Konost FF - pełna klatka z cyfrowym dalmierzem

Autor: Maciej Luśtyk

24 Luty 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
W internecie pojawiła się niedawno strona projektu dalmierzowego aparatu cyfrowego z wymiennymi obiektywami, o nazwie Konost. Twórcy pragną połączyć jakość oferowaną przez pełnoklatkową matrycę z prostą ergonomią dawnych aparatów analogowych. Aparat ma cechować się zupełnie nowym, cyfrowym systemem dalmierza.

Aparat Konost FF ma posiadać 20-megapikselową matrycę o rozmiarze 36 mm x 24 mm i umożliwiać robienie zdjęć RAW i JPEG w maksymalnej rozdzielczości 5120 x 3840 pikseli. Twórcy pragną zapewnić jak najbardziej „analogowe” wrażenia z pracy z aparatem, dlatego większość parametrów ekspozycji będziemy musieli ustawić manualnie. Jedynym udogodnieniem będzie tryb preselekcji przysłony. Aparat ma umożliwiać fotografowanie w zakresie ISO100 - 6400, z czasami naświetlania w przedziale 1/4000 - 1 s. Całość zamknięta w aluminiowym body z gorącą stopką, wejściem na karty SD i mocowaniem na obiektywy M.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Konost ma wyróżniać się nowym, kompletnie cyfrowym systemem dalmierza. Zamiast układu luster i soczewek zastosowana ma zostać druga matryca, z której obraz będzie wyświetlany w celowniku optycznym i na ekranie LCD, co pozwoli na dokładne ustawienie ostrości. Zabieg ten ma ograniczyć koszty konstrukcji i sprawić, że aparat będzie dostępny dla szerokiego grona odbiorców.

Firma ma w planach również wypuszczenie modeli Konost AP z matrycą APS-C i Konost Junior z 1-calową matrycą CMOS i na stałe zamontowanym obiektywem 35 mm f/2.0. Ostatni model ma umożliwiać wykonywanie zdjęć jedynie w formacie JPEG.

Na razie projekt aparatu jest na etapie rozwoju i pozyskiwania funduszy, niemniej jednak już cieszy się sporym zainteresowaniem. W obecnych czasach gdy wszyscy chcą być „vintage”, tego typu aparaty z pewnością znajdą swoją niszę, a jeżeli okaże się, że oferują wysoką jakość w przyzwoitej cenie, mogą stać się ciekawą konkurencją dla aparatów Leici. Pierwsze aparaty Konost mają pojawić się na rynku na początku 2016 roku.

Więcej informacji znajdziemy na stronie konost.com

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Polaroid Flip - niedrogi i zaskakująco zaawansowany aparat natychmiastowy „dla każdego”
Polaroid Flip - niedrogi i zaskakująco zaawansowany aparat natychmiastowy „dla każdego”
Nowy Flip, to znany i kochany design, unoszona mocna lampa i całkiem sporo technologii, która ma pomóc w łatwym dokumentowaniu niezapomnianych chwil „analogowego życia”.
20
Instax mini 41 - odświeżony design i wygodniejsze fotografowanie
Instax mini 41 - odświeżony design i wygodniejsze fotografowanie
Fujifilm prezentuje najnowsze wcielenie stylizowanego na retro aparatu z serii Mini. Nowy Mini 41 jest mniejszy, oferuje opcję korektę paralaksy dla zdjęć w zbliżeniu i automatycznie...
5
Nikon Z5II - prawdopodobnie najbardziej opłacalna pełna klatka na rynku
Nikon Z5II - prawdopodobnie najbardziej opłacalna pełna klatka na rynku
Druga generacja modelu Z5 łączy świetnie skrojoną specyfikację z uniwersalnością i bardzo przystępną ceną, stając się najlepszą amatorska pełną klatką, jaka trafiła na rynek. Oferując...
24
Powiązane artykuły