Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Nikon robi duży ukłon w stronę filmowców i prezentuje zapowiadaną, imponującą aktualizację oprogramowania dla aparatu Nikon Z9, a także zewnętrzny grip, który ułatwi kontrolę aparatu podczas rejestracji wideo.
Nikon Z9 wreszcie doczekał się aktualizacji, która odblokowuje większość z imponujących funkcji zapowiadanych przy okazji jesiennej premiery aparatu. Firmware w wersji 2.0 wprowadza przede wszystkim możliwość rejestracji wideo 8,3K 60 kl./s w formacie N-Raw, którego wsparcie zapowiedzieli już twórcy oprogramowania DaVinci Resolve oraz Edius. Oprócz tego, w formacie RAW zapiszemy też wideo 4,1K z prędkością do 120 kl./s. Mamy też opcję rejestracji 4K z cropem 1,5x oraz 2,3x. Aktualizacja wprowadza też wsparcie dla zapisu ProRes RAW z w jakości 4,1K z prędkością 60 kl./s.
Aparat zyskuje także szereg usprawnień w zakresie kontroli trybu wideo. Przede wszystkim jest to opcja wyświetlenia monitora przebiegów. Oprócz tego otrzymujemy opcję regulacji ekspozycji w skokach co 1/6 EV, funkcje Fast AF On, która po wciśnięciu przycisku pozwoli nam szybko przeostrzyć na wybrany punkt, a także osobny tryb wyświetlania parametrów dla trybu wideo, w którym m.in. pojawi się czerwona ramka informująca o wyzwoleniu rejestracji.
Pojawiają się także funkcje skierowane do fotografujących. Najciekawsza z nich to opcja zapisu zdjęć w buforze, przed wciśnięciem spustu migawki. Opcja działa przy zapisie JPEG z prędkością 30 lub 120 kl./s i pozwala zapisać maksymalnie 1-sekundową serię sprzed wciśnięcia spustu.
Oprócz tego pojawia się także funkcja tworzenia personalizowanych stref AF dla trybu Wide AF, a także opcja zwiększenia odświeżania wizjera do 120 Hz. Mamy też kilka pomniejszych usprawnień jak licznik czasu dla trybu Bulb, opcję przyciemniania wizjera do zdjęć nocnych czy możliwość regulacji prędkości nawigacji po punktach AF za pomocą joysticka.
Poza nowościami programowymi, Nikon pokazał także ciekawe akcesorium. Mowa o nowym, zdalnym gripie Nikon MC-N10, który będziemy mogli zamocować do klatki, rigu czy dowolnego uchwytu, wyposażonego w mocowanie typu ARRI Rosette.
Grip oferuje dostęp do większości funkcji z korpusów serii Nikon Z. Mamy więc dwa pokrętła, joystick, spust migawki i w sumie 9 przycisków kontrolnych, z których część będziemy mogli personalizować. Jedynym minusem może być fakt, że grip nie łączy się z aparatem bezprzewodowo, a zamiast tego wymaga podłączenia przez USB-C.
Nikon informuje dziś także o wprowadzeniu nowej karty pamięci CFexpress (typu B) o pojemności 660 GB, która jest kompatybilna z aparatem Z 9. Karta ta została opracowana, aby sprostać wymaganiom związanym z rejestrowaniem zdjęć w trybie seryjnym szybkim i nagrywaniem filmów w rozdzielczości powyżej 8K z dużą liczbą klatek na sekundę oraz zapewnia prędkość odczytu do 1700 MB/s i prędkość zapisu do 1500 MB/s.
Jak na razie nie znana cena ani data premiery kart oraz gipu. Nowy firmware do aparatu Nikon Z9 będzie z kolei dostępny do pobrania już 20 kwietnia 2022 roku.
Oprogramowanie można będzie pobrać ze strony downloadcenter.nikonimglib.com/pl/products/589/Z_9.html.
Więcej informacji znajdziecie na stronie nikon.com.