Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
To nie pierwszy raz gdy fundacja czy muzeum udostępnia swoje zbiory w formie cyfrowej. Wystarczy wspomnieć tutaj chociażby inicjatywy Metropolitan Musem of Art, Galerii Europeana czy George Eastman Museum, które łącznie w swoich archiwach oferują dostęp do prawie 3 mln zdjęć. Tym razem udostępniona biblioteka jest znacznie mniejsza, ale za to otrzymujemy ciekawy wgląd w znacznie rzadziej pokazywaną i omawianą przeszłość Bliskiego Wschodu.
Faysal el Atrash Collection, dzięki uprzejmości Arab Image Foundation, Beirut
Zdjęcia pochodzą ze zbiorów libańskiej organizacji non-profit Arab Image Foundation, która obrała sobie za cel stworzenie fotograficznego archiwum krajów arabskich. W jej archiwach znajduje się obecnie ponad 500 tys. zdjęć, wykonanych przez niemal 1000 fotografów zawodowych i amatorów, pokrywających okres od 1860 roku aż do współczesności. Jednym słowem kawał arabskiej historii wartej poznania.
Cyfrowa wersja archiwum jak na razie jest dużo skromniejsza - obecnie mamy dostęp do około 22 tys. zdjęć. Ostatecznie ma być ich jednak około 55 tys, a samo przedsięwzięcie ma szansę znacznie się rozrosnąć. Organizatorzy zachęcają bowiem wszystkich zainteresowanych do przekazywania swoich fotograficznych archiwów w celu stworzenia jak najbardziej kompletnej fotograficznej biblioteki Bliskiego Wschodu.
Medawar Family Collection, dzięki uprzejmości Arab Image Foundation, Beirut
fot. Agop Kuyumjian, FAI Collection, dzięki uprzejmości Arab Image Foundation, Beirut
Co możemy znaleźć w zbiorach? W większości są to portrety i zdjęcia rodzinne, ale nietrudno trafić też na prawdziwe perełki jak fotografie z kronik filmowych czy zdjęcia czysto humorystyczne. Zastanawiacie się jak wyglądały piramidy bez tłumu turystów, co można było znaleźć w pierwszych “nowoczesnych” arabskich sklepach, lub jak w przeszłości bawiono się na arabskich ślubach? To wszystko i wiele więcej znajdziecie przeglądając którąś z 80 udostępnionych kolekcji.
Haifa Kocache Collection, dzięki uprzejmości Arab Image Foundation, Beirut
Faysal el Atrash Collection, dzięki uprzejmości Arab Image Foundation, Beirut
Wszystkie zdjęcia udostępnione zostały nieodpłatnie na użytek niekomercyjny, co oznacza, że możemy swobodnie z nich korzystać i publikować je w internecie przy uwzględnieniu informacji o prawach autorskich. Jak na razie jeszcze nie wszystkie funkcje na stronie działają poprawnie (serwis ruszył raptem kilka tygodni temu), z pewnością niebawem się to jednak zmieni.
Więcej informacji oraz dostęp do archiwum znajdziecie pod adresem arabimagefoundation.com.