Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Ten artykuł jest aktualizowany na bieżąco. Wróć tu za chwilę, by zobaczyć pełną galerię wyróżnionych zdjęć.
W normalnych warunkach, właśnie dziś poznawalibyśmy ostateczne wyniki konkursu Sony World Photography Awards 2020 podczas uroczystej gali finałowej w Londynie. Z powodu epidemii koronwirusa Sars-Cov-2 wydarzenie zostało jednak odwołane, a organizatorzy zmienili także nieco harmonogram tegorocznej edycji konkursu. Głównych zwycięzców poznamy więc dopiero w czerwcu, a teraz otrzymujemy fantastyczny przegląd prac laureatów kategorii otwartej.
W edycji 2020 wyróżniono dziesięcioro zwycięzców kategorii oraz przeszło 100 innych fotografów. Zwycięzcy otrzymują najnowszy cyfrowy sprzęt fotograficzny Sony, który pozwoli im rozwijać własne wizje i umiejętności. Będą także współzawodniczyć o tytuł Fotografa Roku w konkursie otwartym i o nagrodę w wysokości 5000 dolarów USA. Póki co, zobaczcie zdjęcia, które pomogą fotografom o ten tytuł rywalizować.
fot. Rosaria Sabrina Pantano
Rosaria Sabrina Pantano (Włochy) za czarno-białe zdjęcie Emotional Geography (Geografia emocjonalna) przedstawiające 38° Parallelo - wykonaną przez Mauro Staccioliego rzeźbę w kształcie piramidy, która znajduje się dokładnie na 38. równoleżniku.
fot. Suxing Zhang
Suxing Zhang (Chiny kontynentalne) za zdjęcie Knot (Węzeł) - portret młodej kobiety połączony z kolażem elementów symbolicznych. To czarno-białe zdjęcie należy do cyklu Hua (Kwiat) ukazującego kwiaty jako metaforę kobiecości.
fot. Antoine Veling
Antoine Veling (Australia) za zdjęcie Mark 5:28 (Mk 5, 28) wykonane 17 kwietnia 2019 r. na koncercie Iggy'ego Popa w Operze w Sydney. Ukazuje ono moment, w którym uczestnicy zostali zaproszeni do tańca na scenie. Fotografia przedstawia piosenkarza w tłumie tańczących fanów, a dominują na niej trzy postaci: Iggy Pop, kobieta starająca się go dotknąć oraz osoba z obsługi technicznej próbująca zapanować nad ludźmi. Scena ta, przyrównywana do obrazu Caravaggia, przywodzi na myśl biblijny cytat „Mówiła bowiem: Żebym się choć Jego płaszcza dotknęła, a będę zdrowa". (Mk 5, 28).
fot. Craig McGowan
Craig McGowan (Australia) za zdjęcie Ice Reflections (Odbicia lodu) przedstawiające samotną górę lodową na tle ścian fiordów w Parku Narodowym Grenlandii. Góra lodowa i otaczający ją krajobraz są idealnie odbite w przejrzystej rzece, co nadało fotografii malarski, abstrakcyjny charakter.
fot. Alec Connah
Alec Connah (Wielka Brytania) za zdjęcie Going Down! (Leci!) przedstawiające moment wysadzenia w powietrze czterech wież chłodniczych elektrowni Ironbridge w Shropshire 6 grudnia 2019 r.
fot. Guofei Li
Guofei Li (Chiny kontynentalne) za wykonane w Botswanie zdjęcie Tai Chi Diagram (Diagram Taijitu). Przedstawia ono parę gepardów wylizujących się nawzajem po udanym polowaniu. Ich układ w kadrze przypomina kształtem symbol yin i yang.
fot. Tom Oldham
Tom Oldham (Wielka Brytania) za czarno-biały portret zatytułowany Black Francis. Został on wykonany dla magazynu MOJO, a przedstawia lidera zespołu Pixies Charlesa Thompsona (znanego także jako Black Francis). Oldham jest doświadczonym autorem fotografii portretowych. Znakomicie zdawał sobie sprawę, że jego model uczestniczył już w wielu sesjach zdjęciowych, poprosił go więc, by uzewnętrznił swoją irytację spowodowaną tą sytuacją. Powstałą w ten sposób fotografię, na której piosenkarz wciska dłonie w twarz, wykorzystano jako główne zdjęcie do artykułu.
fot. Jorge Reynal
Jorge Reynal (Argentyna) za zdjęcie A Plastic Ocean (Plastikowy ocean) przedstawiające martwą rybę, która wydaje się walczyć o oddech w torebce foliowej. Zdjęcie ma na celu zwrócenie uwagi na plastik zanieczyszczający oceany.
fot. Santiago Mesa
Santiago Mesa (Kolumbia) za zdjęcie Colombia Resiste (Kolumbia stawia opór). Przedstawia ono uczestnika protestów w mieście Medellin, gdy siły porządkowe rozpędziły przemarsz robotników i sprzedawców ulicznych. Takie demonstracje przeciw nierównościom, brakowi perspektyw i rosnącym kosztem życia są w ostatnich latach częstym obrazkiem w całej Ameryce Łacińskiej.
fot. Adrian Guerin
Adrian Guerin (Australia) za zdjęcie Riding a Saharan Freight Train (W saharyjskim pociągu towarowym). Zostało ono wykonane na kolei mauretańskiej, z góry ostatniego wagonu pociągu, który przewozi rudę żelaza 700-kilometrową trasą z portowego miasta Nawazibu do znajdującego się na Saharze Az-Zuwajratu. Pociąg należał do najdłuższych na świecie: mierzył około 2,5 km i składał się z ponad 200 wagonów wypełnionym skałami.
Oprócz głównych laureatów, jury konkursu wyłoniło także ponad 100 fotografów, którym przyznało wyróżnienia. Naszym zdaniem wiele prac z tego zestawienia jest nawet lepszych niż te zwycięskie, dlatego tym bardziej galeria ta jest warta uwagi. Dodatkowo w tym gronie znalazł się polski fotograf Marcin Giba, którego lotnicza „pareidolia” podbiła serca kolejnych jurorów oraz Miłosz Wilczyński z zapierającym dech kadrem lodowej jaskini.
Galeria zdjęć wyróżnionych w sekcji Open konkursu Sony World Photography Awards
Ze względu na trwającą pandemię odwołana została wystawa Sony World Photography Awards 2020. Zwycięskie i wyróżnione zdjęcia będą więc promowane za pośrednictwem kanałów i platform internetowych World Photography Organisation z wykorzystaniem dedykowanych materiałów wideo, prezentacji, sesji pytań itp.
Reagując na obecną sytuację, World Photography Organisation uruchomiło stronę Stay Connected. Prezentuje ona różnorodne inicjatywy, działania i materiały, które pomyślane są jako wsparcie i inspiracja dla miłośników fotografii oraz fotografów nagrodzonych na tegorocznym konkursie.
Organizowany co roku przez World Photography Organisation konkurs Sony World Photography Awards należy do największych światowych wydarzeń w branży fotograficznej. Udział w konkursie jest darmowy.
„SWPA to globalny głos całego środowiska fotograficznego i okazja do wglądu w fascynujący świat współczesnej fotografii. Uczestniczący w nim fotografowie - zarówno uznani, jak i początkujący - mają wyjątkową okazję do zaprezentowania światu swoich dokonań.” - komentują organizatorzy.
Konkurs co roku honoruje także najbardziej wpływowych artystów nagrodą Za wybitny wkład w fotografię. Wśród dotychczasowych zdobywców tego wyróżnienia znaleźli się Martin Parr, William Eggleston i Nadav Kander. Prace zwycięzców i finalistów konkursu prezentowane są na prestiżowej, corocznie organizowanej wystawie w londyńskim Somerset House.
Więcej informacji na temat konkursu znajdziecie pod adresem worldphoto.org.