Metropolitan Museum of Art udostępnia do pobrania za darmo 375 tys. obrazów

Autor: Maciej Luśtyk

10 Luty 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Nowojorskie muzeum MET zawiązało współpracę z Pinterestem i Creative Commons i udostępnia za darmo 375 tys. obrazów, które podlegają licencji public domain.

Ostatnio coraz więcej muzeum udostępnia swoje zbiory w internecie. I choć nowojorskie Metropolitan Museum of Art robi to już od pewnego czasu, internetowa biblioteka wzbogaci się o blisko 400 tys. nowych obrazów, które będzie można oglądać w dużej rozdzielczości, a także pobrać i dowolnie nimi dysponować.

fot. Lewis Hine, 1912, gazeciarz śpiący na schodach

To dzięki współpracy jaką muzeum zawiązało z serwisem Pinterest i organizacją Creative Commons, mającej na celu ułatwienie dostępu do prac, które prawnie podlegają licencji public domain, co oznacza, że można je dowolnie wykorzystywać i nikt nie rości sobie do nich praw majątkowych.

Naszą misja jest bycie otwartym i dostępnym dla wszystkich, którzy chcieliby przestudiować prace znajdujące się w naszych zbiorach. Kolekcja muzeum to przekrój przez 5 tys. lat kultury. - mówi dyrektor muzeum, Thomas P. Campell. - Poszerzenie galerii internetowej to ruch mający na celu sprostanie oczekiwaniom współczesnej widowni. Dzięki niemu MET staje się największym i najbardziej zróżnicowanym zbiorem muzeualnym dostępnym w internecie.

fot. Nadar, 1865, Nadar z żoną w balonie

Większość ze wspomnianych prac to tradycyjne obrazy i fotograficzne dokumentacje dzieł sztuki, ale podjętym działaniom, udostępnionych zostało także sporo fotografii z końca XIX i początku XX wieku, łącznie około 10 tysięcy. Jednak internetową galerię MET warto odwiedzić nie tylko w celu darmowego pobrania prac na licencji CC 0. W internetowych zbiorach znajdują się bowiem niemal 22 tysiące zdjęć autorstwa takich fotografów jak Robert Frank, Andre Kertesz, Henri Cartier-Bresson czy Richard Avedon.

Internetowe zbiory Metropolitan Museum of Art możecie przejrzeć tutaj.

Więcej informacji o przedsięwzięciu znajdziecie pod adresem metmuseum.org.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
World Press Photo nie chce na gali rosyjskiego fotografa. Podtrzymuje jednak decyzję o nagrodzie
World Press Photo nie chce na gali rosyjskiego fotografa. Podtrzymuje jednak decyzję o nagrodzie
Ciąg dalszy zamieszania wokół wyróżnienia Mikhaila Tereschenko w tegorocznym World Press Photo. Organizacja podtrzymuje nagrodę, ale cofa zaproszenie dla fotografa na galę...
18
Fujifilm podnosi ceny materiałów analogowych. Ceny filmów wzrosną nawet o 50%
Fujifilm podnosi ceny materiałów analogowych. Ceny filmów wzrosną nawet o 50%
Fujifilm kolejny raz podnosi ceny filmów analogowych. Tym razem podwyżki wynoszą od 21 do nawet 52%. Póki co zmiany dotyczą rynku japońskiego, ale z dużym prawdopodobieństwem w...
6
Zakaz fotografowania wchodzi w życie na dobre. Od 17 kwietnia grozi nam grzywna, areszt lub konfiskata sprzętu
Zakaz fotografowania wchodzi w życie na dobre. Od 17 kwietnia grozi nam grzywna, areszt lub...
Formalnie zakaz fotografowania poszczególnych obiektów funkcjonuje w Polsce już od kilku lat, jednak ze względu na brak jednolitego znaku zakazu przepis ten nie mógł być skutecznie...
276
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)