Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
W trakcie wypraw na pogranicze zdigitalizowanych zostało blisko 2000 archiwalnych zdjęć z 70 prywatnych kolekcji, z czego ponad 800 znalazło się na stronie albom.pl. Udało się też przywrócić do pamięci kilku miejscowych fotografów. Największym odkryciem są negatywy Jerzego Kostko, odkopane na strychu jego domu w Kleszczelach, który fotografował swoje miasteczko przez pół wieku. Są też odbitki innych wiejskich fotografów: Josefa Abramickiego w Gródku, Berkowskiego w Sopoćkinach, Jezierskiego w Wołkowysku. Podsumowaniem projektu jest książka fotograficzna Albom.pl, która będzie dostępna w czasie trwania wystawy.
Z zachowanych resztek archiwów fotograficznych rzemieślników, bo robieniem zdjęć parali się dla zarobku, wyłania się obraz wiejskiej fotografii atelierowej z początku XX wieku - pisze w książce Grzegorz Dąbrowski, fotograf i kurator - Ze szczególną uwagą traktowaliśmy fotografie naznaczone przez czas. Nazywaliśmy je obiektami. To zdjęcia z nadszarpniętym rogiem, z zamalowaną osobą w tle, z plamą po wyblakłej emulsji. Te skazy, niedoskonałości, zniszczenia nadały fotografiom nowy, niepowtarzalny wyraz. Podkreśliły autentyczność, ale odebrały im konkretność przedstawienia, zmieniając je właśnie w artystyczne obiekty, gdzie czas, przypadek i chaos stały się głównymi twórcami.
Wystawę przygotowało Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK. Objazd zrealizowany był w ramach projektu "Fotograficzna wyprawa archeologiczna na polsko-białoruskie pogranicze" i finansowany przez MSZ.
Albom.pl - wystawa
Kurator: Grzegorz Dąbrowski
Wernisaż: 8 stycznia 2015, godz. 19.00
pon., czw., pt.: 11.00-17.00, wt., śr.: 11.00-19.00
Fundacja Archeologia Fotografii
ul. Andersa 13, obok kl. VII
Warszawa