Branża
Ikoniczne zdjęcie ma innego autora? Dochodzenie AP w obronie fotografa
- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w Starej Galerii ZPAF w Warszawie. To ponad 100 zdjęć wykonanych przez autora przed laty, pomiędzy jego 11 a 16 urodzinami.
Ekspozycja „O pięknie życia”, mimo iż bardzo osobista, trafia w uniwersalną nutę i skłania również odbiorcę do refleksji na temat utraconego czasu i niezrealizowanych marzeń. Przynosi też możliwość chwilowego oderwania się od teraźniejszości i udania się do świata wyobraźni i aktywnej obecności, wypełnionego radością z przeżywanych chwili.
Fot. Marek Szyryk, z wystawy "O pięknie życia"
„Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca. Fotografie wykonane między moimi jedenastymi a szesnastymi urodzinami zarejestrowałem prostymi aparatami Smiena i Zenit. Wtedy, będąc młodym, niewiedzącym nic o fotografii i z przypadkową sprawnością techniczną, byłem wyłącznie blisko moich rówieśników. Prowadzony pewnym rodzajem nieświadomej dojrzałości, notowałem chwile beztroskie, pełne radości i spontaniczności” - opowiada o wystawie autor, Marek Szyryk.
Fot. Marek Szyryk, z wystawy "O pięknie życia"
„Dziś, patrząc na te fotografie, widzę nie tylko zapis młodzieńczych lat, ale potrzebę refleksji nad odwiecznymi pytaniami o marzenia, aspiracje i konieczność stawiania czoła rzeczywistości. Bezpretensjonalne, dziecięce gry z wyobraźnią kontrastują dziś z realiami życia widzianego oczami dojrzałego mężczyzny. Zatrzymane, często w dynamicznym kadrze, momenty z krainy wolności i szczęścia, hołdują przekonaniu o pięknie życia.”
„Moja nostalgiczna podróż ma bez wątpienia walor głęboko osobisty, jednak mam nadzieję, że potrafi ona pobudzić wspomnienia i tym samym wywołać uniwersalne już refleksje nad przemijaniem czasu, nad być może niezrealizowanym dziecięcymi marzeniami.”
Fot. Marek Szyryk, z wystawy "O pięknie życia"
Wystawę „O pięknie życia” można oglądać do 5 maja 2024 roku w Starej Galerii ZPAF, przy pl. Zamkowym 1 w Warszawie. Wstęp wolny.
Urodzony w 1966 r. w Niemodlinie. Mieszka i tworzy w Łodzi. Jest wykładowcą akademickim, profesorem zwyczajnym, a ostatnio prorektorem Szkoły Filmowej w Łodzi. Od 2000 roku członek ZPAF. Jest twórcą fotografii klasycznych oraz instalacji. Organizował wiele wystaw studenckich. Prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Jego droga fotografii nosi cechy starego rzemiosła, w którym artysta nie tylko tworzył przedmioty, ale również dzięki sztuce doskonalił swoją osobowość.
Często odwołuje się do japońskiej poezji haiku poprzez odkrywanie tego, co ulotne, przemijające, kruche, a zarazem odwieczne i piękne. Będąc otwarty na współczesny język fotografii, podążą różnymi ścieżkami fotograficznymi, ciesząc się tą wędrówką. Autor tomików haiku oraz książek „Dotykając kolodionu” i „Ćwiczenia z patrzenia”. Jego fotografie znajdują się, m. in. w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Więcej informacji o wystawie na stronie zpaf.pl.