Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Sony World Photography Awards co roku umacnia swoją pozycję największego konkursu fotograficznego na świecie, prezentując bogatą, przekrojowa galerię zdjęć z całego świata. Popularność konkursu nie dziwi - oprócz szeroko zakrojonej promocji, laureaci mogą liczyć na atrakcyjne nagrody w postaci sprzętu fotograficznego Sony i nagród pieniężnych - na osobę, która zdobędzie tytuł Fotografa Roku czeka aż 25 tys. dolarów.
Do tegorocznej edycji konkursu napłynęło ponad 326 tys. zgłoszeń ze 195 krajów świata. Zdjęcia rywalizowały w 10 kategoriach sekcji profesjonalnej i otwartej, a także w osobnym konkursie młodzieżowym i studenckim. Niedawno poznaliśmy finalistów sekcji otwartej, w której znalazło się 5 Polaków. Dodatkowo pod koniec lutego Piotr Leczkowski otrzymał nagrodę Poland Nartional Award. Teraz organizatorzy prezentują zdjęcia finalistów kategorii profesjonalnej i studenckiej. Niestety w tym roku wśród nominowanych w tych sekcjach nie uświadczymy Polaków.
- Prace tegorocznych finalistów wywołały ożywioną dyskusję wśród jurorów i wzbudziły nasze duże zainteresowanie. Oryginalne koncepcje i zestawienia obrazów tworzą nowatorskie narracje, choć nie brakowało też bardziej tradycyjnych prac - mówi Mike Trow, brytyjski fotograf, fotoedytor i konsultant, przewodniczący jury konkursu profesjonalnego. - Chyba jeszcze nigdy w historii konkursu nie mieliśmy do czynienia z tak trudnymi i kontrowersyjnymi pracami. To dobrze, bo trzeba nieustannie przesuwać granice fotografii, zaskakiwać odbiorców i pobudzać ich do myślenia.
Artyści zakwalifikowani do finału przedstawiają interpretacje najróżniejszych aspektów współczesności. Nie boją się tematów politycznych: na zdjęciach architektonicznych Daniela Ochoi de Olza (Hiszpania) znalazły się prototypy muru stojącego w San Diego, niedaleko granicy między USA a Meksykiem. Z kolei Toby Binder (Niemcy) przedstawia w formie eseju fotograficznego problemy młodych w Belfaście oraz potencjalny wpływ brexitu na porozumienie pokojowe z 1998 roku. Piękno przyrody oraz wpływ człowieka na świat naturalny ukazuje Kieran Dodds (Wielka Brytania) na zdjęciach lotniczych Etiopii - kraju, który utracił 95% terenów leśnych - a także Leah Schretenthaler (USA), która przy użyciu tradycyjnego filmu i odbitek żelatynowo-srebrowych utrwaliła wizerunki kontrowersyjnych projektów infrastrukturalnych na Hawajach, a następnie je usunęła, zostawiając na fotografiach ślady przypominające blizny.
Artyści zwracają też uwagę na nieznane szerzej miejsca i ludzi: Alice Mann (RPA) pokazuje fascynującą subkulturę mażoretek, zespołów bębniarek z parad ulicznych, zaś Kohei Ueno (Japonia) przenosi oglądających w podwodny świat profesjonalnego freedivingu. Alessandro Grassani (Włochy) stworzył z kolei serię wspaniałych portretów bokserek z Gomy w Demokratycznej Republice Konga.
- Kiedy oceniałam prace zgłoszone na Sony World Photography Awards, moją uwagę zwróciły przede wszystkim zupełnie odmienne podejścia w obrębie jednej kategorii. Każdy powinien zobaczyć wystawę konkursową SWPA, ponieważ znajdą się na niej różnorodne, błyskotliwe i piękne projekty. - mówi Isabella van Marle, dyrektorka działu relacji z wystawcami w Unseen Amsterdam.
Na liście finalistów konkursu studenckiego znalazły się prace dziesięciorga studentów najlepszych uczelni wyższych z całego świata. Wyróżnieni adepci fotografii, których prace łączy tegoroczny temat „Ewolucja”, pochodzą z takich krajów, jak Bangladesz, Malezja, Hiszpania, Argentyna i Kanada. Zdjęcia studentów walczą o sprzęt fotograficzny o wartości 30 tys. euro dla swojej uczelni.
- Z roku na rok podnosi się poziom zgłoszeń na Sony World Photography Awards - komentuje Scott Gray, dyrektor generalny World Photography Organisation. - Cieszymy się, że zarówno profesjonalni fotografowie, jak i studenci zaprezentowali w tym roku tak szeroki wachlarz umiejętności i technik. Nasz konkurs to przede wszystkim okazja do zaprezentowania prac na prawdziwie globalnej platformie, otwartej i dla uznanych artystów, i dla wschodzących gwiazd.
Głównych zwycięzców poszczególnych kategorii w sekcji profesjonalnej, otwartej i studenckiej poznamy już 17 kwietnia 2019 roku podczas gali finałowej w Londynie. Zwycięskie zdjęcia prezentowane będą podczas wystawy pokonkursowej W Somerset House od 18 kwietnia do 6 maja. Następnie zdjęcia zobaczyć będziemy mogli zobaczyć podczas wystawy objazdowej, która odwiedzi m.i. Japonię, Niemcy i Włochy. Na razie nie wiemy czy ekspozycja zawita także do Polski.
Bilety na wystawę dostępne są pod adresem worldphoto.org/2019exhibition.
Więcej informacji o konkursie Sony World Photography Awards znajdziecie na worldphoto.org.