Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Kiedy czytamy informacje na temat nowego aparatu Panasonica zastanawiamy się, czy aby na pewno mamy do czynienia z lustrzanką. Producent najchętniej chwali funkcje, które nie potrzebują lustra. Wszystkie związane są z podglądem na żywo, który szturmem wkracza w świat lustrzanek. Oczywiście nie można się temu dziwić, gdyż stosowanie matrycy światłoczułej w sposób naturalny prowadzi do wykorzystania jej zalet. Jedną z nich bez wątpienia jest możliwość oceny obrazu przed wykonaniem zdjęcia. Można było się spodziewać, że skoro sensor przejmie rolę wizjera, to konsekwentnie zostaną wprowadzone funkcje wymagające pełnej informacji o fotografowanej scenie. Należy do nich choćby system rozpoznawania twarzy w kadrze. Panasonic Lumix DMC-L10 to pierwsza lustrzanka cyfrowa, którą wyposażono w ten przydatny tryb. Tym samym funkcje przypisane kompaktom wkraczają w strefę dotychczas przeznaczoną tylko dla lustrzanek.
DLC-L10 przeznaczona jest dla osób, które zaczynają przygodę z fotografią. Za rejestrację obrazu odpowiada sensor Live MOS o rozdzielczości 10,1 Mp. Wykorzystuje on filtr ultradźwiękowy do usuwania kurzu. Sygnał pochodzący z matrycy przetwarza procesor Venus Engine III, który ma za zadanie między innymi rozpoznać i usunąć szum chromatyczny. Producent zapewnia, że odwzorowanie koloru i detali powinno być na najwyższym poziomie. Jednak najważniejszą z punku widzenia użytkownika cechą nowego sensora jest możliwość podglądu na żywo. Po premierach najwyższych modeli lustrzanek Canona i Nikona nie dziwi nas już obecność tej funkcji w lustrzance. Jednak Panasonic poszedł o krok dalej wprowadzając system rozpoznawania twarzy i tryb inteligentne ISO. Oba działają tak, jak w kompaktach. Pierwszy rozpoznaje do 15 twarzy w kadrze i ustawia na nie ostrość i ekspozycję. Drugi pozwala na automatyczny dobór czułości, między innymi tak, aby skrócić czas naświetlania podczas fotografowania przedmiotów będących w ruchu. Oczywiście bez podglądu na żywo funkcje te trudno byłoby zastosować.
Po uruchomieniu trybu podglądu na żywo podnosi się lustro, a wtedy niemożliwe staje się korzystanie z tradycyjnego systemu autofokusa. Z problemem tym dobrze poradził sobie Panasonic, wykorzystując oczywiście technologie znane z kompaktów. O ile przy normalnej pracy lustrzanka wykorzystuje czujniki działające na zasadzie detekcji fazowej, to po przejściu w tryb podglądu na żywo wykorzystywana jest informacja z matrycy oparta na różnicach kontrastu. Taki system pozwala na pomiar ostrości bez potrzeby opuszczania lustra. Niestety jeszcze nie wiemy jak szybko on działa.
Także pomiar ekspozycji odbywa się na podstawie informacji z matrycy. Bazuje on na podziale na 256 stref rozmieszczonych w całym kadrze. Mają one także dbać o prawidłowy dobór balansu bieli. W przypadku fotografowania z wykorzystaniem wizjera za pomiar światła odpowiada 49-strefowy czujnik.
Bardzo ciekawie prezentuje się monitor o przekątnej 2,5 cala i rozdzielczości 207 tys. punktów. Jednak nie wielkość jest w jego wypadku najważniejsza a możliwość obrotu o 270°. Nie trzeba chyba zachwalać tego rozwiązania, doceni je każdy, kto choć raz fotografował trzymając aparat wysoko nad głową lub tuż przy ziemi.
Pomimo przeznaczenia lustrzanki dla początkujących fotografów, Panasonic zadbał o wygodę jej obsługi. Umieścił dwa pokrętła sterujące obsługiwane odpowiednio kciukiem i palcem wskazującym. Przy ich pomocy można w łatwy i szybki sposób zmieniać parametry ekspozycji w trybie manualnym - jedno odpowiedzialne jest za ustawienie czasu otwarcia migawki, drugie za przysłonę.
DMC-L10 należy do systemu 4/3, więc można do niego podpiąć wszystkie obiektywy o takim mocowaniu. Panasonic poleca jednak pracę z optyką Leiki serii D. Jako standard wykorzystane będzie nowe szkło LEICA D VARIO-ELMAR 14-50mm F3.8-5.6 z systemem stabilizacji optycznej O.I.S. Łatwo obliczyć, że w przeliczeniu na mały obrazek użytkownicy będą mieli do dyspozycji zakres ogniskowych 28-100 mm. Sporo szerszym zakresem dysponuje drugi obiektyw zaprezentowany w dniu dzisiejszym LEICA D VARIO-ELMAR 14-150 mm F5.5-5.6. Ekwiwalent dla małego obrazka w jego wypadku wynosi 28-300 mm - to już prawdziwy superzoom. Oczywiście także został wyposażony w stabilizację typu O.I.S.
Panasonic DMC-L10 trafi do sprzedaży w listopadzie 2007 roku. Nie znamy jeszcze jego ceny.
Więcej informacji znaleźć można w przedstawionej poniżej specyfikacji technicznej i informacji prasowej.
Nowa lustrzanka Lumix - radość fotografowania z każdej strony
Panasonic wprowadza na rynek wysokiej jakości lustrzankę konsumencką Lumix DMC-L10
Warszawa, 30 sierpnia 2007 r. - Panasonic, czołowa marka koncernu Matsushita Electric Industrial, światowego lidera w dziedzinie rozwoju i produkcji urządzeń elektronicznych, ogłosił wprowadzenie na rynek pierwszej konsumenckiej cyfrowej lustrzanki Lumix DMC-L10. Aparat ten, wyposażony w szereg różnorodnych funkcji, został zaprojektowany z myślą o dotychczasowych użytkownikach kompaktowych aparatów cyfrowych, którzy chcieliby podążać w kierunku ambitnej fotografii. Zachowując typowe dla lustrzanek cyfrowych wzornictwo DMC-L10 wyróżnia się m.in. ergonomicznym uchwytem pozwalającym pewnie trzymać aparat w ręku we wszystkich pozycjach. Dwa pokrętła znajdujące się pod palcem wskazującym i kciukiem pozwalają w łatwy sposób regulować czas otwarcia migawki oraz przesłonę.
Aparat DMC-L10 posiada 2.5-calowy ekran LCD, który w zasadniczy sposób rozszerza możliwości fotografowania. Ten duży ekran wyposażony w technologię Free Angle i funkcję podglądu na żywo Live View odchyla się o 270 stopni, co ułatwia podgląd ujęcia przy fotografowaniu z uniesionym lub opuszczonym aparatem. Stały podgląd na żywo daje użytkownikom większą elastyczność i wygodę podczas fotografowania, gdyż mogą precyzyjnie kadrować zdjęcia i jednocześnie obserwować obraz na ekranie. Fotografowane obiekty widziane są nawet wówczas, gdy aparat trzymany jest powyżej lub poniżej poziomu wzroku.
Nowa lustrzanka Panasonic wykorzystuje nowoczesny hybrydowy system ustawiania ostrości poprzez zastosowanie systemu detekcji fazowej AF i systemu kontrastu AF. System detekcji fazowej może być wykorzystywany podczas fotografowania przez celownik aparatu, natomiast system kontrastu AF działa najlepiej podczas wykonywania zdjęć za pomocą funkcji podglądu na żywo. To samo dotyczy także systemu AE (automatyczne ustawianie ekspozycji).
Aparat DMC-L10 wyposażony jest w obiektyw LEICA D VARIO-ELMAR z zakresem ogniskowych 14-50mm i liczbą ogniskowych f/3.8-5.6, zaprojektowany specjalnie dla lustrzanek cyfrowych, oraz optyczny stabilizator obrazu MEGA O.I.S.
W celu zapewnienia subtelnej gradacji kolorów i dużej dynamiki rejestrowanego obrazu, w modelu DMC-L10 zastosowano sensor obrazu Live MOS zgodny ze standardem 4/3, o rozdzielczości 10.1 megapiksela. W zależności od sytuacji aparat obsługuje 3 formaty - 4:3, 3:2 i 16:9. Dzięki pomocniczym liniom, które są wyświetlane na ekranie LCD można teraz jeszcze łatwiej kadrować obraz.
Aparat DMC-L10 posiada system redukcji zanieczyszczeń w przetworniku wyposażony w Supersonic Wave Filter pozwalający uniknąć osiadania kurzu na sensorze obrazu, co mogłoby negatywnie wpłynąć na jakość zdjęć.
Wykorzystany w DMC-L10 doskonały procesor obrazu Venus Engine III zwiększa wydajność przetwornika Live MOS, jak również zwiększa szybkość działania aparatu.
Aparat DMC-L10 wyposażony jest w system wykrywania twarzy (Face Detection) oraz system Inteligentnej Kontroli Czułości ISO (Intelligent ISO Control), po raz pierwszy zastosowany w lustrzankach cyfrowych. System wykrywania twarzy zapamiętuje twarze i dopasowuje odpowiednie ustawienie ostrości oraz czas ekspozycji. System Inteligentnej Kontroli Czułości ISO niweluje efekt rozmycia zdjęć, który powstaje, gdy fotografowany obiekt znajduje się w ruchu.
Użytkownicy chcący w łatwy sposób wykonywać udane zdjęcia mogą korzystać z dziewięciu trybów tematycznych, natomiast bardziej zaawansowani fotografowie samodzielnie dopasowywać ustawienia w zależności od charakteru fotografowanej sceny za pomocą trybu Advanced Scene Mode.
Lustrzanka Panasonic DMC-L10 będzie dostępna na rynku od listopada 2007 r.
Cechy aparatu DMC-L10
1. Podniesienie jakości fotografowania - duży, 2,5-calowy ekran LCD z technologią Free Angle i funkcją podglądu na żywo (Live View)]
Duży, 2,5-calowy ekran LCD oferuje obrót o 270 stopni oraz wiele różnych stylów fotografowania nawet w sytuacjach, w których nie jest łatwo patrzeć przez celownik aparatu. Ekran LCD jest również wyposażony w inteligentną funkcję oferującą automatyczne sterowanie poziomem jasności w zależności od oświetlenia, sprawiającą, że obraz jest zawsze wyraźny, czy to w jasnym świetle dnia czy też w nocy.
Aparat DMC-L10 jest wyposażony w system wykrywania twarzy (Face Detection) oraz system Inteligentnej Kontroli Czułości ISO (Intelligent ISO Control). System wykrywania twarzy automatycznie ustawia ostrość oraz ekspozycję, aby uchwycić twarze w sposób wyraźny i dobrze naświetlony. Funkcja Inteligentnej Kontroli Czułości ISO wykrywa i mierzy ruch fotografowanego przedmiotu i ustawia odpowiednie ustawienie czułości oraz szybkość migawki, co zmniejsza efekt rozmycia obiektów.
Funkcja podglądu na żywo pozwala użytkownikom na kadrowanie zdjęcia z poziomu ekranu LCD, co ułatwia tworzenie oryginalnych i bardziej skomplikowanych kompozycyjnie zdjęć. Balans bieli można precyzyjnie wyregulować w obszarze dwóch osi współrzędnych. Ponadto aparat DMC-L10 oferuje opcje stylów fotografowania z funkcją Film Mode. Każda błona analogowa posiada swoje właściwości takie jak kolor, kontrast i gradację, które wpływają na jakość wykonywanego zdjęcia. Tryb Film Mode aparatu DMC-L10 pozwala na wybranie takich właściwości, które pozwolą na zrobienie optymalnego zdjęcia. Do wyboru jest dziewięć nowych trybów: standardowy, dynamiczny, natura, gładki, nostalgiczny, jaskrawy, czarno-biały standardowy, czarno-biały dynamiczny oraz czarno-biały gładki z funkcją regulacji kontrastu, ostrości, nasycenia i redukcji szumów. Wszystkie te ustawienia można potwierdzić przed wykonaniem zdjęcia.
Aparat pozwala również na dodatkowe powiększenie obrazu ponad to, co oferuje sam obiektyw dzięki funkcji Extra Optical Zoom o maksymalnym powiększeniu 1,8x, która poszerza zakres powiększenia za pomocą czujnika obrazu Live MOS o wielkości 10,1 megapiksela.
W konwencjonalnych lustrzankach cyfrowych obraz na żywo można było oglądać jedynie poprzez celownik aparatu, a ekran LCD służył wyłącznie do przeglądania zrobionych już zdjęć, natomiast w aparacie DMC-L10 wszystkie ustawienia próbne można sprawdzić przed zrobieniem zdjęcia, dzięki czemu efekt zawsze odpowiada intencjom fotografa.
2. Połączenie technologii - nowoczesny hybrydowy system AF dzięki funkcji Contrast AF*
Choć sądzi się, że najlepszą metodą ustawiania ostrości w lustrzankach jest system autofocus z detekcją fazową, Panasonic zdecydował się na zastosowanie dodatkowej metody Contrast AF, dzięki czemu system autofocus aparatu DMC-L10 jest najbardziej zaawansowanym hybrydowym systemem AF na rynku. System detekcji fazowej może być wykorzystywany podczas wykonywania zdjęć przez celownik aparatu, natomiast system kontrastu AF działa najlepiej podczas wykonywania zdjęć przy włączonej funkcji podglądu na żywo. Dotyczy to także systemu AE. W przypadku wykonywania zdjęć przez celownik dostępna jest funkcja precyzyjnego, szybkiego wykrywania z układem mierzenia światła przy otwartej przesłonie w 49 strefach. Natomiast podczas fotografowania z funkcją podglądu na żywo ekspozycję można mierzyć i ustawiać za pomocą sensora obrazu Live MOS.
Zastosowany w aparacie DMC-L10 nowy system wykrywania twarzy pomaga rozpoznawać ludzkie twarze, pozwalając na wykonywanie jasnych i wyraźnych zdjęć. System pozwala na jednoczesne zapamiętanie do 15 twarzy i działa nawet wtedy, gdy twarze poruszają się, co minimalizuje czas ustawiania autofocusa przed zwolnieniem migawki.
Użytkownik ma do wyboru sześć metod ustawiania ostrości: Face Detection, 9-punktowy, Multi, 3-punktowy, 1-punktowy oraz Spot (punktowy). Przy korzystaniu z metody 1-punktowego autofocusa lub trybu punktowego, obszar ostrości utworzyć można nawet z 11 punktów. Do wyboru jest również wiele różnych schematów obszaru w nowej funkcji Multi.
Podczas korzystania z funkcji ręcznego ustawiania ostrości można powiększyć wybraną część obiektu na ekranie LCD i swobodnie przesuwać powiększony obszar dla łatwego kadrowania, co jest szczególnie pomocne przy korzystaniu ze statywu.
* Do dnia 30 sierpnia 2007 r. układ Contrast AF został zastosowany w modelach LEICA D VARIO-ELMAR 14-50mm f/3.8-5.6/MEGA O.I.S. oraz LEICA D VARIO-ELMAR 14-150mm/ F3.5-5.6 ASPH./ MEGA O.I.S.
3. Sensor Live MOS o rozdzielczości 10.1 megapiksela oraz procesor Venus Engine III pozwalają osiągnąć niezrównaną jakość obrazu
Live MOS używany w aparacie DMC-L10 zapewnia osiągnięcie pięknych zdjęć o delikatnej gradacji oraz szerokim zakresie dynamicznym, jakie mogą udostępnić jedynie sensory typu CCD. Ponadto wyróżnia się niskim poborem energii charakterystycznym dla sensorów CMOS. Zastosowanie technologii 2.2 mikrometra piksela sprawiło, że Panasonic odniósł sukces w masowej produkcji miniaturowych obwodów obsługujących taką samą powierzchnię odbioru światła, jak w przypadku matrycy 7,5 megapiksela. Oprócz tego, wydajność odbioru światła została wyraźnie zwiększona, dzięki czemu czułość jest taka sama jak w matrycy 7.5 megapiksela mimo mniejszej rozdzielczości. Fotodiody osadzone głęboko w warstwie silikonu tworzą strukturę, która tłumi szumy generowane na powierzchni podłoża. Dzięki temu, wady takie jak występowanie białych kropek oraz chropowatość tekstury, występujące często w zdjęciach wykonanych w wyższych trybach ISO, zostały zminimalizowane dzięki zastosowaniu nowego obwodu redukcji szumów, co daje wyraźne i piękne zdjęcia.
Venus Engine III jest procesorem obrazu opracowanym przez Panasonic w celu maksymalizowania jakości i sprawności działania obiektywu Leica D oraz sensora Live MOS. Ten zaawansowany mikroprocesor nie tylko pomaga w uzyskiwaniu lepszych zdjęć o wyjątkowej rozdzielczości, kolorystyce i płynnych przejściach gradacji, ale również potrafi odróżniać zakłócenia chromatyczne od zakłóceń luminancji i selektywnie ogranicza występowanie zakłóceń chromatycznych, które są jedną z głównych przyczyn problemów z jakością obrazu. Pozwala to na precyzyjne odwzorowanie obrazu z zachowaniem jakości, jakiej oczekuje się od wysokiej klasy lustrzanki.
4. System eliminowania kurzu i innych drobnych cząsteczek, które mogłyby niekorzystnie wpływać na jakość zdjęć
Jednym z największych problemów cyfrowych lustrzankach z wymiennymi obiektywami jest możliwość przedostawania się kurzu do aparatu podczas wymiany obiektywu. Kurz ten może osiadać na sensorze obrazu, co uwidacznia się na zdjęciach w postaci białych plamek. Panasonic rozwiązał ten problem wyposażając aparat DMC-L10 w filtr ultradźwiękowy - Supersonic Wave Filter - który poprzez generowanie ultradźwiękowych drgań strząsa kurzu, który mógłby przylgnąć do sensora. Ułatwia to utrzymanie właściwego stanu aparatu i użytkownik nie musi martwić się, że przy wymianie obiektywu do aparatu dostanie się kurz. Teraz można skoncentrować się wyłącznie na fotografowaniu.
5. Lepsza użyteczność niż w kompaktowych aparatach cyfrowych
System optycznej stabilizacji obrazu - MEGA O.I.S. - pozwala zminimalizować rozmycie obrazu i zapewnia ostre ujęcia także w sytuacjach, gdy są to portrety wykonywane we wnętrzach, czy też zdjęcia robione z okien rozpędzonego pociągu. Kolejny problem to rozmazywanie się zdjęć poruszonych obiektów - aparat DMC-L10 pozwala rozpoznać, czy dany obiekt jest w ruchu za pomocą funkcji Inteligentnej Kontroli Czułości ISO.
W aparacie DMC-L10 wprowadzono dziewięć trybów fotograficznych, natomiast bardziej zaawansowani fotografowie mogą samodzielnie dopasowywać ustawienia za pomocą trybu Advanced Scene Mode oraz często wykorzystywanych trybów: portret, sport, krajobraz oraz nocny, uruchamianych bezpośrednio za pomocą pokrętła. Tryb portretowy oraz sportowy oferują dodatkowe opcje definiowania w zależności od tego, czy zdjęcia wykonywane są wewnątrz czy na zewnątrz. Tryb krajobrazowy oferuje natomiast opcje ustawienia fotografowania przyrody czy architektury. Można również wybrać tryb standardowy bez żadnych dodatkowych regulacji lub tryb Creative pozwalający na ręczne sterowanie przesłoną i szybkością migawki.
Chociaż DMC-L10 zachowuje wzornictwo typowe dla nowoczesnych lustrzanek cyfrowych, posiada kilka cech charakterystycznych takich jak ergonomiczny uchwyt pozwalający pewnie trzymać aparat w ręku we wszystkich pozycjach. Dwa pokrętła znajdujące się pod palcem wskazującym i kciukiem pozwalają w łatwy sposób regulować czas otwarcia migawki oraz przesłonę.
6. Inne funkcje
- Funkcja powiększania OVF Magnifier (1.2x)
- Ustawienie ograniczenia wartości ISO
- Nagrywanie i wywoływanie plików RAW za pomocą dołączonego oprogramowania SILKYPIX Developer Studio.