Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Panasonic Lumix DMC-FZ18 to trzeci aparat tego producenta w linii superzoomów przeznaczonych dla zaawansowanych użytkowników. Najwyższym modelem jest pancerny FZ50, najniższym zaprezentowany późną zimną FZ8 - dzisiejsza premiera plasuje się gdzieś po środku.
Ośmiomegowa matryca nie robi dziś wrażenia, ale nie musi - możemy nawet pochwalić producenta za wstrzemięźliwość w "wyścigu zbrojeń" na liczbę punktów światłoczułych. W stosunku do FZ8 zachowano fizyczną wielkość sensora (1/2,5 cala), ale dodano jeden megapiksel (FZ8 miał 7 mega). Uwagę zwraca przede wszystkim 18-krotny zoom optyczny. Lumix FZ18 będzie drugą cyfrówką na rynku wyposażoną w tak duże zbliżenie. Pierwszy był Olympus SP-550, jednak zoom dzisiejszej nowości jest nieznacznie jaśniejszy od obiektywu olympusa - zaczyna się również od F2.8, ale kończy na F4.2 (SP-550 - F4.5). W konstrukcji optycznej wykorzystano 11 soczewek w 8 grupach w tym 3 soczewki asferyczne i 2 niskodyspersyjne soczewki ED. Oczywiście nie mogło zabraknąć optycznej stabilizacji Mega O.I.S. niezbędnej przy tak długich ogniskowych i manualnych trybów ekspozycji czy opcji RAW - cech charakterystycznych całej linii FZ.
Po raz pierwszy w cyfrówce Panasonica pojawiła się funkcja rozpoznawania twarzy i to od razu w dość zaawansowanej postaci. Mamy bowiem nie tylko do czynienia z systemem w pełni funkcjonalnym, czyli regulującym zarówno punkt AF, jak i parametry ekspozycji, ale też radzącym sobie z prawdziwym tłumem. FZ18 potrafi bowiem zidentyfikować aż 15 twarzy znajdujących się w kadrze. O tym, że dzisiejsza nowość jest przeznaczona dla zaawansowanego użytkownika, może świadczyć dodatkowy (w stosunku do FZ8) przycisk blokady autofocusa i ekspozycji oraz pozycja ustawień użytkownika na głównej tarczy trybów.
Procesor Venus Engine III nie tylko ma pozytywnie wpłynąć na jakość zdjęć, ale dzięki niskiemu poborowi prądu umożliwia wykonanie do 400 zdjęć na jednym ładowaniu akumulatora (pomiar według standardów CIPA). Osoby, które korzystają z programów tematycznych, ale lubią zachować przy tym pewną kontrolę nad niektórymi parametrami, ucieszy obecność nowej kategorii tych trybów. Mowa o "zaawansowanych programach tematycznych", które umożliwiają wybór spośród kilku "podprogramów" (np. w programie "krajobraz" do dyspozycji jest opcja "architektura", która wyświetla na ekranie siatkę ułatwiającą kompozycję).
Dwuipółcalowy ekran LCD automatycznie reguluje swoją jasność (na słońcu zwiększa ją o 40%, a podczas fotografowania w słabym oświetleniu podbija sygnał, by zapewnić klarowny widok). Warto jeszcze wspomnieć o dwóch rzeczach związanych z odtwarzaniem zdjęć. Po pierwsze Panasonic umożliwił prezentację pokazu slajdów z wybranych ujęć - niekoniecznie całej zawartości karty. Nadajemy zdjęciom kategorie (kilka do wyboru) i potem możemy wyświetlić tylko obrazki należące do wybranego zestawu. Druga funkcja przyda się osobom nie przepadającym za pracą z komputerem. Żeby dodać do zdjęcia tytuł lub notatkę, która ma się wyświetlić bezpośrednio na obrazie, wystarczy uruchomić funkcję Title Edit. Na ekranie wyświetli się wirtualna klawiatura umożliwiająca wprowadzenie odpowiedniego napisu. Zwolenników panoramicznych sekwencji wideo ucieszy fakt, że FZ18 pozwala na rejestrację plików wideo w rozdzielczości WVGA (848 x 480) z prędkością 30 kl/s do zapełnienia karty. Oczywiście pliki są zapisywane na kartach SD/SDHC.
W zestawie z aparatem znajdziemy oprogramowanie Silkypix Developer Studio 2.0 SE służące do wywoływania RAW-ów z Lumiksów. Nawiasem mówiąc, Panasonic ma chyba w tej chwili w swojej ofercie najwięcej "nielustrzanek" umożliwiających zapis surowych plików RAW - tylko przyklasnąć.
Jeszcze dziś na łamach Fotopolis.pl ukażą się pierwsze wrażenia z użytkowania aparatu Panasonic Lumix DMC-FZ18. Zapraszamy!
Opisywany aparat trafi do sprzedaży we wrześniu, a sugerowana cena to 1999 złotych. Poniżej pełne dane techniczne udostępnione przez producenta i informacja prasowa.
Panasonic Lumix DMC-FZ18 - teleobiektyw dla najbardziej wymagających
Nowy Lumix z serii FZ, następca cenionego przez użytkowników modelu DMC-FZ8, wyposażony jest w imponujący 18-krotny zoom optyczny
Warszawa, 24 lipca 2007 r. - Panasonic, czołowa marka koncernu Matsushita Electric Industrial, poinformował o wprowadzeniu na polski rynek wszechstronnego aparatu Lumix DMC-FZ18, który wyposażony jest w 8,1-megapiskelową matrycę CCD oraz imponujący 18-krotny zoom optyczny z możliwością dodatkowego powiększenia nawet do 28,7x dzięki funkcji Extra Optical Zoom. Mimo niewielkich rozmiarów nowy Lumix oferuje niespotykaną dotychczas swobodę ekspresji, którą gwarantuje najwyższej jakości optyka i zaawansowane systemy korekcji obrazu.
Panasonic z dumą prezentuje nowy aparat z cieszącej się dużym uznaniem na całym świecie serii Lumix FZ, który wyposażony jest obiektyw Leica DC VARIO-ELMARIT o ogniskowej od 28 mm i przysłonie f/2.8-4.2. DMC-FZ18 wyróżnia spośród innych kompaktów cyfrowych niezwykle duży 18-krotny zoom optyczny, który odpowiada zakresowi ogniskowych 28-504mm w aparatach małoobrazkowych. Lumix DMC-FZ18 zaprojektowano bez żadnych kompromisów, zarówno pod względem dopracowanych szczegółów, prostoty obsługi i elastyczności użytkowania. Godną uwagi jest wysokiej jakości optyka umożliwiająca swobodę ekspresji, której dotychczas nie można było osiągnąć w tak niewielkim aparacie.
Panasonic wyposaża wszystkie aparaty Lumix w Inteligentny System Stabilizacji Obrazu. W skład tego systemu wchodzi optyczny stabilizator obrazu Mega O.I.S., który eliminuje efekt poruszonych zdjęć na skutek drżenia rąk fotografa oraz tryb Inteligentnej Kontroli Czułości ISO niwelujący rozmycie zdjęć powstające, gdy fotografowany obiekt znajduje się w ruchu. Oprócz standardowych mechanizmów stabilizacji obrazu, model DMC-FZ18 oferuje trzy innowacyjne funkcje korekcji jakości obrazu, które wspólnie tworzą Inteligentny Tryb Automatyczny (Intelligent Auto mode).
Pierwszą z funkcji jest Inteligentny Przełącznik Scen (Intelligent Scene Selector), który automatycznie wybiera tryb tematyczny najlepiej pasujący do fotografowanej właśnie sceny. Tryby wybierane są spośród często używanych ustawień takich jak: portret, krajobraz, makro, krajobraz nocny czy portret nocny. Dzięki systemowi Wykrywania Twarzy (Face Detection) aparat wykrywa ludzką twarz i dopasowuje odpowiednie ustawienie ostrości oraz czas ekspozycji. System Szybkiego Ustawienia Ostrości (Quick AF) pozwala wyostrzyć fotografowany obiekt, nawet bez wciskania spustu migawki do połowy. Dzięki temu, kiedy pojawia się okazja do zrobienia zdjęcia, czas automatycznego ustawiania ostrości jest skrócony do minimum, a aparat gotowy do pracy. Wszystkie te wielozadaniowe funkcje realizowane są automatycznie. Nie istnieje potrzeba regulacji ustawień za każdym razem, kiedy zmieniają się np. warunki atmosferyczne czy oświetleniowe.
W aparacie DMC-FZ18 zastosowano procesor Venus Engine III, czyli szybki i wydajny układ przetwarzania obrazu, który oferuje czułość ISO 1600 w normalnym trybie rejestrowania i maksymalne ISO 6400 w trybie wysokiej czułości*. Producent zwiększył efektywną rozdzielczość do 8,1-megapiksela, natomiast funkcja Extra Optical Zoom zapewnia dodatkowe powiększenie - nawet 28,7x podczas robienia zdjęć z rozdzielczością 3-megapiksela. Komfort użytkowania aparatu zwiększa duży i wyraźny wyświetlacz LCD o rozdzielczości z 207 tys. pikseli oraz elektroniczny wizjer o przekątnej 0,44 cala i rozdzielczości 188 tys. piksela. Są one niezwykle przydatne podczas monitorowania i przeglądania zdjęć.
Panasonic przeprojektował aparat DMC-FZ18 tak, aby dodać mu więcej elegancji i zwiększyć prostotę obsługi. Przyciski blokady AF/AE i przycisk Macro są teraz niezależne od siebie, dając szybki i bezpośredni dostęp do odpowiednich funkcji. Długi czas pracy akumulatora umożliwia wykonanie około 400 zdjęć (wg standardów CIPA). Ponadto, aparat DMC-FZ18 potrafi zapisywać zdjęcia w formacie RAW, które można edytować za pomocą dołączonego do zestawu oprogramowania. Metalowe pokrętło trybów zwiększa wytrzymałość konstrukcji, a gumowy uchwyt ułatwia trzymanie aparatu. Użytkownicy, którzy do tej pory sądzili, że klasyczny aparat kompaktowy nie może zaoferować potrzebnych im funkcji i odpowiedniego stopnia kontroli, przekonają się, że Lumix DMC-FZ18 otwiera drogę do twórczego fotografowania.
DMC-FZ18 będzie dostępny na polskim rynku we wrześniu br. w kolorze srebrnym i czarnym, a sugerowana cena brutto wynosi 1999 zł.
* Przy rejestrowaniu z rozdzielczością 3-megapiksela (4:3), 2,5-megapiksela (3:2) oraz 2-megapiksela (16:9). Rozdzielczość znacznie się zmniejsza w trybie wysokiej czułości
Cechy aparatu DMC-FZ18
1. Obiektyw Leica DC o ogniskowej od 28 mm, przysłonie f/2.8 i 18-krotnym zoomie optycznym w kompaktowej obudowie
W kompaktowej obudowie aparatu DMC-FZ18 znajduje się obiektyw LEICA DC VARIO-ELMARIT o przysłonie f/2.8-4.2 z minimalną ogniskową 28-milimetrów oraz z 18-krotnym zoomem optycznym (odpowiadającym zakresowi ogniskowych 28-504 mm w aparatach małoobrazkowych) oraz 8,1-megapikselowa matryca CCD. Moduł obiektywu składa się z jedenastu elementów w ośmiu grupach, w tym z trzech soczewek asferycznych i dwóch soczewek ED (o niskim stopniu rozpraszania). Dwie soczewki ED minimalizują aberrację chromatyczną, która może mieć miejsce w zdjęciach wykonywanych z dużym zbliżeniem. System soczewek gwarantuje jakość obrazu spełniającą surowe normy firmy Leica. Dzięki dużemu zakresowi ogniskowych od 28 mm do 504 mm, DMC-FZ18 doskonale nadaje się do fotografowania rozległych panoram z dynamiczną perspektywą oraz do zbliżeń odległych obiektów. Co więcej, przy rozdzielczości 3-megapiksela funkcja Extra Optical Zoom wykorzystuje środkową część matrycy do dodatkowego powiększenia obrazu, rozszerzając zakres zoomu do 28,7x.
2. Doskonałe zdjęcia nie są już domeną zawodowych fotografów: Inteligentny Tryb Automatyczny
Panasonic stosuje we wszystkich aparatach Lumix optyczny stabilizator obrazu Mega O.I.S. kompensujący drżenie rąk oraz System Inteligentnej Kontroli ISO, który wykrywa i eliminuje efekt rozmycia zdjęć.
Oprócz tych dwóch kluczowych technologii Panasonic dołączył do nowych aparatów Lumix Inteligentny Tryb Automatyczny po to, aby każdy fotograf, niezależnie od swoich umiejętności, mógł wykonywać doskonałe zdjęcia. Inteligentny Przełącznik Scen automatycznie dobiera ustawienia optymalne dla fotografowanej sceny. Tryby są wybierane spośród często używanych ustawień takich jak: portret, krajobraz, makro, krajobraz nocny i portret nocny. System Wykrywania Twarzy umożliwia rozpoznanie ludzkiej twarzy i odpowiednie ustawienie ostrości oraz ekspozycji - aparat potrafi rozpoznać do 15 twarzy jednocześnie. System ciągłego ustawiania ostrości pozwala wyostrzyć fotografowany obiekt, nawet bez wciskania spustu migawki do połowy. Kiedy pojawia się okazja do zrobienia zdjęcia, czas automatycznego ustawiania ostrości jest skrócony do minimum. Wszystkie opisane funkcje są realizowane automatycznie. Inteligentny automatyczny tryb aparatu Lumix wykonuje właściwie całą pracę za użytkownika, a zatem można łatwo i bez problemów robić zdjęcia w każdej sytuacji i cieszyć się pięknymi obrazami.
3. Wydajny układ przetwarzania zdjęć: Venus Engine III
Dzięki możliwości wielozadaniowego przetwarzania obrazu, układ Venus Engine III cechuje znakomity czas reakcji. W trybie seryjnym można rejestrować trzy zdjęcia na sekundę w pełnej rozdzielczości*. Natomiast w szybkim trybie seryjnym aparat rejestruje aż siedem zdjęć na sekundę**. Dostępne jest również nieograniczone ciągłe fotografowanie - użytkownik może robić zdjęcia aż do całkowitego wypełnienia karty pamięci***.
Venus Engine III oddziela szumy luminancji od szumów chrominancji. Szum chrominancji, który ma większy wpływ ma jakość obrazu, jest następnie tłumiony w celu zachowania wysokiej rozdzielczości. Venus Engine III oferuje także tryb wysokiej czułości, który umożliwia rejestrowanie obrazu przy ISO 6400. Jest to czułość wystarczającą do robienia zdjęć w niemal całkowitej ciemności bez użycia lampy błyskowej****. Ten zaawansowany układ przetwarzający jest również bardzo energooszczędny. Dzięki niskiemu poborowi mocy, po jednokrotnym naładowaniu można zrobić około 280 zdjęć (wg standardów CIPA), a zatem fotografować praktycznie przez cały dzień.
* Maksymalnie siedem obrazów w trybie standardowym i cztery w trybie wysokiej jakości
** Przy rejestrowaniu z rozdzielczością 2-megapiksela (4:3), 2,5-megapiksela (3:2) oraz 2-megapiksela (16:9).
*** Szybkość ciągłego fotografowania zależy od karty pamięci. Liczba zdjęć zależy od pojemności karty pamięci, czasu pracy na bateriach, wielkości obrazu i trybu kompresji.
**** Przy rejestrowaniu z rozdzielczością 3-megapiksela (4:3), 2,5-megapiksela (3:2) oraz 2-megapiksela (16:9).
*** Szybkość ciągłego fotografowania zależy od karty pamięci, wielkości obrazu i trybu kompresji. Liczba zdjęć zależy od pojemności karty pamięci, czasu pracy na bateriach, wielkości obrazu i trybu kompresji.
4. Bardziej intuicyjne sterowanie, wygodniejsza obsługa i wyraźny, inteligentny wyświetlacz LCD
Do aparatu DMC-FZ18 dołączono teraz joystick znany z pokrewnego modelu DMC-FZ8, który zyskał wielkie uznanie, ponieważ znacznie zwiększał prostotę obsługi. Umożliwia on łatwe i szybkie modyfikowanie wielu ustawień, np. ostrości i czasu ekspozycji. Podczas ręcznego ustawiania ostrości aparat wyświetla zarówno długość ogniskowej, jak i głębię ostrości z uwzględnieniem stopnia powiększenia i przysłony. Funkcja wspomagająca ręczne ustawianie ostrości pozwala powiększyć fragment kadru, a nawet przemieszczać go za pomocą joysticka, aby uzyskać ostrość dopasowaną do kompozycji. Nowy przycisk blokady AF/AE utrzymuje ustawienia ostrości i ekspozycji, które obowiązywały w momencie jego naciśnięcia. Oznacza to, że nie trzeba się martwić o przypadkową zmianę punktu ostrości, którego precyzyjne ustawianie zajęło wcześniej użytkownikowi dużo czasu. Dołączono też tryb ustawień niestandardowych, dzięki któremu można zapisać najczęściej używane ustawienia i przywoływać je natychmiast przez wybranie tej funkcji za pomocą pokrętła trybów.
Aparat DMC-FZ18 wyposażony jest w duży 2,5-calowy, inteligentny wyświetlacz LCD o rozdzielczości 207 tysięcy pikseli, który zapewnia dobry widok zarówno podczas wykonywania, jak i oglądania zdjęć. Aparat wykrywa warunki oświetleniowe i automatycznie zwiększa jasność wyświetlacza o 40% podczas fotografowania pod gołym niebem w ostrym świetle słonecznym. Wzmacnia także sygnały za pomocą kombinowanej metody odczytu pikseli przy niskim natężeniu światła, aby zapewnić wyraźny obraz w każdych okolicznościach. Tryb dużego kąta, który można szybko i łatwo włączyć za pomocą oddzielnego przycisku, ułatwia oglądanie wyświetlacza podczas trzymania aparatu w górze, na przykład w celu wykonania zdjęcia ponad głowami tłumu.
Duży, 0,44-calowy elektroniczny wizjer ma wysoką rozdzielczość 188 000 pikseli i zapewnia dobrą widoczność nawet w trybie ręcznego ustawiania ostrości.
5. Różne style oglądania: zdjęcia HD i filmy panoramiczne
Panasonic od dawna stara się, aby fotografowanie było jak najlepszą zabawą, np. możliwe jest oglądanie zdjęć na telewizorach Viera wyposażonych w gniazdo kart pamięci SD. Aparat DMC-FZ18 pozwala na wykonywanie zdjęć o rozdzielczości 1920x1080 piksela, które idealnie nadają się do oglądania na telewizorach panoramicznych (16:9). Panasonic oferuje też odtwarzacz zdjęć DMW-SDP1 HDTV, który ułatwia tworzenie pokazów slajdów o wysokiej rozdzielczości 1080i. Oprócz standardowych filmów VGA (640x480) aparat DMC-FZ18 może rejestrować filmy WVGA (848x480) z szybkością 30 klatek na sekundę. Te panoramiczne filmy nakręcone za pomocą aparatu DMC-FZ18 prezentują się doskonale na panoramicznych telewizorach. Nowy aparat oferuje też unikatową funkcję wyświetlania miniatur dziewięciu kolejnych klatek filmu. Przydaje się to, na przykład, do analizowania sposobu, w jaki zawodnik uderza piłkę podczas gry w golfa lub tenisa.
6. Szybki i inteligentny autofocus i łatwe ręczne ustawianie ostrości
Aby dopasować parametry aparatu do sytuacji oraz pozycji obiektu, użytkownik może wybrać jedną z sześciu metod automatycznego ustawiania ostrości: wykrywanie twarzy, wielopunktowe, szybkie 3-punktowe, szybkie 1-punktowe, zwykłe 1-punktowe oraz spot. W metodzie 1-punktowej i spot użytkownik może wybrać jeden z 11 punktów za pomocą joysticka lub przycisków kursora. Nowa metoda wielopunktowa umożliwia natomiast wybranie różnych wzorców obszarów.
Nowy system wykrywania twarzy umożliwia aparatowi rozpoznawanie twarzy w celu optymalnego oddania ich na wykonanej fotografii. Aparat może wykrywać nawet 15 twarzy jednocześnie. System wykrywania twarzy działa nawet w przypadku poruszających się osób, co minimalizuje czas automatycznego ustawiania ostrości przed naciśnięciem migawki.
Ręczne ustawianie ostrości, które stanowi cenne narzędzie w profesjonalnej fotografii, jest również bardzo łatwe w użyciu dzięki opisanemu wyżej joystickowi. Niezależny przycisk AF/MF umożliwia natychmiastowe przełączanie między trybami automatycznego i ręcznego ustawiania ostrości. Aparat DMC-FZ18 jest również wyposażony w przycisk AF Macro, który uaktywnia funkcję jednorazowego autofocusa w trybie ręcznym. Zarówno w trybie automatycznym, jak i ręcznym aparat umożliwia wykonanie ostrego zdjęcia przedmiotu oddalonego zaledwie o 1 cm od obiektywu. Użytkownik może zatem podziwiać dynamiczne zbliżenia na fotografiach makro.
7. Inne zaawansowane funkcje
Oprócz znakomitej specyfikacji podstawowej aparat DMC-FZ18 oferuje wiele dodatkowych funkcji, które zmieniają go w idealne narzędzie do twórczego fotografowania. Jedną z takich funkcji jest zaawansowany tryb tematyczny, który zapewnia użytkownikowi większą kontrolę nad często fotografowanymi motywami, takimi jak: portret, sport, krajobraz oraz portret nocny. Po wyborze trybu portretowego lub sportowego dostępne są dalsze opcje, które pozwalają określić, czy zdjęcie jest wykonywane we wnętrzu, czy pod gołym niebem. Tryb krajobrazowy oferuje opcje fotografowania natury albo architektury. Zapewnia to lepszą kompensację fotografowanej sceny i w efekcie doskonałe zdjęcie. Z drugiej strony można wybrać tryb oryginalny bez żadnych dodatkowych regulacji albo tryb kreatywny, który zapewnia ręczną kontrolę nad przysłoną i szybkością migawki.
Do aparatu DMC-FZ18 dołączone jest oprogramowania SILKYPIX Developer Studio 2.0SE do edycji i obróbki obrazów w formacie RAW. Za pomocą tej aplikacji można swobodnie regulować dane RAW, takie jak korekta ekspozycji oraz balans bieli już po zrobieniu zdjęcia.
Aparat oferuje około 27 MB wbudowanej pamięci i obsługuje pojemne karty pamięci SDHC. Interesująca jest również nowa funkcja Title Edit*, która umożliwia wprowadzanie tekstu jako informacji uzupełniającej zdjęcie, na przykład imion dzieci lub zwierząt albo nazw odwiedzonych miejsc. W połączeniu z funkcją Text Stamp* aparat DMC-FZ18 może wskazywać, w którym dniu wycieczki i gdzie zrobiono zdjęcie, a funkcja Travel Date opatruje fotografie datą wykonania. Aparat może również umieścić wiek dziecka w miesiącach oraz jego imię na już wykonanych zdjęciach. Te daty, który przydają się podczas tworzenia albumu ze zdjęciami, mogą zostać umieszczone zarówno na zdjęciach drukowanych w domu, jak i wywoływanych w zakładzie fotograficznym. Aparat DMC-FZ18 udostępnia też funkcję Category Playback, która dzieli obrazy na kategorie takie jak portrety, krajobrazy, sceny nocne, wydarzenia, dzieci, zwierzęta, jedzenie, zdjęcia oznaczone datą podróży oraz filmy, aby użytkownik mógł tworzyć pokazy slajdów ograniczone do określonego typu zdjęć.
* Kiedy zdjęcie jest opatrywane datą, zostaje automatycznie zmniejszone do rozdzielczości 3 megapikseli (jeśli ma mniejszą rozdzielczość, zachowuje oryginalny rozmiar). Jednakże użytkownik może wybrać, czy chce zapisać oryginalny obraz, czy go zastąpić
8. Więcej zabawy z opcjonalnymi akcesoriami
DMC-FZ18 oferuje szeroką gamę opcjonalnych akcesoriów, które rozszerzają możliwości fotografowania. Adapter obiektywu umożliwia zamontowanie teleobiektywu o zbliżeniu 1,7x (odpowiadającego ogniskowej 857 mm w aparacie małoobrazkowym) oraz obiektywu do zbliżeń. Dostępny jest również filtr ND oraz filtr ochronny MC, które zmieniają aparat DMC-FZ18 w sprzęt fotograficzny klasy wyższej.
DMW-LT55 - Konwerter Tele*
DMW-LC55 - Obiektyw do zbliżeń*
DMW-LND46 - Filtr ND
DMW-LMC46 - Filtr ochronny MC
DMW-LA3 - Adapter do obiektywu
DMW-AC7 - Zasilacz AC
CGR-S006 - Akumulator
DMW-CZS7 - Miękkie etui
DMW-CZ18 - Torba na aparat
* Wymaga adaptera obiektywu (DMW-LA3)
Wykorzystując ogromne doświadczenie w dziedzinie elektroniki użytkowej, Panasonic dąży do utworzenia nowej kultury fotografowania przez wprowadzanie nowatorskich wydajnych aparatów fotograficznych oraz innych zaawansowanych produktów do cyfrowego przetwarzania obrazu.