Pięcioro Polaków w finale konkursu otwartego Sony World Photography Awards 2019

Autor: Michał Chrzanowski

5 Luty 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Olga Urbanek, Marlena Kurowska-Jankowiak, Piotr Cyganik, Patryk Kuleta i Tomek Kozłowski - to piątka polskich fotografów, która znalazła się wśród autorów najlepszych pojedynczych zdjęć z ubiegłego roku nadesłanych do prestiżowego Sony World Photography Awards.

Sony World Photography Awards to jeden z największych i najbardziej rozpoznawalnych konkursów fotograficznych na świecie. Jego celem jest wyróżnienie i promocja najlepszych zdjęć z minionego roku, a także prezentacja bogactwa gatunków fotografii. Tylko do tegorocznej edycji nadesłano łącznie 326 997 prac ze 195 krajów i terytoriów, co stanowi rekord w całej historii SWPA. Dziś organizator odsłonił także pierwsze karty i przedstawił nazwiska finalistów konkursów otwartego i młodzieżowego. Wśród autorów najlepszych pojedynczych zdjęć z ubiegłego roku znalazło się pięcioro Polaków, co biorąc pod uwagę ogromną liczbę zgłoszeń jest niemałym sukcesem godny odnotowania.

Wyjątkowe i różnorodne zdjęcia z całego świata

fot. Olga Urbanek

W kategorii „Portret” do finału zakwalifikowała się Olga Urbanek - mieszkająca na Islandii autorka pięknego portretu swojej przyjaciółki i współlokatorki Anny. Z kolei finalistami w kategorii „Ruch” zostali Marlena Kurowska-Jankowiak i Piotr Cyganik. Kurowska-Jankowiak jest nauczycielką z Leszna. Na zdjęciu „Mała czarodziejka“ uchwyciła swoją córeczkę, która pierwszy raz pluska się w kałużach w ogrodzie. Z kolei zdjęcie „Święto Policji“ autorstwa Cyganika powstało podczas obchodów święta polskiej Policji i przedstawia konia w ruchu.

fot. Marlena Kurowska-Jankowiak

Patryk Kuleta jest autorem pracy „Gneisenau“, zakwalifikowanej do finału w kategorii „Kreatywność”. Zestawiając cyfrowe kolaże z malarstwem abstrakcyjnym, Kuleta w nowoczesny sposób ukazuje Stocznię Cesarską w swoim rodzinnym Gdańsku. Ostatnim finalistą, tym razem w kategorii „Kultura”, został Tomek Kozłowski, który uchwycił klimat festiwalu Naadam: jednego z najważniejszych wydarzeń narodowych i świąt państwowych w Mongolii. Wyróżnione zdjęcie przedstawia młodego dżokeja, jego ojca oraz trenera.

fot. Patryk Kuleta

Laureatów poznamy…

Piątka Polaków będzie teraz rywalizować z innymi wyłonionymi autorami zdjęć z całego świata o pierwsze miejsca w swoich kategoriach. Na zwycięzcę całego konkursu czeka tytuł Fotograf roku w konkursie otwartym, najnowszy sprzęt fotograficzny Sony, przelot do Londynu na ceremonię wręczenia nagród oraz 5000 dolarów. Nazwiska 10 laureatów kategorii konkursu otwartego zostaną podane 26 lutego, a zwycięzców całego konkursu otwartego i młodzieżowego - 17 kwietnia 2019 roku.

fot. Tomek Kozłowski

Finałowe zdjęcia Polaków znajdą się na wystawie Sony World Photography Awards 2019, która od 18 kwietnia do 6 maja będzie prezentowana w Somerset House w Londynie. Następnie będą elementem ruchomej wystawy prezentowanej na całym świecie. Zostaną również opublikowane w albumie podsumowującym edycję konkursu.

fot. Piotr Cyganik

- Byłam zaskoczona ogromną różnorodnością prac zgłoszonych do konkursów otwartego i młodzieżowego - komentuje Rebecca McClelland, przewodnicząca jury konkursu SWPA, dyrektor fotografii i kierownik działu produkcji artystycznej w agencjach reklamowych Saatchi & Saatchi i Prodigious. - Lista finalistów świadczy o bardzo demokratycznym podejściu do fotografii: we wszystkich kategoriach znajdziemy pełne spektrum, od tradycyjnych prac po najnowsze trendy. Konkurs tworzy platformę wymiany doświadczeń dla ogromnej grupy ludzi. Ocena pojedynczego zdjęcia nigdy nie jest łatwa. Trzeba docenić każdą pracę, niezależnie od jej gatunku, bo tylko w ten sposób można oceniać naprawdę sprawiedliwie. Aby uniknąć jakiegokolwiek nepotyzmu czy uprzedzeń, ocena odbywa się „na ślepo”. Nie mogę się doczekać, kiedy będę mogła zobaczyć te urzekające fotografie na tegorocznej wystawie w londyńskim Somerset House.

Więcej informacji i wszystkie zdjęcia zakwalifikowane do finału znajdziecie pod adresem worldphoto.org.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj