Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Na potrzeby cyklu "Rodzinne fotografowanie" zaaranżowaliśmy sesję zdjęciową, podczas której wykorzystaliśmy modele aparatów Sony - kompakt HX9 oraz aparaty z wymienną optyką - NEX-5N i SLT-A65. Na przykładzie tych aparatów w kolejnych odcinkach podpowiadamy jak fotografować święta. Po przeczytaniu artykułu zachęcamy do obejrzenia filmu, który pomoże podsumować najważniejsze zagadnienia i obrazowo pokazuje poszczególne wskazówki.
Fotografując naszą rodzinę będzie nam zależało na jak najkorzystniejszym odwzorowaniu modela. Wbrew pozorom nie jest to trudne z technicznego punktu widzenia. Po pierwsze zadbajmy o ogniskową. Szerokokątne obiektywy zwłaszcza przy bliskich planach ujawniają pewne przerysowania przez co model nie wygląda korzystnie.
Dlatego przy planach ciaśniejszych niż amerykański zdecydujmy się na obiektyw 50mm lub więcej. Im węższy kadr chcemy zrobić tym dłuższej ogniskowej powinniśmy użyć.
Kolejnym problemem, z którym musimy się zmierzyć w portrecie jest trójwymiarowość twarzy, którą musimy przenieść na dwuwymiarową fotografię. Dlatego starajmy się nie robić zdjęć en face, które spłaszczą naszego modelu. Wystarczy lekko skręcić głowę na przykład tak jak w zdjęciach legitymacyjnych aby podkreślić to, że głowa jest bryłą.
Warto też fotografować z otwartą przysłoną, uzyskamy wtedy przyjemne rozmycie tła, które umożliwi nam skupienie uwagi na portretowanej twarzy, a nie tle. Efektowne rozmycie będzie dużo łatwiej uzyskać na dłuższej ogniskowej. Ponadto krótki teleobiektyw zmusi nas do zachowania większej odległości, pomiędzy aparatem, a modelem. Zapewni to komfort pracy nie tylko modelowi ale także nam.
Jeżeli chcemy aby decyzję o tym jak wykonać dane zdjęcie podjął za nas aparat, możemy zdecydować się na użycie jednego z automatycznych trybów. Sony HX9, NEX 5N i aparaty z serii SLT oferują kilka trybów, między innymi "gładka skóra", rozmycie tła, "portret o zmierzchu" [którego możemy użyć w trudnych warunkach oświetleniowych], czy osobny tryb w HX9 - "tło rozogniskowane". Wszystkie tryby działają tak, żeby ułatwić nam wykonanie zdjęcia, możemy wybrać swój ulubiony, dzięki temu uzyskamy powtarzalność efektów.
Światło w portrecie odgrywa szczególną rolę. Użyte niezgodnie z naszym założeniem może zniszczyć cały nasz wysiłek. Najbardziej naturalnym dla człowieka jest tak zwane światło górno-przednio-boczne, które symuluje naturalne dla nas źródło jakim jest słońce. Jeżeli uda nam się takie światło odtworzyć oraz rozproszyć uzyskamy wtedy przyjemny dla oka efekt. Starajmy się unikać używania wbudowanej lampy, która spłaszczy twarz oraz podbije wszystkie niedoskonałości skóry.
Mamy nadzieję, że dzięki tym kilku prostym wskazówkom, będzie Wam dużo łatwiej wykonać świąteczne portrety. Warto skorzystać z okazji i sfotografować swoich bliskich, zwłaszcza, że poza aparatem i pomysłem nie będziemy potrzebować żadnego specjalnego sprzętu.
Już w przyszłym tygodniu zapraszamy do lektury kolejnych porad, które będą się pojawiać na fotopolis.pl.
FILM
Na koniec zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu edukacyjnego:
Produkcja sesji
Tekst i zdjęcia: Patryk Wiśniewski
Film: Michał Laskowski
Lektor: Karolina Kalinowska
Modele: Asia, Nadia i Lena Gorczyca, Sebastian Ciesielski
Makijaż: Emilia Zalewska
Produkcja: Marta Sułkiewicz
Dziękujemy Queens Garden za udostępnienie mieszkania pokazowego do produkcji