roku
Lucky powraca na rynek - nowy film kolorowy jeszcze w tym roku
Po ponad 10 latach nieobecności, Chińska marka Lucky wznawia produkcje filmów. Jeszcze w tym roku na rynku zadebiutować materiał Lucky Color 200 - nowy film kolorowy w przystępnej...
6
Powiązane artykuły