Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Po raz pierwszy o projekcie Konost FF mogliśmy usłyszeć pod koniec lutego bieżącego roku. Wtedy też ukazały się pierwsze zdjęcia i specyfikacje prototypowego modelu, a konstruktorzy zapowiedzieli, że chcą połączyć jakość obrazu oferowaną przez pełnoklatkową matrycę z prostą ergonomią dawnych aparatów analogowych.
Konost FF ma posiadać 20-megapikselową matrycę o rozmiarze 36 mm x 24 mm i umożliwiać robienie zdjęć RAW i JPEG w maksymalnej rozdzielczości 5120 x 3840 pikseli. Twórcy pragną zapewnić jak najbardziej „analogowe” wrażenia z pracy z aparatem, dlatego większość parametrów ekspozycji będziemy musieli ustawić manualnie. Jedynym udogodnieniem ma być tryb preselekcji przysłony. Ponadto, aparat ma umożliwiać fotografowanie w zakresie ISO 100 - 6400, z czasami naświetlania w przedziale 1/4000 - 1 s. Dodatkowo konstrukcja będzie oferować gorącą stopkę, wejście na karty SD i mocowaniem na obiektywy M. Całość ma być zamknięta w aluminiowym body.
Aparat ma także cechować się zupełnie nowym, cyfrowym systemem dalmierza. Zamiast skomplikowanego układu luster i soczewek ma być zastosowana druga matryca, z której obraz będzie wyświetlany w celowniku optycznym i na ekranie LCD. Pozwolić to ma na dokładne ustawienie ostrości. Co istotne, zabieg ten ma ograniczyć koszty konstrukcji i sprawić, że aparat będzie dostępny dla szerokiego grona odbiorców.
”Obecnie jesteśmy w bardzo zaawansowanej fazie. Pracujemy nad optymalną kalibracją pełnoklatkowego sensora, odpowiednią interakcją pomiędzy dalmierzem i wizjerem - w szczególności wyświetlaniem cyfrowych informacji - funkcjonalnością tarcz i przycisków, a także bardziej ergonomicznym korpusem aparatu.” - mówią przedstawiciele firmy Konost.
Na razie projekt jest na etapie rozwoju i pozyskiwania funduszy - Kickstarter będzie jedną z opcji. Niemniej jednak aparat już cieszy się ogromnym zainteresowaniem, czego dowodem są liczne zapytania publikowane na portalach społecznościowych. Jak zapewnia producent, w najbliższym czasie pojawi się więcej istotnych ogłoszeń, między innymi ma zostać zaprezentowany nowy wygląd korpusu. Firma planuje również wypuszczenie modeli Konost AP z matrycą APS-C i Konost Junior z 1-calową matrycą CMOS i na stałe zamontowanym obiektywem 35 mm f/2.0. Ostatni model ma umożliwiać wykonywanie zdjęć jedynie w formacie JPEG. Pełnoklatkowy Konost FF może zostać oficjalnie zaprezentowany już na początku 2016 roku.
Więcej informacji możecie znaleźć na stronie konost.com.