Nikon Nikkor Z 800 mm f/6.3 VR S - obiektyw supertele na lekko

Autor: Maciej Luśtyk

6 Kwiecień 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Nikon zaprezentował najdłuższy do tej pory obiektyw systemu Nikon Z. Dzięki soczewce Fresnela, konstrukcja jest o 50% lżejsza i 15% mniejsza od swojego lustrzankowego odpowiednika.

Użytkownicy systemu Nikon Z doczekali się szkła, które sprawdzi się głównie w fotografowaniu sportu i dzikiej przyrody na duże dystanse. Zapowiadany od grudnia model Nikon Nikkor Z 800 mm f/6.3 VR S polubić mają zwłaszcza fotografujący sporty motorowe czy „ptasiarze”, ale zastosowań obiektywu będzie oczywiście dużo więcej.

Tym bardziej, że teraz jest to konstrukcja względnie mobilna. Obiektyw waży 2385 g i mierzy 385 x 140 mm. Z jednej strony to dużo, ale wagę względem wersji lustrzankowej udało się uciąć aż o połowę (dokładnie o 48%). W efekcie nie powinno być problemu, by takim szkłem fotografować z ręki (co producent podkreśla zdjęciami promocyjnymi).

Nikon Nikkor Z 800 mm f/6.3 VR S łączy lekką konstrukcję z wysokiej jakości optyką

Oprócz tego producent obiecuje jak zwykle świetne wyniki w zakresie optyki. Układ obiektywu zbudowano na bazie 22 soczewek w 14 grupach i 9-listkowej przysłony. Wśród elementów optycznych znajdziemy soczewkę Fresnela, 3 soczewki ED i 1 soczewkę SR. Szkło pozwoli na ostrzenie z minimalnej odległości 5 metrów.

Do tego otrzymujemy system optycznej stabilizacji o skuteczności 5 EV (5,5 EV w przypdku modelu Nikon Z) oraz krokowy silnik AF, który zapewnić ma szybką i skuteczną współpracę z systemami śledzenia aparatów Nikon.

Obiektyw może pochwalić się także rozbudowaną ergonomią. Otrzymujemy dodatkowy pierścień funkcyjny i umieszczone po 4 stronach tubusu przyciski blokowania ostrości, które możemy przeprogramować. Do tego fizyczny przełącznik AF/MF, ogranicznik zakresu ostrzenia i dodatkowy przycisk funkcyjny bliżej tubusu. Mamy tez wejście na filtry wsuwane o średnicy 46 mm.

Nikon Nikkor Z 800 mm f/6.3 VR S jest także w całości uszczelniony przed kurzem i zachlapaniami, a tubus został wykonany z lekkiego stopu magnezu. Przednia soczewka została pokryta zaś powłoką hydro- i oleofobową, która ułatwi utrzymanie jej w czystości. Szkło współpracujemy z systemowymi telekonwerterami 1.4x i 2.0x.

Cena i dostępność

Obiektyw Nikon Nikkor Z 800 mm f/6.3 VR S trafi do sprzedaży już w kwietniu 2022 roku w cenie 33 999 zł.

Więcej informacji o obiektywie znajdziecie na stronie nikon.pl.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Canon RF-S 7.8 mm f/4 STM Dual - kolejny obiektyw do treści VR i 3D
Canon RF-S 7.8 mm f/4 STM Dual - kolejny obiektyw do treści VR i 3D
Canon prezentuje kolejny obiektyw z rodziny EOS VR. Nowy RF-S 7.8 mm f/4 STM Dual to według producenta praktyczny i niedrogi sposób na tworzenia treści 3D i opowiadanie historii w rozwijającym...
2
Nikon zapowiada obiektyw Nikkor Z 28-135 mm f/4 PZ - uniwersalny zoom do pracy wideo
Nikon zapowiada obiektyw Nikkor Z 28-135 mm f/4 PZ - uniwersalny zoom do pracy wideo
Nikon na dobre bierze się za segment wideo i zapowiada uniwersalny obiektyw 28-135 mm f/4 ze sprzęgłem Power Zoom, który ma szansę znaleźć się na podstawowym wyposażeniu dużej rzeszy...
5
Canon RF 24 mm f/1.4L VCM i RF 50 mm f/1.4L VCM - nowe ogniskowe dołączają do linii hybrydowych stałek
Canon RF 24 mm f/1.4L VCM i RF 50 mm f/1.4L VCM - nowe ogniskowe dołączają do linii hybrydowych...
Canon prezentuje kolejne po modelu RF 35 mm f/1.4L VCM obiektywy, które budować będą serię kompaktowych, jasnych stałek do filmu i fotografii. Modele RF 24 mm f/1.4L VCM i RF 50 mm...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)