Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Na potrzeby cyklu "Rodzinne fotografowanie" zaaranżowaliśmy sesję zdjęciową, podczas której wykorzystaliśmy modele aparatów Sony - kompakt HX9 oraz aparaty z wymienną optyką - NEX-5N i SLT-A65. Na przykładzie tych aparatów w kolejnych odcinkach podpowiadamy jak fotografować święta. Po przeczytaniu artykułu zachęcamy do obejrzenia filmu, który pomoże podsumować najważniejsze zagadnienia i obrazowo pokazuje poszczególne wskazówki.
Zacznijmy od sprzętu. Generalnie nie będziemy potrzebować nic nadzwyczajnego, aparaty kompaktowe jak Sony DSC-HX9V mają tryb makro, który umożliwi nam ostrzenie z bliskiej odległości. Bardziej zaawansowanym użytkownikom przyda się obiektyw do makrofotografii, jak SAL 50mm f/2,8 czy SAL 100mm f/2,8. Dzięki nim będziemy mogli wykonywać zdjęcia z bliższej odległości. Dłuższa ogniskowa umożliwi nam uniknięcie przerysowań.
Warto też zaopatrzyć się w statyw, który ustabilizuje nasz aparat przy dłuższych czasach naświetlania. Pamiętajmy, że im dłuższej ogniskowej używamy, tym mniejszy obszar ostrości mamy na zdjęciu przy tej samej przysłonie. Dlatego w przypadku korzystania z obiektywu 100mm lub jego ekwiwalentu, przymknijmy przysłonę tak, aby uzyskać ostre zdjęcie w większym obszarze.
Jeżeli nie posiadamy statywu z pomocą oprócz krzeseł, stołów i innych mebli, przyjdzie nam technika. Pamiętajmy, aby ustawić wyższą czułość. ISO 400 lub ISO 800 umożliwią nam wykonanie nieporuszonych zdjęć, a zarówno zaawansowane aparaty jak Sony SLT-A65, Sony NEX-5N jaki niewielkich rozmiarów Sony DSC-HX9V dadzą nam dobrą jakość przy tych czułościach.
Kolejną rzeczą, o którą musimy zadbać, jest stabilizacja obrazu. Upewnijmy się, że w naszym aparacie jest ona włączona, niezależnie czy mamy do czynienia z jej optyczną wersją, jak w Sony NEX-5N, czy stabilizacją matrycy, jak w Sony SLT-A65. W przypadku Sony DSC-HX9V jest ona włączona na stałe, mimo to warto w menu podręcznym ustawić ją w tryb aktywny.
Tego typu zdjęcia będą stanowić nie lada wyzwanie zwłaszcza w czasie wigilijnej kolacji. Słabe światło, dodatkowo pochodzące z różnych źródeł (jak na przykład: świetlówki, żarówki, świeczki czy nawet lampki choinkowe) może spowodować brzydkie efekty kolorystyczne na zdjęciach.
Dlatego zróbmy kilka zdjęć na różnych ustawieniach balansu bieli, tak aby uzyskać efekt najbliższy rzeczywistości. Jeżeli to nie da efektu, wszystkie aparaty Sony umożliwiają ustawienie balansu bieli według wzorca np.: na białą kartkę czy obrus.
W tego typu zdjęciach, szczególną rolę odgrywa kompozycja. Zadbajmy o porządek w kadrze. Usuńmy wszystkie zbędne elementy z tła, które niepotrzebnie będą odciągać wzrok od tematu zdjęcia.
Pamiętajmy, też że w przypadku jedzenia dobrze jest je fotografować na białych talerzach czy obrusach. Dzięki temu będą wyraźnie odcinać się od tła, przez co będą wyglądać dużo atrakcyjniej.
W takich przypadkach warto skorzystać z funkcji bracketingu lub podnieść kompensację ekspozycji o 1 lub nawet 2 EV. Uchronimy się wtedy przed niedoświetleniem zdjęcia spowodowanym błędem światłomierza.
Jeżeli będziemy pamiętać o tych kilku prostych wskazówkach z pewnością uda nam się wykonać udane zdjęcia potraw i ozdób. Uzupełnią one nasze zdjęcia o bliskie plany. Zapraszamy do obejrzenia filmu instruktażowego.
Produkcja sesji
Tekst i zdjęcia: Patryk Wiśniewski
Film: Michał Laskowski
Lektor: Karolina Kalinowska
Modele: Asia, Nadia i Lena Gorczyca, Sebastian Ciesielski
Makijaż: Emilia Zalewska
Produkcja: Marta Sułkiewicz
Dziękujemy Queens Garden za udostępnienie mieszkania pokazowego do produkcji