Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Przyzwyczailiśmy się do tego, że nowe modele aparatów królują na rynku około pół roku. Ale w wypadku kompaktów wyższej klasy, do której należy zastępowany właśnie Olympus SP-550 UZ, czas ten z reguły bywa dłuższy. Nie należy się jednak dziwić, że zdecydowano się na uaktualnienie wyposażenia tego super zoomu. Głównym dodatkiem w modelu SP-560 UZ jest system rozpoznawania twarzy, bez którego żadna szanująca się firma nie może się już obejść. Olympus nareszcie może pochwalić się takim systemem. Wprawdzie nie podaje liczby osób, które kompakt może jednorazowo rozpoznać, ale ważniejsze jest z pewnością to, że ostrość i ekspozycję podporządkowuje wykrytej twarzy.
Czytając informację prasową rzuca się w oczy inny niż u poprzednika zakres ogniskowych. Przypomnijmy, że wynosił on 28-504 mm w przeliczeniu na mały obrazek. Chwaliliśmy Olympusa, że zdecydował się zrobić super zooma o prawdziwym szerokim kącie. Teraz sytuacja jest jeszcze lepsza. SP-560 UZ ma zakres zoomu 27-486 mm! Obiektyw ma jeszcze szerszy kąt widzenia, choć nieco stracił po maksymalnym wyciągnięciu. Uważamy jednak, że ważniejszy jest 1 mm w dolnym przedziale skali, niż 18 mm w górnym. Jednak nasuwa się pytanie, skąd wzięła się taka różnica, a dodajmy, że optyka pozostała niezmieniona. Otóż SP-560 został wyposażony w nowy sensor obrazu, którego najważniejszą cechą są nowe wymiary. Poprzedni miał 1/2,5 cala, a nowy nieco urósł do 1/2,3 cala. Choć różnica ta nie jest duża, to ma spore znaczenie z praktycznego punktu widzenia - zmienia się użytkowy zakres ogniskowych. Dodajmy także, że nowa matryca zyskała także na rozdzielczości i teraz ma 8 Mp (w poprzednim modelu 7,1 Mp).
W SP-560 wykorzystano nowy procesor o nazwie TruePic III. Ma on przyspieszyć obróbkę obrazu, a także poprawić kolorystykę zdjęć i szumy. Ciężko w tej chwili ocenić, jak poradzi sobie w praktyce, ale liczymy na znaczącą poprawę. Ze specyfikacji technicznych wynika, że najwyższa czułość dostępna przy pełnej rozdzielczości wynosi teraz ISO 3200 (w SP-550 wartość ta wynosi ISO 1600), a ISO 6400 dostępne jest po zmniejszeniu rozdzielczości do 1,2 Mp.
Podobnie jak poprzednik nowy super zoom Olympusa wyposażono w stabilizację matrycy. Przypomnijmy, że w przeciwieństwie do rozwiązań programowych stabilizacja sprzętowa pozwala na wydłużenie czasu naświetlania bez straty jakości obrazu. W kompakcie, który wyposażono w obiektyw o maksymalnej ogniskowej w okolicach 500 mm, taki układ staje się wyposażeniem obowiązkowym. Także obowiązkowe są zaawansowane tryby ekspozycji. W opisywanym modelu znajdziemy zarówno automatykę i program AE, ale także preselekcje czasu i przysłony, program w pełni manualny oraz 24 programy tematyczne. Wśród nich znalazła się tajemnicza pozycja "zdjęcie uśmiechu". Okazuje się, że system rozpoznawania twarzy nie tylko radzi sobie z wykryciem twarzy, ale także potrafi określić, czy fotografowana osoba uśmiecha się, czy nie. Po wybraniu programu "zdjęcie uśmiechu" aparat zrobi fotkę dopiero wtedy, gdy stwierdzi, że bohater fotografii uśmiechnął się. My uśmiechamy się na samą myśl o takim wykorzystaniu zaawansowanych systemów. Jednak pamiętajmy, że kiedy parę lat temu Nikon wprowadzał pierwsze układy rozpoznawania twarzy, także wzbudzały one uśmiechy fachowców, a teraz nie potrafimy sobie wyobrazić bez nich porządnego kompaktu. Wczorajsze premiery Sony, w których także zastosowano rozpoznawanie uśmiechu, wskazują na to, że firmy fotograficzne obrały nowy kierunek zadowalania klientów.
Zapis zdjęć odbywa się na karty pamięci typu xD. Dziwi nas, że Olympus tak kurczowo trzyma się tego standardu, gdyż okazał się on najsłabszy na rynku. Maksymalna osiągalna pojemność to 2 GB, a prędkości zapisu i odczytu jest na bardzo niskim poziomie. Inne firmy, które wcześniej stosowały karty tego typu (jak na przykład Fujifilm) odchodzą od nich, przystosowując aparaty do współpracy z kartami SD i SDHC. Czekamy, kiedy na taki krok zdecyduje się Olympus.
Do SP-560 UZ zastosować można akcesoria, wśród których znalazł się między innymi telekonwerter TCON-017 (o krotności 1,7x) i pierścień adaptera CLA-10. Po ich zastosowaniu maksymalna ogniskowa wzrasta do imponującej wartości 826 mm. Jeśli natomiast zapragniemy nurkować z aparatem, wtedy przyda się obudowa do fotografii podwodnej PT-037. Po jej zastosowaniu bezpieczna dla aparatu będzie głębokość 40 m.
Olympus SP-560 UZ powinien trafić do sprzedaży w październiku 2007. Niestety, nie znamy jeszcze jego ceny.
Poniżej przedstawiamy specyfikacje techniczne i informacje producenta.
Specyfikacja techniczna
Informacja prasowa
Zbliż się i rozszerz perspektywę - wszystko w jednym
Aparat Olympus SP-560 UZ: 18x bliżej, 18x swobodniej
Hamburg, 23 sierpnia 2007 - Obdarzony niesłychanym potencjałem i ergonomicznie zaprojektowany aparat Olympus SP-560 UZ kontynuuje wszelkie zalety swego nagradzanego poprzednika, modelu SP-550 UZ. Charakteryzując się imponującym obiektywem o 18-krotnym szerokokątnym zoomie optycznym (ekwiwalent ogniskowych 27-486mm w aparacie małoobrazkowym), aparat ten obdarza fotografa niemal nieograniczoną gamą opcji komponowania ujęć - zarówno z daleka, jak i z rozległą perspektywą. Wszechstronności aparatu dopełnia zastosowanie Podwójnej Stabilizacji obrazu, która na dwa sposoby zabezpiecza przed nieostrymi zdjęciami z powodu poruszenia aparatu - co staje się bardziej prawdopodobne wraz ze wzrostem powiększenia zoomu. Co więcej, wprowadzona została technologia wykrywania twarzy gwarantująca ostre i dokładniej naświetlone twarze na zdjęciach. Model ten zwiększa również rozdzielczość do 8.0 Megapikseli, zapewniając, że nie uronisz żadnego szczegółu. Przygotuj się, że Olympus SP-560 UZ zabierze Cię wszędzie tam, gdzie skierujesz swój wzrok.
Zbliż się lub zyskaj perspektywę
Od dziś możesz doświadczać nowego rodzaju fotograficznej swobody. Wraz z imponującym obiektywem o 18-krotnym zoomie optycznym (ekwiwalent ogniskowych 27-486mm), aparat SP-560 UZ oferuje naprawdę niewiarygodne możliwości zarówno w zakresie fotografii szerokokątnej, jak i ujęć teleobiektywem. Telekonwerter TCON-017 oraz pierścień adaptera CLA-10, które są dostępne opcjonalnie, rozszerzają zakres dostępnych ogniskowych do oszałamiającej wręcz wartości 826mm - a gdyby tego było mało to można sięgnąć nieba i przy pomocy cyfrowego zoomu uzyskać ogniskową 4626mm (ekwiwalent dla aparatów małoobrazkowych). Możesz też zobaczyć więcej w jednym szerokokątnym ujęciu (ekwiwalent ogniskowej 27mm): Dzięki temu cała rodzina stojąc obok siebie zmieści się na fotografii, jak również będzie można ogarnąć rozległy krajobraz z szeroką perspektywą.
Ostrzejsze zdjęcia
Możesz śmiało polegać na podwójnej stabilizacji obrazu - łączącej mechaniczny stabilizator obrazu z wysokimi czułościami ISO - która zapewnia zabezpieczenie przed poruszeniem zdjęć wynikającym z drgań aparatu. Natomiast, poprzez zintegrowanie technologii wykrywania twarzy, aparat może rozpoznawać twarze w fotografowanej scenie i ustawia dla nich optymalną ekspozycję oraz ostrość. By natomiast zapewnić, że zacienione obszary kompozycji będą jaśniejsze na zdjęciu model SP-560 UZ wyposażony został w technologię kompensacji cienia.
Uchwycić akcję
Możliwość wykonywania zdjęć z prędkością do 15 kadrów na sekundę*, ułatwia uchwycenie rozgrywających się w ułamku sekundy akcji na boisku piłkarskim, jak również innych motywów obfitujących w nagłe zwroty sytuacji. Co więcej, inteligentny tryb ujęć poprzedzających oznacza możliwość zarejestrowania pięciu kadrów* jeszcze przed naciśnięciem spustu migawki - nigdy więc nie spóźnisz się ze zdjęciem tej najważniejszej chwili.
Bardziej szczegółowy i jaśniejszy podgląd obrazu
Odkryj świat szczegółów poprzez tryb Super Makro pozwalający na fotografowanie obiektów już z odległości 1 cm. Uchwyć na zdjęciu piękno drobnego kwiatowego kielicha lub delikatne nitki pajęczej nici: Możesz swobodnie dobierać fotografowane motywy, a SP-560 UZ poprowadzi Cię ku jednemu z najbardziej fascynujących rodzajów fotografii przyrodniczej. Duży 6.4cm ekran LCD ułatwia komponowanie ujęć makro i przeglądanie ich, natomiast opracowana przez Olympus technologia BrightCapture przyczynia się do optymalnego rozjaśnienia rejestrowanych zdjęć i sekwencji filmowych. Co więcej, jaśniejsze przedstawienie podglądu obrazu na ekranie LCD ułatwia szybkie i pewne kadrowanie, nawet w słabych warunkach oświetleniowych.
By fotografować w ulubiony sposób
Wysoka jakość i sprawność działania oraz prostota obsługi idą w parze z ergonomiczną konstrukcją aparatu SP-560 UZ. Fotografujący mogą nie tylko korzystać z programów tematycznych uwzględniających rozmaite sytuacje, w jakich wykonuje się zdjęcia, ale mają też do dyspozycji różnorodne ustawienia automatyczne i manualne (P/A/S/M). Pozwala to stosownie do potrzeb wybierać pomiędzy prostotą automatyki a kreatywną kontrolą parametrów. Ponadto, program tematyczny "Zdjęcie uśmiechu" sprawia, że zdjęcie zostanie wykonane dokładnie we właściwym momencie, bowiem aparat ocenia, kiedy osoba uśmiecha się i automatycznie zwalnia migawkę w odpowiedniej chwili. Korekcja dioptrii pomaga osobom noszącym okulary na odpowiednią regulację obrazu celownikowego, zaś przygotowane w 25 wersjach językowych menu sprawi, że nawigacja po ustawieniach i funkcjach aparatu nikomu nie będzie nastręczała problemu. Dodatkowo, dostępna będzie opcjonalna obudowa do fotografii podwodnej - PT-037 - umożliwiająca fotografowanie na głębokościach do 40m pod powierzchnią wody.
Pełen możliwości aparat Olympus SP-560 UZ będzie dostępny począwszy od października 2007.
Aparat Olympus SP-560 UZ - podstawowe cechy:
- Obiektyw z 18-krotnym zoomem optycznym (odpowiednik ogniskowych 27-486mm w aparacie małoobrazkowym) 1:2.8-4.5 - począwszy od ekstremalnych zbliżeń aż po imponujące sceny, a dodatkowo 5.6-krotny cyfrowy zoom
- Unikaj poruszonych zdjęć dzięki podwójnej stabilizacji obrazu
- Tryb szybkich zdjęć seryjnych (15 kadrów na sekundę*) oraz tryb ujęć poprzedzających*, by nie przeoczyć najciekawszego i najważniejszego momentu
- Technologia wykrywania twarzy dla doskonale ostrych i optymalnie naświetlonych twarzy na zdjęciach oraz prawidłowej ekspozycji innych partii obrazu
- Wspaniałe zdjęcia kwiatów i drobnych detali przy fotografowaniu już z 1cm w trybie Super Makro
- Kreatywna swoboda fotografowania w trybach P/A/S/M
- 24 programy tematyczne (np. Zdjęcie uśmiechu, podwodna fotografia szerokokątna oraz Makro) dla doskonałych rezultatów w różnorodnych sytuacjach
- 8.0 megapikseli pozwalających na drukowanie powiększeń o formacie plakatu
- Kadrowanie ujęć i przeglądanie zdjęć na 6,4cm/2,5? ekranie LCD
(230000 pikseli rozdzielczości)
- Technologia kompensacji cienia rozjaśniająca ciemne obszary tworzonej kompozycji
- Lepsze fotografowanie w słabych warunkach oświetleniowych dzięki technologii BrightCapture
- Ożyw swoje wspomnienia rejestrując sekwencje filmowe z dźwiękiem
- Procesor obrazu TruePic III zapewniający szybszą obsługę zdjęć oraz wyższą jakość obrazu
- Podwodne fotografowanie do głębokości 40m możliwe dzięki zastosowaniu opcjonalnej obudowy do fotografii podwodnej PT-037
- 25 wersji językowych menu i komunikatów
- Korekcja dioptrii
- Pamięć wewnętrzna oraz gniazdo kart pamięci xD-Picture Card
- Dostarczany wraz z oprogramowaniem Olympus Master 2.03, wersją testową aplikacji Muvee Pack oraz czterema bateriami AA
- Opcjonalny Telekonwerter TCON-017 oraz pierścień adaptera CLA-10 pozwalają na maksymalne zwiększenie długości ogniskowej do 826mm (lub 4626mm w połączeniu z zoomem cyfrowym)
* W trybie zredukowanej liczby pikseli (1.2 MP)