Świat według Pawła Bajewa

Autor: Marta Sinior

23 Lipiec 2008
Artykuł na: 4-5 minut
WLF 08. "Świat według Bajewa" - taki tytuł nosi otwierana dzisiaj, 23 lipca wystawa Pawła Bajewa w warszawskiej Galerii Obok ZPAF. Fotograficzna opowieść Bajewa, żartobliwa i nieco bajkowa, to poprostu historia o człowieku i świecie, z którym musi się zmagać: pełnym lęków, problemów. Początek wernisażu o godzinie 19.

Paweł Bajew - o autorze wiadomo niewiele, jedyne co może wydawać się zaskakujące, jest samoukiem. Jego fotograficzny debiut na wystawie Galerii Bezdomnej w ubiegłym roku w Kazimierzu Dolnym, okazał się wyjątkowo udany. Prezentacja w Galerii Obok ZPAF pokazuje, że nie był to przypadek.

fot. Paweł Bajew z cyklu "Świat według Bajewa“

Tytuł projektu nawiązuje do książki o podobnym tytule, autorstwa Johna Irwinga pt. "Świat według Garpa". - napisała Anna Wolska, kurator galerii. Oczywiście wszelkie usilne poszukiwanie analogii, czy podobieństw do literackiego pierwowzoru było by działaniem na wyrost i zbyt oczywistym. Autorowi nie przyświecała bowiem idea by naśladować kogokolwiek. To raczej moja kuratorska ocena projektu spowodowała chęć powiązania obu tych światów jednym podobnie brzmiącym tytułem. Czemu? Gdy obserwuje artystyczne działania i wypowiedzi młodszych od siebie autorów, często zauważam, że na przestrzeni ostatniej dekady coś się zmieniło w ich rozumieniu i pojmowaniu świata. Ta odmienność nie dotyczy formalnego obrazowania (mimo burzliwego technologicznego rozwoju fotografii), a psycho-socjologicznego postrzegania siebie jako jednostki oraz swojego "ja" w kontekście drugiego człowieka i otoczenia. Podobne zmiany, które można określić również jako dążenie do pewnej normalności przeżywały dekadę wcześniej społeczeństwa zachodnie, które nie mając obciążeń związanych z systemem komunistycznym ewoluowały w obrębie demokracji, pojęcia i zakresu wolności jednostki oraz wolności wyboru. To dlatego książka Irwinga, opowiadając o codziennym życiu, o powrocie do normalności w powojennej rzeczywistości o sprawach dotyczących domu, rodziny, prywatności, seksualności, przyjaźni, bez zbędnego patosu, czy moralizatorstwa stała się światowym bestsellerem.

fot. Paweł Bajew z cyklu "Świat według Bajewa"

Podobne analogie, czy ślady zmian zauważam również w projekcie Pawła Bajewa. To żartobliwe, zdystansowane traktowanie siebie, własnych fobii, lęków, własnej seksualności, a także bliskich, spraw codziennych bez obciążeń i bez zbędnej demagogii. Ta wystawa to wgląd w duszę i świat autora, który można określić przymiotnikiem - nie konwencjonalny lub po prostu normalny.

Oś projektu stanowi sam autor - gra on rolę zarówno bohatera i narratora tej fotograficznej opowieści, stąd czasem fabuła bierze górę nad formalno-techniczną stroną zdjęć, co akurat w wypadku tego projektu, absolutnie mi nie przeszkadza.
- tekst Anna Wolska

Paweł Bajew Świat według Bajewa

Wernisaż: 23 lipca 2008 godzina 19
Ekspozycję czynna w dniach od 24.07 do 15.08.2008

Galeria Obok ZPAF
Pl.Zamkowy 8, Warszawa

Wystawa prezentowana w ramach Warszawskiego Lata Fotografii.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły