Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
Druga dzisiejsza nowość firmowana nazwą Leica to zapowiadany już na początku tego roku obiektyw LEICA D VARIO-ELMAR 14-150mm f/3.5-5.6 ASPH. Ten super zoom z powodzeniem może zastąpić obiektyw standardowy. Pomimo olbrzymiego zakresu ogniskowych (wynoszącego w przeliczeniu na mały obrazek 28-300 mm) ma on zwartą budowę. Zawdzięcza to zastosowaniu czterech soczewek asferycznych i jednej ED o niskiej dyspersji. Na układ optyczny składa się w sumie 15 elementów podzielonych na 11 grup. Za jak najmniejsza ilość blików odpowiadają wielowarstwowe powłoki antyrefleksyjne.
Jednak wydaje się, że najciekawszą cechą nowego obiektywu jest zastosowanie silnika ultradźwiękowego do napędu autofokusa. Technologię tą Panasonic nazwał Extra Silent (XS) i zastosował po raz pierwszy w optyce Leiki.
Przy tak długim teleobiektywie bardzo przydatny będzie system stabilizacji optycznej Mega O.I.S. Minimalna odległość ostrzenia wynosi 50 cm nawet w położeniu tele, co daje powiększenie 0,36 w przeliczeniu na mały obrazek. W tym szkle także została wykorzystana przysłona dająca zgodnie z ostanią modą okrągły otwór i składająca się z siedmiu listków.
Ciekawostką jest zastosowanie pierścienia przysłony, który ma na celu ułatwienie obsługi nowej lustrzanki Lumix DMC-L10. Także na jej potrzeby zastosowano technologię Contrast AF pozwalającą na używanie uatofokusa w trybie podglądu nażywo.
Obiektyw powinien trafić do sprzedaży w listopadzie 2007. Jego cena nie jest jeszcze znana.
Więcej na temat nowego obiektywu przeczytać znaleźć można w specyfikacjach zamieszczonej poniżej informacji prasowej.
Specyfikacje techniczne:
Zobacz to z bliska - nowy teleobiektyw Leica do lustrzanek cyfrowych
Podczas trwających właśnie targów IFA w Berlinie Panasonic zaprezentował obiektyw LEICA D VARIO-ELMAR 14-150mm f/3.5-5.6 ASPH./Mega O.I.S., który zapewnia doskonały zakres przybliżenia
Warszawa, 30 sierpnia - Panasonic, czołowa marka koncernu Matsushita Electric Industrial, światowego lidera w dziedzinie rozwoju i produkcji urządzeń elektronicznych, zaprezentował dziś nowy teleobiektyw legendarnej marki Leica stworzony specjalnie na potrzeby lustrzanek cyfrowych. Obiektyw LEICA D VARIO-ELMAR z zakresem ogniskowych 14-150mm∗, liczbą ogniskowych 3.5-5.6 oraz optycznym stabilizatorem obrazu Mega O.I.S. oferuje doskonałe powiększanie i obsługuje standard Cztery Trzecie w celu zapewnienia kompatybilności z innymi modelami aparatów cyfrowych. Obiektyw dostępny będzie na rynku od listopada 2007 r., cena jest jeszcze nieznana
Nowy obiektyw oferuje znacznie większy zasięg niż poprzedni model LEICA D VARIO-ELMARIT 14-50mm f/2.8-3.5 ASPH./Mega O.I.S., a przy tym jest tak samo kompaktowy i lekki. Zmniejszenie rozmiaru możliwe było dzięki wbudowaniu w teleobiektyw czterech asferycznych soczewek. Poprawiają one znacznie wydajność optyczną urządzenia dzięki minimalizacji zniekształceń, nawet przy szerokości 28mm.
Teleobiektyw LEICA D VARIO-ELMAR wyposażony jest w optyczny stabilizator obrazu Mega O.I.S. stworzony przez Panasonic, który ułatwia wykonywanie doskonałych zdjęć bez używania statywu. Po zamontowaniu tego obiektyw w nowej lustrzance cyfrowej Panasonic Lumix DMC-L10, high-endowej Panasonic Lumix DMC-L1 lub lustrzance Leica DIGILUX 3, skorzystać można z dołączonego do każdego z aparatów pierścienia przysłony i cieszyć się fotografowaniem pełnym nieznanych dotąd możliwości. Obiektyw obsługuje również system kontrastu AF, który został po raz pierwszy zastosowany w premierowym modelu lustrzanki konsumenckiej DMC-L10.
Połączenie zwiększonego zasięgu fotografowania wynoszącego 28-300mm, optycznego stabilizatora obrazu Mega O.I.S. oraz pierścienia przysłony umożliwiającego intuicyjne sterowanie obiektywem sprawia, że obiektyw LEICA D VARIO-ELMAR 14-150mm f/3.5-5.6 ASPH./Mega O.I.S. jest idealny do robienia pięknych i wyrazistych zdjęć w zróżnicowanych warunkach.
Cechy charakterystyczne nowego teleobiektywu Leica dla lustrzanek cyfrowych
1. Pierwszy obiektyw Leica D z zakresem zoomu wynoszącym do 300mm*
Ten potężny teleobiektyw o dużej średnicy z funkcją zoom 10,7x (odpowiednik 35mm: 28-300mm) zgodny jest ze standardem Cztery Trzecie (4/3) i wyposażony w 15 soczewek podzielonych na 11 grup, w tym cztery soczewki asferyczne. Jest on również wyposażony w system optycznej stabilizacji obrazu Mega O.I.S., który eliminuje efekt poruszonych zdjęć na skutek drżenia rąk fotografa, co jest szczególnie istotne podczas robienia zdjęć za pomocą teleobiektywu. Dzięki stabilizatorowi można wykonywać wyraźne, nieporuszone ujęcia bez statywu.
Nowy obiektyw LEICA D VARIO-ELMAR 14-150mm f/3.5-5.6 ASPH./Mega O.I.S. został stworzony specjalnie dla lustrzanek cyfrowych i spełnia surowe normy jakości i wydajności firmy Leica. Oferuje on wysoką rozdzielczość na całej powierzchni zdjęcia bez zniekształceń oraz potężną funkcję zoom. Jednocześnie jego niewielkie wymiary sprawiają, że wygląda on jak standardowy obiektyw typu zoom.
2. System Mega O.I.S. - nowoczesna technologia korekcji poruszeń obrazu
Dzięki doskonałej stabilizacji obrazu (Mega O.I.S.) teleobiektyw pozwala na używanie mniejszych szybkości migawki. Ten nowoczesny stabilizator obrazu pozwala na robienie wyraźnych zdjęć za pomocą teleobiektywu oraz fotografowanie w słabym świetle bez użycia statywu. Aby umożliwić wykrywanie i korygowanie poruszeń, obiektyw został wyposażony dodatkowo w procesor obrazu Venus Engine LSI.
3. Cztery asferyczne soczewki i soczewka ED umożliwiają osiągnięcie doskonałej wydajności optycznej
Nowy obiektyw LEICA D VARIO-ELMAR 14-150mm wykorzystuje cztery asferyczne soczewki oraz soczewkę ED o niskiej dyspersji, co pozwala uzyskać doskonałą wydajność optyczną. Umożliwiają one w całym zakresie powiększenia (28-300mm) robienie zdjęć w wysokiej rozdzielczości i o wysokim kontraście, które są wyraźne na całej powierzchni. Jedna z czterech asferycznych soczewek jest szeroką 30-milimetrową wklęsło-wypukłą soczewką, której proces produkcji jest trudny przy wykorzystaniu tradycyjnych metod formowania szkła. Soczewka ED tłumi aberrację chromatyczną, co pomaga w otrzymywaniu dokładnych, realistycznych zdjęć wykonywanych za pomocą teleobiektywu przy minimalnym stopniu mieszania kolorów.
4. Pierwszy obiektyw Leica D z technologią Extra Silent (XS)
Nowy obiektyw jest pierwszym obiektywem LEICA D wykorzystującym technologię Extra Silent (XS), która zapewnia szybkie i dokładne sterowanie funkcją autofocus. Oscylacja naddźwiękowa zapewnia ciche i jednocześnie bezproblemowe działanie urządzenia, natomiast wysoki moment obrotu systemu ustawiania ostrości jego stabilność i precyzję działania.
5. Minimalna odległość ostrzenia wynosząca 50cm w całym zakresie powiększenia
Dzięki minimalnej odległości ostrzenia wynoszącej 50cm nawet przy pełnym powiększeniu, nowy obiektyw umożliwia osiągnięcie maksymalnego powiększenia fotograficznego wynoszącego 0,36x (odpowiednik 35mm). W połączeniu z korekcją poruszeń obrazu (stabilizator Mega O.I.S.), umożliwia to robienie doskonałych zdjęć makro za pomocą teleobiektywu bez korzystania ze statywu.
6. Pierścień przysłony zapewniający łatwą i intuicyjną obsługę
Jeśli obiektyw zostanie zamontowany w aparacie Lumix DMC-L10 lub Lumix DMC-L1, pierścień przysłony, a także pierścień ustawiania ostrości oraz pierścień zoomu, są do dyspozycji użytkownika tuż pod jego palcami. Daje to możliwość łatwej, przyjemnej i intuicyjnej obsługi aparatu, jaką cieszyć się można w tradycyjnych typach aparatów fotograficznych.
7. Okrągła przysłona
Siedem listków przysłony nadaje jej okrągły kształt, który w przypadku zastosowania większej przysłony daje efekt gładkości w nieostrych obszarach.
8. Wiele powłok soczewki pozwala zminimalizować występowanie widm i odbić
Nowy system soczewek wykorzystuje elementy pokryte wieloma powłokami, co ogranicza występowanie widm i odbić, a także pomaga w uzyskaniu wydajności optycznej zgodnej z wysokimi normami firmy Leica.
9. Obsługa systemu Contrast AF
Po zamontowaniu obiektywu w nowym aparacie Lumix DMC-L10 obsługuje on system kontrastu AF zintegrowany z aparatem, co pozwala korzystać z nowych funkcji takich jak wykrywanie twarzy.