Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Najpoważniejsza z dzisiejszych nowości firmy Panasonic to zaawansowany kompakt cyfrowy Lumix DMC-FZ20. Jest on bezpośrednim następcą bardzo udanego DMC-FZ10. Dysponuje 5-megaikselową rozdzielczością, 12-krotnym zoomem przy stałej jasności F2.8 oraz nowym przetwornikiem Venus Engine II.
Bazując na sukcesie poprzednika i ogólnej popularności aparatów z bardzo dużą optyką, Panasonic postanowił pójść za ciosem. O ile bowiem dotychczasowe konstrukcje tego typu dysponowały rozdzielczością nie większą niż 3 Megapiskele, to DMC-FZ20 może się pochwalić aż 5-megapikselowym przetwornikiem CCD. Maksymalne wymiary obrazu to 2560 x 1920 punktów.
Obiektyw z 12-krotnym zbliżeniem optycznym to znana z innych modeli tego producenta Leica DC Vario-Elmarit. Ogniskowa efektywna (po przeliczeniu na ekwiwalent formatu 35mm) wynosi 36 - 432mm (!). Po raz kolejny można się zachwycać doskonałą jasnością tego szkła - F2.8 dla całego zakresu ogniskowych. Optyczny stabilizator obrazy Mega O.I.S. na pewno bardzo się przyda podczas fotografowania "z ręki" przy większych zbliżeniach. Producent zapewnia o jego wysokiej skuteczności.
Bardzo cenną właściwością jest też możliwość ręcznego strojenia ostrości za pomocą pierścienia na obiektywie. Nie jest to pierścień połączony mechanicznie z grupą soczewek (jak w DMC-LC1), ale i tak warto pogratulować konstruktorom tego rozwiązania. W trybie normalnym możemy fotografować z odległości 30cm od obiektu, a w trybie makro nawet z 5cm.
Lumix DMC-FZ20 daje do dyspozycji pełną obsługę manualną, a także tryby półautomatyczne (priorytet czasu / przysłony) i pracę automatyczną w jednym z licznych programów tematycznych (parametry dobierane odpowiednio do specyficznej sytuacji). Warto podkreślić, że w trybie automatyki programowej (Program AE) dostępna jest też tzw. fleksja, czyli możliwość płynnej zmiany stosunku przysłona / migawka, z zachowaniem stałej wartości ekspozycji. Jest to bardzo przydatna funkcja gdy chcemy zdać się na automatykę aparatu kontrolując jednocześnie szybkość migawki lub głębię ostrości.
Ponadto FZ20 posiada funkcje, które powinny znaleźć się w aparacie przeznaczonym dla zaawansowanych amatorów. Jest korekta i bracketing ekspozycji, ręczny i płynnie korygowany balans bieli, 3 tryby pomiaru światła, zdjęcia seryjne w tempie 3 kl/sek (limit 4 ujęć w najwyższej rozdzielczości), ciągły i pojedynczy pomiar ostrości, 9-punktowy AF, czułość w zakresie ISO 80 - 400, korekta ostrości, nasycenia, kontrastu oraz 3-poziomowa redukcja szumów.
Pod względem właściwości fizycznych DMC-FZ20 także przebija poprzednika. Posiada lepiej wyprofilowany i głębszy uchwyt, wbudowaną lampę błyskową o dużym zasięgu świecenia (7m) oraz stopkę lampy zewnętrznej. Obraz podglądamy na dużym, 2.0-calowym ekranie LCD lub w wizjerze elektronicznym EVF o rozdzielczości 114 tys punktów. Aparat sprzedawany będzie z kartą SD 16MB, pojemnym akumulatorem litowo-jonowym oraz ładowarką. Dostępne będą dwie wersje: srebrna i czarna.
Panasonic Lumix DMC-FZ20 - specyfikacja