Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Seria Ricoh GR Digital, nawiązująca do znakomitych analogowych kompaktów Ricoh GR, przeszła sporą rewolucję. Firma Pentax Ricoh podążyła za trendami w segmencie zaawansowanych kompaktów, zrezygnowała z małej, "kompaktowej" matrycy i postawiła na 16-megapikselowy sensor o rozmiarze APS-C. Aparat nie zmienił za bardzo swojego wyglądu - to nadal niewielki, dyskretny kompakt z magnezową obudową i niewielkim, stałoogniskowym obiektywem. Dla podkreślenia istotnej zmiany konstrukcyjnej producent zrezygnował w nazwie aparatu z członu "Digital" i kolejnego numerka - nowy model to po prostu Ricoh GR.
Jak wspominaliśmy, Ricoh GR został wyposażony w 16-megapikselową matrycę CMOS o rozmiarze APS-C oraz nowy procesor obrazu GR Engine V. Taki zestaw umożliwia fotografowanie w zakresie czułości od ISO 100 do ISO 25600. Prędkość zdjęć seryjnych to 4 kl/s. Kolejny zupełnie nowy element aparatu to obiektyw. Nominalna ogniskowa 18,3 milimetra daje taki sam kąt widzenia jak obiektyw 28 mm na pełnej klatce. Jego światłosiła to f/2,8 a konstrukcja to 5 grup, w których znajduje się 7 soczewek (dwie asferyczne, jedna ze szkła HLD). Całość uzupełnia 9-listkowa przysłona i wbudowany filtr neutralnie szary.
Ricoh GR może się pochwalić ekranem LCD o rozmiarze 3 cali i rozdzielczości 1230000 punktów. Poza tym oferuje szereg funkcji i rozwiązań stworzonych z myślą o zaawansowanych użytkownikach: zapisuje pliki RAW, ma tarczę trybów (P, M, Tv, Av oraz doskonale znany użytkownikom lustrzanek Pentax tryb TAv), ma wbudowaną lampę błyskową oraz gorącą stopkę na zewnętrzne lampy. Minimalny czas otwarcia migawki to 1/4000 sekundy. Nowy GR nagrywa filmy w rozdzielczości Full HD 30 kl/s z dźwiękiem stereo i kodowaniem H.264. Sporą niewiadomą pozostaje działanie autofokusu opartego na detekcji kontrastu. Producent jednak deklaruje, że jest z tym dobrze - według jego wyliczeń Ricoh GR do wyostrzenia potrzebuje 0,2 sekundy (metodologia CIPA).
Aparat wspólpracuje z opcjonalnym akcesoriami - wizjerem lunetkowym oraz konwerterem szerokokątnym x0,75 GW-3.
Nowy Ricoh GR będzie ostro konkurował ceną. W USA ma kosztować niecałe 800 dolarów. Do sklepów trafi w maju. Polskiej ceny na razie nie znamy.