Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Sony World Photography Awards co roku umacnia swoją pozycję największego konkursu fotograficznego na świecie, prezentując bogatą, przekrojowa galerię zdjęć z całego świata. Popularność konkursu nie dziwi - oprócz szeroko zakrojonej promocji, laureaci mogą liczyć na atrakcyjne nagrody w postaci sprzętu fotograficznego Sony i nagród pieniężnych - na osobę, która zdobędzie tytuł Fotografa Roku czeka aż 25 tys. dolarów.
Na przestrzeni ostatnich miesięcy poznaliśmy finalistów konkursu, wyłonionych spośród ponad 326 tys. zgłoszeń, nadesłanych przez fotografów ze 195 krajów świata. Zdjęcia rywalizowały w 10 kategoriach sekcji profesjonalnej i otwartej, a także w osobnym konkursie młodzieżowym i studenckim. Teraz wiemy wreszcie do kogo powędrują główne nagrody.
Tytuł Fotografa Roku powędrował do 35-letniego włoskiego reportażysty, Federico Borella, autora zwycięskiej serii “Five Degrees”. Cykl ukazuje zjawisko samobójstw mężczyzn w stanie Tamilnadu na południu Indii - regionie dotkniętym przez najgorszą suszę od 140 lat. Borella zainteresował się badaniami naukowców z uniwersytetu w Berkeley, którzy znaleźli korelację pomiędzy zmianami klimatu a zwiększoną liczbą samobójstw wśród indyjskich rolników. Fotograf ukazuje wpływ zmian klimatu na ten głównie rolniczy region Indii i zamieszkujących go ludzi poprzez mieszankę zdjęć ukazujących gospodarstwa rolne, pamiątki po zmarłych rolnikach i portrety ich bliskich.
- Globalne ocieplenie coraz szybciej zmienia obraz życia na Ziemi, zwłaszcza w jej najbiedniejszych, rozwijających się regionach - komentuje juror, Mike Trow - Dlatego prace artystów takich jak Federico Borella są bardzo potrzebne.
Borella ukończył studia w dziedzinie literatury klasycznej, ma również tytuł magistra fotoreportażu. Obecnie od dziesięciu lat jest fotoreporterem-freelancerem, a jego zdjęcia publikowane są w wielu krajach. Prowadzi także kursy fotografii i fotoreportażu.
Finaliści sekcji profesjonalnej
Oprócz niego w poszczególnych kategoriach sekcji profesjonalnej triumfowali: Stephen Zirwes (Architektura), Marinka Masséus (Kreatywność), Jean-Marc Caimi i Valentina Piccini (Odkrycie), Yan Wang Preston (Krajobraz), Jasper Doest (Świat natury i dzika przyroda), Alvaro Laiz (Portret), Alessandro Grassani (Sport) oraz Nicolas Gaspardel (Martwa natura). Prace finalistów sekcji profesjonalnej możecie obejrzeć w powyższej galerii.
fot. Christy Lee Rogers, "Harmony"
Podczas gali finałowej poznaliśmy także nazwisko najlepszego fotografa wyłonionego w konkursie otwartym, oceniającym zdjęcia pojedyncze.Spośród dziesięciorga zwycięzców kategorii konkursu otwartego za autorkę najbardziej poruszającego pojedynczego zdjęcia uznano pochodzącą z Hawajów, a pracującą w Nashville fotograf Christy Lee Rogers. Tytuł Fotografa Roku w konkursie otwartym otrzymała ona za zdjęcie zatytułowane “Harmony”.
Harmony to obraz z serii zatytułowanej Muses (Muzy), zainspirowanej pięknem i delikatnością rodzaju ludzkiego. Rogers użyła w tym zdjęciu kontrastu światła i ciemności, koloru, ruchu i unoszących się pod wodą ludzkich ciał, by wykreować eteryczną scenę przypominającą nieco barokowe obrazy.
- To dla mnie wielki zaszczyt, że zostałam doceniona jako fotograf - mówi autorka zdjęcia. - Przez wiele lat uważano mnie raczej za malarkę albo przedstawicielkę jakiejś innej dyscypliny sztuki. Jestem bardzo wdzięczna, że mogłam stać się częścią fotograficznej wspólnoty i zdobyć tę wspaniałą nagrodę!
Zwycięskie zdjęcia z kategorii otwartej
SWPA 2019 to także konkursy skierowane do młodych twórców. Za najlepszą fotografkę w sekcji młodzieżowej uznana została 18-letnia Zelle Westfall z USA. Zwycięskie zdjęcie “Abuot” pokazywać ma piękno ciemnoskórych kobiet.
- Abuot jest moją koleżanką ze szkoły - wyjaśnia Westfall - i jedną z najzabawniejszych osób, jakie znam. W dzisiejszym świecie, w którym taką furorę robią kosmetyki wybielające skórę, a media zalewa fala dyskryminacji ze względu na kolor, chciałam pokazać piękno ciemnoskórych kobiet, które często słyszą, że są „zbyt ciemne”.
fot. Zelle Westfal', "Abuot"
Z kolei główną nagrodę w kategorii studenckiej otrzymał hiszpański student Sergi Villaneuva. Jest on autorem serii zdjęć zatytułowanej "La Terreta", będącej sugestywnym portretem jego rodzinnych terenów. Fotografie ukazują uprawę sadów pomarańczowych i zbiory owoców. Villanueva reprezentował Universidad Jaume I. Jego uczelnia otrzyma sprzęt fotograficzny firmy Sony o łącznej wartości 30 tysięcy euro.
fot. Sergi Villaneuva, z cyklu "La Terreta"
Wszystkie zwycięskie, finałowe i wyróżnione zdjęcia można oglądać od 18 kwietnia do 6 maja w londyńskim Somerset House na wystawie Sony World Photography Awards 2019, a następnie na ruchomych wystawach na całym świecie.
Więcej informacji o konkursie znajdziecie pod adresem worldphoto.org.