FilmLab 3 - skany z aparatu niczym ze skanera Noritsu

Autor: Maciej Luśtyk

25 Sierpień 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Filmlab prezentuje najnowszą generację swojej aplikacji do wygodnej digitalizacji negatywów przy pomocy aparatów cyfrowych. Producent obiecuje, że dzięki nowym algorytmom, rezultaty dorównują profesjonalnym skanerom.

„Skanowanie” negatywów aparatem to od dawna popularna i wygodna alternatywa dla tradycyjnych skanerów. Nadal jednak trudno tu mówić o powtarzalności czy dokładności profesjonalnych skanerów. Spojrzenie na te sprawy chcą zmienić twórcy oprogramowania FilmLab, którzy właśnie zaprezentowali jego trzecią, znacznie udoskonaloną odsłonę.

FilmLab zadebiutował w 2017 roku jako aplikacja do „skanowania” negatywów smartfonem. Przez lata rozrósł się do desktopowych aplikacji na Windowsa i MacOS, które mają pomagać w digitalizacji bardziej zaawansowanym użytkownikom. FilmLab 3 przenosić ma ten proces na nowy poziom.

Filmlab 3 precyzją odwzorowania kolorów i tonów dorównywać ma profesjonalnym skanerom

Skan ze skanera Noritsu

"Skan" wykonany przy pomocy FilmLab 3

Nowa wersja aplikacji bazuje na nowych algorytmach odpowiedzialnych za przetwarzanie obrazu, które wykorzystując przyspieszenie sprzętowe są w stanie konwertować pliki do 4 razy szybciej i które wprowadzać mają rewolucję w zakresie przetwarzania kolorów (i zdjęć czarno-białych). Według producenta rezultaty mają być tak dobre, że zdigitalizowane w ten sposób zdjęcia bez problemu mogą konkurować ze skanami z profesjonalnych, wysoce kosztownych skanerów typu Noritsu.

Negatyw przefotografowany w trybie standardowy

Konwersja dokonana przy pomocy funkcji Highlight Recovery

Oprócz tego, nowa odsłona aplikacji FilmLab oferuje m.in. funkcję odzyskiwania przepaleń w zdjęciach o szerokim zakresie dynamicznym, funkcję usuwania cyfrowego szumu, a także opcję Scanning Flare Correction, która skoryguje problemy z kontrastem, jasnością czy ekspozycją w przypadku gdy digitalizacji dokonujemy w nie do końca kontrolowanych warunkach, gdzie na negatyw pada światło z zewnątrz.

Cena i dostępność

Aplikację FilmLab 3 w wersji beta możecie przetestować za darmo, pobierając ją ze strony filmlabapp.com. Każdy z uczestników może bezpłatnie przekonwertować 36 klatek, czyli cały jeden film małoobrazkowy.

Koszt pełnego dostępu do aplikacji to 8 dolarów (około 35 zł) miesięcznie, lub 60 dolarów (około 250 zł) za rok. Jest także opcja jednorazowego zakupu z dożywotnim dostępem w cenie 200 dolarów (około 825 zł). Finalna odsłona nowej wersji aplikacji pojawić ma się jesienią.

Więcej informacji o nowej wersji aplikacji znajdziecie na stronie filmlabapp.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Photoshop wprowadza funkcję Live Co-Editing - zbiorowa współpraca nad projektem
Photoshop wprowadza funkcję Live Co-Editing - zbiorowa współpraca nad projektem
Już niebawem Photoshop poszerzy się o wyjątkowo praktyczną funkcjonalność. W ramach Live Co-Editing będziemy mogli pracować na żywo nad materiałami w grupie osób.
6
Final Cut Pro 11 - magnetyczne maski, inteligentny tracking, automatyczne transkrypcje i usprawniony workflow. Apple na dobre bierze się za flagowy edytor wideo
Final Cut Pro 11 - magnetyczne maski, inteligentny tracking, automatyczne transkrypcje i...
Po 13 latach Apple prezentuje w końcu kolejną wersje programu do edycji wideo Final Cut Pro. Nowa odsłona nie wprowadza rewolucji, ale wreszcie otrzymuje funkcje, dzięki którym może...
4
Nowości AI w Adobe Photoshop, Lightroom i Premiere - rewolucja w pracy kreatywnej nabiera rozpędu
Nowości AI w Adobe Photoshop, Lightroom i Premiere - rewolucja w pracy kreatywnej nabiera rozpędu
Podczas konferencji Adobe Max producent oprogramowania przedstawił i zapowiedział szereg nowych funkcji opartych o AI, które jeszcze bardziej ułatwią pracę w programach graficznych....
29
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)