Promocja albumu z fotografiami Zofii Chomętowskiej

Autor: Marcin Grabowiecki

5 Październik 2011
Artykuł na: 4-5 minut
Fundacja Archeologia Fotografii i Instytut Reportażu zapraszają na spotkanie promujące album "Zofia Chomętowska, Polesie. Fotografie z lat 1925-39", które odbędzie się w środę, 12 października o godz 19:00 we Wrzeniu Świata w Warszawie.
"Zofia Chomętowska, Polesie", Wydawca: Fundacja Archeologia Fotografii, 2011, pod. Red. K. Puchała Rojek, projekt graficzny Ania Nałęcka - Tapir Studio

Publikacja "Zofia Chomętowska. Polesie", wydana przez Fundację Archeologia Fotografii, jest pierwszą tak obszerną prezentacją twórczości jednej z najważniejszych polskich fotografek pierwszej połowy XX wieku. Album z ponad dwustoma, w ogromnej większości nigdy nie publikowanymi zdjęciami oraz tekstami Ewy Klekot, Wojciecha Śleszyńskiego oraz Karoliny Puchała-Rojek, jest próbą zarówno weryfikacji wczesnej twórczości Chomętowskiej jak i redefinicji międzywojennej fotografii Polesia oraz szerzej - terenów pogranicza II Rzeczpospolitej.

Zofia Chomętowska, fotografująca życie na Polesiu z osobistej perspektywy, naznaczonej pochodzeniem oraz indywidualnym doświadczeniem, w publikacji "Polesie" przedstawiona jest jako reporterka codzienności, w pełni ujawniająca swój talent w zdjęciach będących dotąd zupełnie nieznanymi.

Publikacja jest dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i towarzyszy wystawie "Między Kadrami. Fotografie Zofii Chomętowskiej 1925-45", odbywającej się w ramach programu Prezydencji Polski w UE, w Narodowym Muzeum Historycznym Republiki Białoruś, została zorganizowana we współpracy z Instytutem Polskim w Mińsku.

Album wydany został w dwóch wersjach: polsko-białoruskiej oraz polsko-angielskiej, wg projektu Ani Nałęckiej, w twardej oprawie, 272 str., 204 il. w części albumowej. W spotkaniu promującym publikację udział wezmą Karolina Breguła, artystka, której ostatnia praca opierała się na archiwum fotografii Zofii Chomętowskiej, Adam Mazur, krytyk i historyk fotografii oraz historyczka fotografii i redaktorka książki Karolina Puchała-Rojek. Będą rozmawiać nie tylko o funkcjonującym dotąd jednostronnym obrazie "Kresów", ale też o fotografii reportażowej okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz o skarbach, jakie kryją fotograficzne archiwa.

Publikacja nie mogłaby się ukazać w tym kształcie, gdyby nie wsparcie fotografek i fotografów, którzy podarowali swoje prace na akcję FotoSprint 2010. Pełna lista fotografów którzy wsparli akcję znajduje się w albumie oraz na stronie Fundacji.

Projekt jest realizowany w ramach programu Polskiej Prezydencji. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spotkanie promujące album "Zofia Chomętowska, Polesie. Fotografie z lat 1925-39"
Termin: 12.10.2011 godz. 19:00

Wrzenie Świata
ul. Gałczyńskiego 7
Warszawa

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Zostań władcą światła - jak przygotować i przeprowadzić udaną sesję portretową
Zostań władcą światła - jak przygotować i przeprowadzić udaną sesję portretową
O kuchnię zawodowej pracy i praktyczne porady zapytaliśmy doświadczonego fotografa Piotra Wernera. Publikujemy obszerne fragmenty jego bestsellerowego e-booka dla...
26
Jak dbać o akumulatory? Poradnik użytkownika
Jak dbać o akumulatory? Poradnik użytkownika
Chcesz wiedzieć jak wydłużyć żywotność akumulatora i sprawić, by w każdej sytuacji zapewniał wydajną i wygodną pracę ze sprzętem? Z tego poradnika dowiesz się, jak zapewnić optymalne...
10
Jak fotografować górskie kaskady i wodospady
Jak fotografować górskie kaskady i wodospady
Nie ważne czy są one głównym tematem, czy mniejszym elementem wizualnym w szerszej scenie. Zobacz, jak zamknąć w kadrze wartko płynące potoki, by ożywić zdjęcia górskich krajobrazów.
22
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)