Hengki Koentjoro: „staram się uzyskać wrażenie surrealizmu“

Hengki Koentjoro to indonezyjski fotograf, który na monochromatycznych zdjęciach pragnie pokazać „piękno prostoty i minimalizmu oraz bajkową rzeczywistość niczym z sennych marzeń“.

Autor: Julia Kaczorowska

11 Październik 2016
Artykuł na: 4-5 minut

zdjęcia wykorzystane za zgodą autora

Hengki Koentjoro, indonezyjski fotograf, swój pierwszy aparat - kieszonkowego Kodaka - dostał od rodziców w prezencie, w wieku jedenastu lat. Po studiach w Kalifornii i długoletniej pracy jako filmowiec, powrócił do ojczyzny oraz do fotografii, by ukazywać piękno prostoty i minimalizmu w czarno-białych pracach.

- W fotografii staram się uzyskać wrażenie surrealizmu, wrażenie, że coś nie jest prawdziwe, jest raczej sennym marzeniem. To medium jest dla mnie ucieczką, kojącym i relaksującym dla duszy snem – wyjaśnia fotograf.

fot. Hengki Koentjoro

Jako swoje największe inspiracje, Koentjoro wymienia Ansela Adamsa i Michaela Kenna. Styl tego drugiego wpływał na sposób fotografowania Indonezyjczyka od samego początku. Szczególnie widoczne jest to w cyklu zdjęć “MiniM”.

- Wierzę, że minimalizm niesie ze sobą szczególne emocje i kryje w sobie przekaz "less is more” (mniej znaczy więcej). Fotografia to zresztą, moim zdaniem, narzędzie do wyrażania emocji. Zdjęcia są dla mnie czymś bardzo osobistym, to rozszerzenie mojego ciała i duszy – tłumaczy.

fot. Hengki Koentjoro

Dziś Koentjoro korzysta głównie z lustrzanki cyfrowej, którą uważa za wygodne i skuteczne narzędzie pracy. Wyrażanie siebie przez monochromatyczne zdjęcia wybrał nie bez powodu: ta technika pozwala mu na dokładniejsze operowanie kontrastem i głębią, jaką chce uzyskać na zdjęciu.

- „Cyfrowy świat” jest w stanie również poprawić nastrój fotografii i nie wstydzę się przyznać, że technologia wielokrotnie pomogła mi uzyskać konkretny klimat na zdjęciu – wyznaje. - Mimo tego, bardzo lubię pracę aparatami analogowymi, jak dwadzieściapięć lat temu, na początkach mojej fotograficznej drogi. Ziarno jest piękne i dodaje specyficznego charakteru zdjęciom; przywiązałem się do emocji, jakie niosą ze sobą takie fotografie.

Zobacz wszystkie zdjęcia (11)

Większość jego kadrów powstaje bez zaplanowania. Fotograf ceni sobie spontaniczność, uwielbia zatracić się w jakimś miejscu i odkrywać piękno natury.

Aktualnie  Koentjoro  jest w trakcie tworzenia książki o globalnym ociepleniu. Planuje pokazać skutki klęski na wybrzeżu Indonezji, znikające wyspy i wpływ tych wydarzeń na mieszkańców wybrzeża. Więcej zdjęć fotografa znajdziecie na www.hengki-koentjoro.com

Skopiuj link

Autor: Julia Kaczorowska

Studiowała fotografię prasową, reklamową i wydawniczą na Uniwersytecie Warszawskim. Szczególnie bliski jest jej reportaż i dokument, lubi wysłuchiwać ludzkich historii. Uzależniona od podróży i trekkingu w górach.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Czy to najlepsze uliczne zdjęcia roku? Oto finaliści 14. Leica Street Photo
Czy to najlepsze uliczne zdjęcia roku? Oto finaliści 14. Leica Street Photo
Za nami kolejna edycja międzynarodowego konkursu fotografii ulicznej organizowanego przez Leica Gallery Warszawa. Oto 30 finałowych kadrów, które jury wybrało spośród blisko 12 tys....
48
SWPA 2025 - Hanna Kantor z najlepszym polskim zdjęciem w konkursie
SWPA 2025 - Hanna Kantor z najlepszym polskim zdjęciem w konkursie
Hanna Kantor została laureatką nagrody Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2025. Zobaczcie zwycięski kadr i prace pozostałych laureatów kategorii...
19
Świat oczami podróżników. Oto najlepsze zdjęcia z Travel Photographer of the Year 2024
Świat oczami podróżników. Oto najlepsze zdjęcia z Travel Photographer of the Year 2024
Za nami 22. edycja jednego z najważniejszych konkursów fotografii podróżniczej na świecie. Oto najciekawsze prace tegorocznych zwycięzców, wśród których znaleźli się także Polacy.
19
Powiązane artykuły