Wielka akcja Społecznego Opisywania Fotografii - pomóż zidentyfikować zdjęcia z kolekcji Muzeum Warszawy

Autor: Redakcja Fotopolis

2 Listopad 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Już 27 listopada ruszy wielka akcja Społecznego Opisywania Fotografii. To pierwsza w Polsce inicjatywa, w której to publiczność została zaproszona do pomocy w zidentyfikowaniu archiwalnych zdjęć z muzealnej kolekcji.

„Fotografia stanowi największą część kolekcji Muzeum Warszawy. Kolejne negatywy i odbitki są nieustająco digitalizowane i opisywane. Identyfikacja znajdujących się na fotografiach osób i miejsc wymaga wiedzy i indywidualnej pamięci, której nie jest w stanie zastąpić sztuczna inteligencja, dlatego do wzięcia udziału w akcji zapraszamy Was.” - zachęcają organizatorzy akcji.

27 listopada zostanie uruchomiona platforma, na której będzie można zobaczyć i opisać wybrane zdjęcia. Akcja jest pomyślana jako gra – za opisane zdjęcia uczestnicy będą zdobywać punkty, które następnie będą mogli wymienić na nagrody.

Nieznane zdjęcia legend polskiej fotografii

Do Społecznego Opisywania Fotografii wybrano fotografie dokumentujące zniszczenia i odbudowę Warszawy po II wojnie światowej autorstwa Leonarda Jabrzemskiego, Alfreda Funkiewicza, a także Edwarda Hartwiga – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich fotografów. Identyfikacji potrzebują dodatkowo jego kolorowe slajdy z czasu transformacji stolicy w latach 90. XX wieku. Szczególnym wyzwaniem mogą okazać się fotografie wykonywane przez projektantkę zieleni Alinę Scholtz podczas podróży studyjnej do Chin.

Wspólne opisywanie dziedzictwa

Akcja odbędzie się na niderlandzkiej platformie Vele Handen - czyli „wiele rąk”. To unikalne narzędzie do crowdsourcingu, czyli społecznościowego i oddolnego dzielenia się swoją wiedzą. Po raz pierwszy wykorzystana w Holandii platforma posłuży teraz do identyfikacji prac z kolekcji Muzeum Warszawy do Społecznego Opisywania Fotografii.

Kiedy i gdzie?

Akcja Społecznego Opisywania Fotografii wystartuje 27 listopada na platformie https://velehanden.nl/ i potrwa do kwietnia 2024 roku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie muzeumwarszawy.pl.

(fot. okładkowa: fragment fotografii Alfreda Funkiewicza, Na ślizgawce, luty 1952 r., AN 1502/F, z kolekcji Muzeum Warszawy)

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj