Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
Wygląda na to, że na rynku lustrzanek cyfrowych pojawił się właśnie kolejny gracz i to z bardzo mocną kartą, bo za kogóż innego uznać takiego potentata jak Sony. Z informacji prasowej wynika pośrednio, że obie firmy będą się dzieliły technologiami, które następnie zostaną wykorzystywane w lustrzankach cyfrowych obu marek (w domyśle - z mocowaniem Minolta A).
Widać, że firmy nie uczestniczące bezpośrednio w wyścigu Canon-Nikon nie zrezygnowały jeszcze z walki o pozycję na rynku. Dlatego od jakiegoś czasu obserwujemy pewne posunięcia, które mają pomóc w złamaniu hegemonii dwóch marek. Taki cel miało choćby niedawne połączenie sił Olympusa i Panasonika w pracy nad lustrzankami cyfrowymi. Podobnie jest z dzisiejszą informacją o współpracy Sony z Koniką Minoltą. I znów mamy do czynienia z firmą stricte fotograficzną, która szuka pomocy bogatego partnera z dużym doświadczeniem na rynku elektroniki użytkowej.
Korzyści nie są jednak oczywiście jednostronne - Sony wnosi nie tylko kapitał, ale też chociażby znakomite matryce i niezwykle wydajne akumulatory. Konica Minolta daje między innymi bagnet, technologię Anti-Shake (stabilizacja obrazu wbudowana w korpus) i oczywiście doświadczenie w tworzeniu lustrzanek (nie tylko cyfrowych). Skorzystają na tym obie firmy - Konica Minolta otrzyma wsparcie ze strony ogromnej korporacji, a Sony wejdzie na rynek "poważniejszych" aparatów cyfrowych, co oczywiście przełoży się też na zyski, gdyż z ostatnich badań jasno wynika, że rynek cyfrowych lustrzanek cyfrowych staje się coraz bardziej dochodowy.
Nie znamy jeszcze zbyt wielu szczegółów dotyczących lustrzanek cyfrowych, które mają być efektem współpracy Sony i Koniki Minolty. Nie podano też na razie nawet wstępnej daty premiery. Jak tylko będziemy wiedzieli więcej, natychmiast poinformujemy o tym naszych czytelników.
Poniżej cytujemy oficjalny komunikat prasowy:
Porozumienie Konica Minolta i Sony w sprawie wspólnego rozwoju cyfrowych lustrzanek jednoobiektywowych
Tokio, 19 lipca 2005 - Konica Minolta Photo Imaging Inc. i Sony Corporation porozumiały się w sprawie wspólnego rozwoju cyfrowych lustrzanek jednoobiektywowych (SLR). Obie firmy zamierzają w pełni wykorzystać potencjał swoich technologii przetwarzania obrazu i głównych podzespołów przy tworzeniu i sprzedaży lustrzanek cyfrowych. Nowe aparaty będą oparte na "systemie mocowania obiektywów Maxxum/Dynax" i zgodne z tym systemem.
Konica Minolta dysponuje zaawansowanymi technologicznie systemami automatycznego nastawiania ostrości (autofokus) i automatycznego nastawiania ekspozycji, doskonalonymi wraz z rozwojem aparatów analogowych z serii "Maxxum/Dynax". Atutami firmy są również własne technologie mechaniczne i elektroniczne wykorzystywane w lustrzankach - 16 milionów obiektywów sprzedanych na całym świecie. Konica Minolta wprowadza również liczne innowacje, jak na przykład pierwszy na świecie zintegrowany mechanizm stabilizacji przetwornika CCD Anti-Shake w wyróżnionym nagrodą Camera Grand Prix modelu "7 DIGITAL".
Sony posiada wiele technologii i urządzeń związanych z cyfrowym przetwarzaniem obrazu. Należą do nich przetworniki obrazu CCD i CMOS, technologie przetwarzania obrazu oraz akumulatory litowe. Dodatkową zaletą jest również doświadczenie Sony w takich kwestiach, jak planowanie produktu, kompleksowe projektowanie czy montaż w warunkach "gęstego upakowania", które zaowocowało powstaniem szeregu nowatorskich, małych i lekkich urządzeń cyfrowych. Produkty Sony, takie jak kamery wideo Handycam i aparaty cyfrowe Cyber-shot, znacząco przyczyniły się do rozwoju rynku cyfrowego sprzętu fotograficznego i wideo.
Obie firmy, wykorzystując swoje specyficzne (unikatowe) technologie, podejmą współpracę nad tworzeniem zaawansowanych, funkcjonalnych lustrzanek cyfrowych.
Z danych Camera & Imaging Products Association wynika, że liczba urządzeń tego typu w 2004 roku wynosiła 2,5 mln. Konica Minolta i Sony dostrzegają znaczny potencjał tego rozwijającego się rynku (wzrost w 2005 roku jest oceniany na 3,6 mln) i zamierzają być na nim bardzo aktywne.
"Sony posiada zaawansowane urządzenia i technologie potrzebne w cyfrowych aparatach fotograficznych", powiedział Tsuyoshi Miyachi, prezes i dyrektor generalny Konica Minolta Photo Imaging Inc. "Z niecierpliwością oczekuję współpracy z Sony. Razem zdołamy stworzyć nową wartość w dziedzinie obrazu cyfrowego, ponieważ zwiększymy atrakcyjność lustrzanek cyfrowych, które są głównym przedmiotem naszego zainteresowania".
"Z zadowoleniem przystępujemy do wspólnej pracy nad nowymi produktami, w której wykorzystamy zarówno zaawansowane technologie firmy Konica Minolta zapożyczone z aparatów Maxxum/Dynax, jak i nasze cyfrowe rozwiązania audiowizualne", powiedział Yutaka Nakagawa, wiceprezes wykonawczy Sony oraz prezes NC Personal Audio Visual Network Company. "Wykorzystując nowe możliwości pojawiające się w segmencie lustrzanek cyfrowych, Sony będzie nadal umacniać swoją pozycję w branży cyfrowego sprzętu fotograficznego i wideo."
Podyskutuj o tym na forum.fotopolis.pl