Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Sony World Photography Awards co roku umacnia swoją pozycję największego konkursu fotograficznego na świecie, prezentując bogatą, przekrojowa galerię zdjęć z całego świata. Popularność konkursu nie dziwi - oprócz szeroko zakrojonej promocji, laureaci mogą liczyć na atrakcyjne nagrody w postaci sprzętu fotograficznego Sony i nagród pieniężnych - na osobę, która zdobędzie tytuł Fotografa Roku czeka aż 25 tys. dolarów.
Do tegorocznej edycji konkursu napłynęło ponad 326 tys. zgłoszeń ze 195 krajów świata. Zdjęcia rywalizowały w 10 kategoriach sekcji profesjonalnej i otwartej, a także w osobnym konkursie młodzieżowym i studenckim. Niedawno poznaliśmy finalistów sekcji otwartej, w której znalazło się 5 Polaków. Dodatkowo pod koniec lutego Piotr Leczkowski otrzymał nagrodę Poland Nartional Award. Teraz organizatorzy prezentują zdjęcia finalistów kategorii profesjonalnej i studenckiej. Niestety w tym roku wśród nominowanych w tych sekcjach nie uświadczymy Polaków.
- Prace tegorocznych finalistów wywołały ożywioną dyskusję wśród jurorów i wzbudziły nasze duże zainteresowanie. Oryginalne koncepcje i zestawienia obrazów tworzą nowatorskie narracje, choć nie brakowało też bardziej tradycyjnych prac - mówi Mike Trow, brytyjski fotograf, fotoedytor i konsultant, przewodniczący jury konkursu profesjonalnego. - Chyba jeszcze nigdy w historii konkursu nie mieliśmy do czynienia z tak trudnymi i kontrowersyjnymi pracami. To dobrze, bo trzeba nieustannie przesuwać granice fotografii, zaskakiwać odbiorców i pobudzać ich do myślenia.
Artyści zakwalifikowani do finału przedstawiają interpretacje najróżniejszych aspektów współczesności. Nie boją się tematów politycznych: na zdjęciach architektonicznych Daniela Ochoi de Olza (Hiszpania) znalazły się prototypy muru stojącego w San Diego, niedaleko granicy między USA a Meksykiem. Z kolei Toby Binder (Niemcy) przedstawia w formie eseju fotograficznego problemy młodych w Belfaście oraz potencjalny wpływ brexitu na porozumienie pokojowe z 1998 roku. Piękno przyrody oraz wpływ człowieka na świat naturalny ukazuje Kieran Dodds (Wielka Brytania) na zdjęciach lotniczych Etiopii - kraju, który utracił 95% terenów leśnych - a także Leah Schretenthaler (USA), która przy użyciu tradycyjnego filmu i odbitek żelatynowo-srebrowych utrwaliła wizerunki kontrowersyjnych projektów infrastrukturalnych na Hawajach, a następnie je usunęła, zostawiając na fotografiach ślady przypominające blizny.
Artyści zwracają też uwagę na nieznane szerzej miejsca i ludzi: Alice Mann (RPA) pokazuje fascynującą subkulturę mażoretek, zespołów bębniarek z parad ulicznych, zaś Kohei Ueno (Japonia) przenosi oglądających w podwodny świat profesjonalnego freedivingu. Alessandro Grassani (Włochy) stworzył z kolei serię wspaniałych portretów bokserek z Gomy w Demokratycznej Republice Konga.
- Kiedy oceniałam prace zgłoszone na Sony World Photography Awards, moją uwagę zwróciły przede wszystkim zupełnie odmienne podejścia w obrębie jednej kategorii. Każdy powinien zobaczyć wystawę konkursową SWPA, ponieważ znajdą się na niej różnorodne, błyskotliwe i piękne projekty. - mówi Isabella van Marle, dyrektorka działu relacji z wystawcami w Unseen Amsterdam.
Na liście finalistów konkursu studenckiego znalazły się prace dziesięciorga studentów najlepszych uczelni wyższych z całego świata. Wyróżnieni adepci fotografii, których prace łączy tegoroczny temat „Ewolucja”, pochodzą z takich krajów, jak Bangladesz, Malezja, Hiszpania, Argentyna i Kanada. Zdjęcia studentów walczą o sprzęt fotograficzny o wartości 30 tys. euro dla swojej uczelni.
- Z roku na rok podnosi się poziom zgłoszeń na Sony World Photography Awards - komentuje Scott Gray, dyrektor generalny World Photography Organisation. - Cieszymy się, że zarówno profesjonalni fotografowie, jak i studenci zaprezentowali w tym roku tak szeroki wachlarz umiejętności i technik. Nasz konkurs to przede wszystkim okazja do zaprezentowania prac na prawdziwie globalnej platformie, otwartej i dla uznanych artystów, i dla wschodzących gwiazd.
Głównych zwycięzców poszczególnych kategorii w sekcji profesjonalnej, otwartej i studenckiej poznamy już 17 kwietnia 2019 roku podczas gali finałowej w Londynie. Zwycięskie zdjęcia prezentowane będą podczas wystawy pokonkursowej W Somerset House od 18 kwietnia do 6 maja. Następnie zdjęcia zobaczyć będziemy mogli zobaczyć podczas wystawy objazdowej, która odwiedzi m.i. Japonię, Niemcy i Włochy. Na razie nie wiemy czy ekspozycja zawita także do Polski.
Bilety na wystawę dostępne są pod adresem worldphoto.org/2019exhibition.
Więcej informacji o konkursie Sony World Photography Awards znajdziecie na worldphoto.org.