Słowacka Nowa Fala w Rondzie Sztuki. Ci twórcy w latach 80. zmieniali oblicze fotografii

Autor: Redakcja Fotopolis

27 Grudzień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Katowickie Rondo Sztuki startuje w styczniu z wyjątkową wystawą, na której zobaczymy dokonania najważniejszych twórców słynnej Słowackiej Nowej Fali. Wernisaż w sobotę, 18 stycznia 2020 r.

Nadchodząca ekspozycja w katowickim Rondzie Sztuki to przegląd fotografii wykonanych pod koniec lat osiemdziesiątych w ówczesnej Czechosłowacji. Prace są artystycznym wglądem w lata studiów fotografów - kolegów z roku oraz ich paradoksalnie niezwykle swobodnego i nowatorskiego spojrzenia na czasy socjalizmu, gdy brakowało wolności. Ich wczesne prace uważane są za tak wyjątkowe, że jeszcze dzisiaj zaskakują i mają coś do powiedzenia również obecnemu odwiedzającemu.

Intensywne życie studenckie, odwaga wprowadzania nowych tematów do ówczesnej czechosłowackiej sceny fotograficznej, odkrywanie nowych idei i artystyczne wizje skoncentrowane są na fotografiach wykonanych w tym czasie i stały się prekursorem dalszej artystycznej orientacji autorów prac.

"Nowe trendy na postmodernistycznej scenie fotograficznej"

fot. Peter Župník

Wyjątkowość przygotowanego projektu polega oprócz niekwestionowanej jakości artystycznej także na innej, nieoczekiwanej płaszczyźnie emocjonalnej. W jednym miejscu możemy zobaczyć twórczość słowackich i czeskich autorów, ale przede wszystkim kolegów z rocznika, którzy lata studiów spędzili wspólnie w Czechosłowacji, w Pradze w Akademii Sztuk Scenicznych w Katedrze Fotografii pod kierownictwem inspirującego pedagoga prof. Šmoka. I nawet dzisiaj, po ponad trzydziestu latach, utrzymywane są żywe przyjacielskie i twórcze więzi. Chociaż każdy z autorów zawsze robił i realizował własne projekty, pozostali oni w aktywnym kontakcie artystycznym i osobistym do chwili obecnej.

Artystów urodzonych około 1960 roku zaliczamy do tzw. Pokolenia 60. Wśród wystawców jest czterech słowackich fotografów: Rudo Prekop (1959, Košice, SK), Vasil Stanko (1962, Trenčín, SK), Kamil Varga (1960, Štúrovo, SK), Peter Župník (1961, Levoča, SK) - członkowie słynnej Słowackiej Nowej Fali, do dziś uznawanej i szanowanej progresywnej grupy, która wprowadziła do ówczesnej postmodernistycznej sceny fotograficznej nowe i oryginalne trendy przez swoje inscenizowane fotografie, humor, brak powagi, sarkazm, ale także przez wyobraźnię i charakterystyczną poetykę. Kolejnymi artystami są dwaj czescy koledzy z roku - znani fotografowie Jan Pohribný (1961, Praga, CZ) i Jiří Víšek (1960, Prostějov, CZ), którzy do dziś spotykają się z przedstawicielami Słowackiej Nowej Fali w interesach i celach towarzyskich. Ich prezentowane prace fotograficzne z lat 80-tych mają podobne początkowe atrybuty jak w przypadku pierwszych czterech już wymienionych artystów.

fot. Vasil Stanko

Siódmym członkiem grupy wystawców jest młodszy słowacki fotograf Robo Kočan (1968, Poprad, SK), którego koncepcyjne porównania i przyjacielskie więzi naturalnie wpisują się do projektu wystawy. Autorzy zawsze włączają do projektu wystawy jednego gościa - zaprzyjaźnionego, bliskiego artystycznie grupie fotografa z miasta, w którym odbywa się wystawa. Tutaj w Katowicach swoje prace wystawia Piotr Muschalik z Akademii Sztuk Pięknych, który na wystawie zaprezentuje swoje wczesne prace.

Wystawa, której kuratorami są Ela PorubänováRuda Prekopa, oferuje odwiedzającym oryginalne kolekcje autorskie w nowo opracowanym wspólnym projekcie artystycznym, ale przede wszystkim przyjazne spotkanie. Premierę projektu przygotowała Galeria Miloša Alexandra Bazovskiego w Trenczynie w swoich pomieszczeniach wystawowych pod koniec 2018 roku przy okazji wielkich obchodów 100 rocznicy powstania Czechosłowacji (1918 – 1992), wspólnego państwa Czechów i Słowaków.

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę, 18 stycznia 2020 roku, o godzinie 18:00 w Rondzie Sztuki, przy rondzie im. gen. Jerzego Zietka 1 w Katowicach.

Wystawa obejmuje również wydarzenia towarzyszące: zwiedzanie z komentarzem, warsztat fotograficzny, pokaz pełnometrażowego filmu o twórczości przedstawicieli Słowackiej Nowej Fali - Fala kontra Brzeg (2014, reżyseria: Martin Štrba), krótkometrażowego filmu Pozytywność (1994, reżyseria: Martina Kudlacek) i 11-minutowego dokumentu z tamtego okresu Wernisaż (1984, reżyseria: R. Prekop).

Więcej informacji znajdziecie pod adresem rondosztuki.pl.

(fot. okładkowa: Kamil Varga)

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Nadchodzi wystawa "World Unseen" - zdjęcia, których możesz dotknąć
Nadchodzi wystawa "World Unseen" - zdjęcia, których możesz dotknąć
Z okazji Międzynarodowego Dnia Druku Canon zaprasza na wyjątkową wystawę, której w grudniu będzie można doświadczyć w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. „World Unseen” to unikalna...
11
Fotoforma Reset - konferencja online dla fotografów i filmowców
Fotoforma Reset - konferencja online dla fotografów i filmowców
Już 7 i 8 listopada Fotoforma zaprasza na jedyną w Polsce konferencję online dla fotografów i filmowców. W programie spotkania z najlepszymi w branży twórcami i specjalistami, a także...
11
…Must see - wystawa Jagody Przybylak w Fundacji Arton
…Must see - wystawa Jagody Przybylak w Fundacji Arton
Fundacja Arton zaprasza na wystawę „…trzeba zobaczyć”, prezentującą materiały z pracowni Jagody Przybylak - zmarłej w zeszłym roku artystki, architektki i pionierki fotografii...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)