Stefan Bladh: „Interesuje mnie kwestionowanie tego, czym może być rzeczywistość”

Szwedzki fotograf i artysta, Stefan Bladh, balansuje na krawędzi projektów konceptualnych i dokumentalnych. Intryguje go kondycja ludzkości, a swoje pomysły czerpie zarówno z intymnych spotkań ze swoimi „modelami”, jak i z ekspresji własnej jaźni. Oprócz osobistych projektów, pracuje też na zlecenie klientów komercyjnych, gazet i czasopism.

Autor: Julia Kaczorowska

6 Listopad 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Projekt „Fiction” rozpoczął się w 2007 roku, kiedy Bladh mieszkał w Stambule i dopiero co zaczął podróżować po regionie. Od 2002 roku pracował też nad innym projektem w Turcji (docenianą później na świecie książką „The Family”). Odczuwał potrzebę odskoczni, poruszenia jakiegoś pobocznego cyklu, z zupełnie innym podejściem. Na początku zaczął fotografować swojego rodzaju notatki z drogi. Z czasem zdał sobie sprawę, że powstałe zdjęcia mogą ze sobą współgrać. „Fiction” zaczęło nabierać kształtu.

fot. Stefan Bladh

- „Fiction” to moja podróż przez sytuacje, które wywołały we mnie jakieś emocje. Fragmenty iluzorycznych realiów, związanych z moim własnym, wewnętrznym doświadczaniem świata. Świata, w który według mnie nie jest wykonany z tego, co widzimy, ale z tego, co tworzymy. Porzuciłem moją rutynę i udałem się na dobrowolne wygnanie, z dala od codziennego życia – wyjaśnia artysta.

fot. Stefan Bladh

Fotografie Bladha zmuszają widza, by spojrzał na nie dwa razy. Nie jesteśmy do końca pewni, co widzimy; zastanawiamy się, czy obraz był edytowany, czy może to jednak rzeczywistość? Mały lew w bagażniku samochodu, ludzie biegnący nienaturalnie po dachu budynku oraz inne sytuacje, które wydają się zbyt dziwne, by mogły być prawdziwe. Stłumione kolory i szaro-brązowa paleta barw łączą zdjęcia robione w różnych okresach czasu i w różnych miejscach, które autor wykonał podczas lat podróżowania po Mołdawii, Ukrainie, Rosji, Czechach, Serbii, Turcji, a także Polsce.

Podoba mi się to coś między emocją, pewnym stanem umysłu, a półmrokiem, który czasem trudno jest wytłumaczyć

- Moje korzenie to fotografia dokumentalna, nigdy nie byłem dobry w aranżowaniu zdjęć. Każdy kadr to rodzaj filmu bez początku i końca. Scenariusz pomiędzy jest ważniejszy – tłumaczy Bladh. – Interesuje mnie ludzkie postrzeganie świata, kwestionowanie tego, czym może być rzeczywistość. Podoba mi się to coś między emocją, pewnym stanem umysłu, a półmrokiem, który czasem trudno jest wytłumaczyć.

Zobacz wszystkie zdjęcia (27)

Aktualnie Stefan Bladh drukuje książkę fotograficzną i planuję wystawę. Myśli też o podróży do Armenii – nigdy tam nie był, a czuje potencjał dobrych kadrów. Poza tym, wciąż pojawiają się w jego głowie nowe projekty – niestety wraz z poczuciem, że na wszystko ma zbyt mało czasu.

Więcej prac autora znajdziecie pod adresem stefanbladh.com.

 

Skopiuj link

Autor: Julia Kaczorowska

Studiowała fotografię prasową, reklamową i wydawniczą na Uniwersytecie Warszawskim. Szczególnie bliski jest jej reportaż i dokument, lubi wysłuchiwać ludzkich historii. Uzależniona od podróży i trekkingu w górach.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
International Landscape Photographer of the Year 2024 rozstrzygnięty. Oto najlepsze zdjęcia krajobrazowe!
International Landscape Photographer of the Year 2024 rozstrzygnięty. Oto najlepsze zdjęcia...
Już po raz 11 przyznano nagrody w jednym z najważniejszych konkursów fotografii krajobrazowej. Zwycięzcą International Landscape Photographer of the Year 2024 został Andrew Mielzynski. Jury nie...
16
Urban Photo Awards 2024 rozstrzygnięty. Polak wśród zwycięzców!
Urban Photo Awards 2024 rozstrzygnięty. Polak wśród zwycięzców!
Rozstrzygnięto konkurs fotografii miejskiej Urban Photo Awards 2024. Wśród nagrodzonych z całego świata Krzysztof Bednarski zwycięża serią zdjęć z Meksyku.
14
Nikon's Small World 2024 - małe jest piękne. Polacy wśród zwycięzców
Nikon's Small World 2024 - małe jest piękne. Polacy wśród zwycięzców
Za nami 50. edycja konkursu fotograficznego nagradzającego najlepsze zdjęcia wykonane… pod mikroskopem. Finałowa galeria to jak zwykle zachwycający przekrój abstrakcyjnych kadrów,...
12
Powiązane artykuły