Akcesoria
Black November w Next77 - promocje na sprzęt foto-wideo przez cały miesiąc
Sprzęt firmy Nikon służy muzeum od 2010 roku roku. Placówka wykorzystuje go do dokumentacji zbiorów oraz dokumentacji prac konserwatorskich odbywających się w budynku. Ostatnio przed obiektywem stanęła słynna "Pomarańczarka". Dzieło Aleksanda Gierymskiego zostało odzyskane w tym roku.
Sprzęt służący do dokumentacji to: pełnoklatkowy Nikon D3X, obiektyw AF-S NIKKOR 24-70mm f/2,8G ED, obiektyw makro F-S Micro NIKKOR 60mm f/2,8G ED, teleobiektyw AF-S NIKKOR 70-200mm f/2,8G ED VR II oraz oprogramowanie Nikon Capture NX2. Efekty prac możemy zobczyć na stronie Muzeum Narodowego.Poniżej zamieszczamy informację prasową.
Pomarańczarka w obiektywie Nikona
Sprzętem Nikon sfotografowano już ponad 3 tysiące obiektów znajdujących się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, w tym ostatnio odzyskany przez placówkę obraz Aleksandra Gierymskiego Żydówka z pomarańczami. Nikon Polska - jako Partner Programu Dokumentacji Fotograficznej Zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie - wspiera digitalizację jego kolekcji od września 2010 r.
Sfotografowane eksponaty pochodzą ze zbiorów sztuki starożytnej, orientalnej, nowożytnej polskiej, współczesnej, a także z Gabinetu Grafiki i Rysunku Nowożytnego Polskiego. Znajdują się wśród nich także obiekty ikonograficzne i fotograficzne. Cyfrowe wizerunki najcenniejszych eksponatów z kolekcji Muzeum wykonane sprzętem Nikon można zobaczyć na portalu www.cyfrowe.mnw.art.pl. Sprzęt fotograficzny przekazany przez Nikon Polska wykorzystywany jest również do dokumentacji prac konserwatorskich odbywających się w Muzeum Narodowym.
Wśród sfotografowanych sprzętem Nikon dzieł znalazł się również niedawno odzyskany obraz Aleksandra Gierymskiego Żydówka z pomarańczami. Dzieło zostało namalowane w latach 1880 - 1881 i przedstawia starą Żydówkę sprzedającą pomarańcze z koszy trzymanych na rękach. Obraz funkcjonujący na początku pod nazwą Przekupka z pomarańczami został wystawiony na wielkiej wystawie Aleksandra Gierymskiego w 1902 r. w gmachu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Muzeum Narodowe w Warszawie kupiło Pomarańczarkę w 1928 roku. Dzieło zrabowano z polskich zbiorów w czasie II wojny światowej, prawdopodobnie po upadku Powstania Warszawskiego. Od tego momentu jego losy pozostawały nieznane. W listopadzie 2010 roku obraz pojawił się w ofercie domu aukcyjnego pod Hamburgiem. Dokładna analiza wykonana przez konserwatorów Muzeum Narodowego potwierdziła autentyczność Pomarańczarki. Dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego skradzione dzieło po 67 latach powróciło do kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Więcej informacji na temat dzieła: http://synology.mnw.art.pl/blog_mnw/?p=73
Sprzęt Nikon używany w Muzeum Narodowym to: pełnoklatkowa lustrzanka profesjonalna Nikon D3X, profesjonalny obiektyw zmiennoogniskowy AF-S NIKKOR 24-70mm f/2,8G ED, obiektyw do makrofotografii AF-S Micro NIKKOR 60mm f/2,8G ED, profesjonalny teleobiektyw zmiennoogniskowy AF-S NIKKOR 70-200mm f/2,8G ED VR II oraz zaawansowane oprogramowanie do edycji i przetwarzania zdjęć -Nikon Capture NX2.