52 megapiksele w smartfonie?

Autor: Maciej Luśtyk

20 Kwiecień 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
Ostatnio smartfony zdają się zawłaszczać coraz większy procent rynku aparatów cyfrowych. Do tej pory były konkurencją głównie dla urządzeń amatorskich, jednak możliwe, że już niedługo będą w stanie zmierzyć się z dużo bardziej zaawansowanymi aparatami. Firma Light zamierza wprowadzić 52-megapikselowe aparaty do smartfonów już w 2016 roku.

Na stronie internetowej firmy Light nie znajdziemy zbyt wiele informacji, jednak serwisie MIT Technology Review pojawił się artykuł, który rzuca trochę więcej światła na opracowywaną technologię. Podobnie jak w przypadku firmy Linx, o której przejęciu pisaliśmy w zeszłym tygodniu, działania Light skupiają się na budowie wielosoczewkowych, modułowych aparatów, które mają pozwolić smartfonom i tabletom na fotografowanie z jakością porównywalną do lustrzanek.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Mimo że większość planów firmy znajduje się jeszcze na papierze, to według zapewnień już w 2016 roku mamy zobaczyć w smartfonach aparaty umożliwiające wykonywanie zdjęć w rozdzielczości 52 Mp. Dodatkowo układ wykorzystujący kilka aparatów ma umożliwiać fotografowanie z szerokim zakresem ogniskowych i symulację efektów uzyskiwanych przy pomocy obiektywów ze zwykłych aparatów. Tak jak w przypadku wspomnianej wyżej firmy Linx, moduły Light mają oferować funkcję kontroli głębi ostrości już po wykonaniu zdjęcia.

Według serwisu MIT Technology Review, kierownictwo Light już jutro ma podpisać kontrakt z jednym z największych producentów elektroniki, firmą Foxconn. Według wyliczeń wyposażenie urządzeń mobilnych w nową technologię ma spowodować wzrost ich ceny o około 60 dolarów.

Czy ceny urządzeń z technologią Light będą adekwatne do oferowanych przez nią możliwości? Aby się o tym przekonać, będziemy musieli poczekać aż na rynek trafią wykorzystujące ją smartfony. Niemniej jednak duże zainteresowanie technologiami rozszerzającymi możliwości aparatów w urządzeniach mobilnych wskazują, że to właśnie w smartfonach i tabletach możemy upatrywać kolejnej rewolucji w fotografii.

Więcej szczegółów odnośnie technologii opracowywanej przez firmę Light znajdziemy na stronie technologyreview.com

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
World Press Photo nie chce na gali rosyjskiego fotografa. Podtrzymuje jednak decyzję o nagrodzie
World Press Photo nie chce na gali rosyjskiego fotografa. Podtrzymuje jednak decyzję o nagrodzie
Ciąg dalszy zamieszania wokół wyróżnienia Mikhaila Tereschenko w tegorocznym World Press Photo. Organizacja podtrzymuje nagrodę, ale cofa zaproszenie dla fotografa na galę...
18
Fujifilm podnosi ceny materiałów analogowych. Ceny filmów wzrosną nawet o 50%
Fujifilm podnosi ceny materiałów analogowych. Ceny filmów wzrosną nawet o 50%
Fujifilm kolejny raz podnosi ceny filmów analogowych. Tym razem podwyżki wynoszą od 21 do nawet 52%. Póki co zmiany dotyczą rynku japońskiego, ale z dużym prawdopodobieństwem w...
6
Zakaz fotografowania wchodzi w życie na dobre. Od 17 kwietnia grozi nam grzywna, areszt lub konfiskata sprzętu
Zakaz fotografowania wchodzi w życie na dobre. Od 17 kwietnia grozi nam grzywna, areszt lub...
Formalnie zakaz fotografowania poszczególnych obiektów funkcjonuje w Polsce już od kilku lat, jednak ze względu na brak jednolitego znaku zakazu przepis ten nie mógł być skutecznie...
276
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)