Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Nawiązanie kontaktu z obcą cywilizacją to marzenie większości astronomów. Jak jednak opisać ludzkość istotom, które nie mają z nami nic wspólnego? Taką próbę podjęła NASA w 1977 roku, wysyłając w kosmos sondy Voyager 1 i 2. Poproszono wtedy Carla Sagana, znanego astronoma i astrofizyka, o skomponowanie wiadomości, która zawierałaby najważniejsze informacje o naszym gatunku i była możliwa do rozszyfrowania przez każdą, wystarczająco zaawansowaną cywilizację.
Rezultatem tego zadania był miedziany dysk gramofonowy zawierający około 90 minut muzyki z całego świata, dźwięki natury, pozdrowienia nagrane w ponad 50 językach oraz 116 zdjęć przedstawiających nas, naszą planetę i podstawowe dane na temat naszej rasy. Umieszczone na nim zdjęcia możecie zobaczyć w powyższej galerii oraz filmiku opublikowanym przez serwis vox.com.
Sondy opuściły Układ Słoneczny w 2012 roku. Do najbliższej gwiazdy na swojej drodze dotrą dopiero za około 40 000 lat. Specyficzne zdjęcia z lat 70. wydają się być też nieco nieaktualne już teraz, po niecałych 40 latach od startu, a co dopiero mówić o kilkudziesięciu tysiącleciach. Najważniejsza jest jednak idea i zamieszczone wśród fotografii kadry zawierające niezmienne informacje o naszej biologii. Aby utrzymać kosmitów “na bieżąco”, NASA planuje przesłać aktualne, wybrane przez społeczność internetową zdjęcia do pamięci wystrzelowej w kosmos w 2006 roku sondy New Horizons, która w lipcu tego roku minęła i sfotografowała Plutona. Zdjęcia kijków do selfie radzimy pominąć.
Więcej informacji o obrazach zamieszczonych na pokładzie sond Voyager znajdziecie na stronie nasa.gov