Pixl-latr - niedrogi zestaw do digitalizacji negatywów. Także wielkoformatowych

Autor: Maciej Luśtyk

19 Czerwiec 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Fotografia analogowa cieszy się coraz większą popularnością, jednak koniec końców większość z nas i tak chce zaprezentować swoje dokonania w sieci. W tym celu najlepiej negatywy zeskanować, jest to jednak proces długi i kosztowny. Wiele osób decyduje się więc filmy “przefotografować”. Z zestawem Pixl-latr staje się to dużo prostsze.

Kupiłeś film, zrobiłeś zdjęcia, a następnie wywołałeś negatyw. Co dalej? Naturalną koleją rzeczy byłoby w tym momencie wykonanie odbitki, jednak w dzisiejszych czasach większość z nas chciałaby otrzymać zdjęcia w formie cyfrowej tak, by móc łatwo podzielić się nimi w internecie i skatalogować je w bibliotece zdjęć na komputerze. Zostają nam dwie opcje: bardzo dobre pod względem rezultatów, ale kosztowne i czasochłonne skanowanie, lub szybkie i niedrogie fotografowanie negatywów aparatem.

Z racji oszczędności, wiele osób wybiera ten drugi sposób, który na potrzeby publikacji w internecie okazuje się zwykle w zupełności wystarczający, a dzięki coraz doskonalszym matrycom aparatów oferuje też coraz lepsze rezultaty. Mimo to musimy liczyć się w tym wypadku z kilkoma przeszkodami, z których największą jest chyba konieczność własnoręcznego zbudowania uchwytu czy adaptera, który pozwoli szybką, powtarzalną i oferującą wymierne efekty pracę. Gotowych produktów na rynku bowiem jak na lekarstwo. I tutaj właśnie wkracza Pixl-latr.

Digitalizacja szybko i przyjemnie

Sfinansowany właśnie za pośrednictwem Kickstartera system Pixl-latr to prosty, ale poręczny zestaw do digitalizacji negatywów przy pomocy aparatu. Składa się z ramki, panelu dyfuzyjnego i kompletu modułów, które pozwolą wyprostować i zatrzymać w miejscu negatywy o różnych formatach. Obsługa wielu formatów to zresztą także jedna z największych zalet konstrukcji. Za jej pomocą “zeskanujemy” zarówno materiały formatu 135 (mały obrazek) i 120 (średni format), jak i negatywy wielkoformatowe (do 9 x 12 cm).

Po umieszczeniu negatywu w ramce, wystarczy umieścić ją przed źródłem światła. W tym celu skorzystać możemy z lampy błyskowej, podświetlanego stołu kreślarskiego, lub podobnej konstrukcji (na przykład tabletu czy ekranu monitora). Producent twierdzi też, że dobre efekty możemy uzyskać nawet w przypadku światła dziennego.

Cena i dostępność

Zaletą jest także cena. Jeśli zdecydujemy się wesprzeć projekt w serwisie Kickstarter, za zestaw zapłacimy jedyne 32 funty (około 157 zł). W dodatku, z racji prostoty konstrukcji możemy mieć pewność, że twórca projektu nie napotka nieoczekiwanych przeszkód na etapie produkcji.

Gotowy produkt powinien trafić na rynek we wrześniu 2018 roku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie kampanii w serwisie Kickstarter.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Godox prezentuje lampę V100, czyli najmocniejszy dotychczas, montowany na aparat flash z okragłą głowicą. Oprócz większej mocy 100 Ws, lampa oferuje też m.in. dotykowy panel sterowania...
6
Zamień Nikona Z8 w Nikona Z9 - nowy battery grip Newell MB-N12
Zamień Nikona Z8 w Nikona Z9 - nowy battery grip Newell MB-N12
Masz Nikona Z8, ale brakuje ci lepszego chwytu i jeszcze wydajniejszej baterii? Nowy bartery grip firmy Newell zapewni ci większą wygodę pracy w pionie i dodatkową moc w przystępnej...
4
Godox Knowled MS60R i MS60Bi - mała forma, setki zastosowań. Nowe modułowe głowice LED
Godox Knowled MS60R i MS60Bi - mała forma, setki zastosowań. Nowe modułowe głowice LED
Kompaktowa budowa, użyteczna moc i ogromna rodzina modyfikatorów. Nowe lampy Godox Knowled MS60R I MS60Bi chcą stać się najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem na rynku przystępnych...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj