Wydarzenia
Polska fotografia na świecie - debata o budowanie kolekcji fotograficznej
Akt w fotografii to nie tylko obraz ciała i historii obyczajowości w kulturze, ale też historia fotografii i jej przemian artystycznych w ogóle. Naga postać pozostaje w centrum zainteresowania wielu artystów, a fotografia anektując ten temat pozwala zaobserwować zmiany widzenia fotograficznego w stopniu o wiele bardziej wyraźnym niż w innych tematach.
Na wystawie Niewidzia(l)ne zostanie zaprezentowanych kilkadziesiąt aktów z archiwów: Zofii Chomętowskiej, Zbigniewa Dłubaka, Tadeusza Sumińskiego i Wojciecha Zamecznika. Będzie można zobaczyć fotografie artystyczne, studyjne i dokumentalne, pokazujące różne podejście do tematu każdego z autorów. Część z nich fotografowała w pracowni, spędzając czas z modelką, inni w domu - dokumentując intymność bliskich, są też zdjęcia z plaży - zrobione ukradkiem.
Niewidzia(l)ne fotografie to prace często będące na marginesie twórczości prezentowanych artystów. Akty Zbigniewa Dłubaka, autora jednych z najważniejszych w polskiej historii fotografii cykli pokazujących nagie ciało, nie zostały wykorzystane w żadnym z nich. Prace Tadeusza Sumińskiego, skrupulatnego zazwyczaj archiwisty, odkryte w niepodpisanej kopercie, w mniejszym niż zazwyczaj formacie, nie zostały ujęte przez niego w spisie prac z kolekcji. W archiwum Zofii Chomętowskiej odnaleziona została seria aktów, których autorstwo jest wątpliwe, stanowią jednak ciekawy przykład obrazowania męskiego ciała. W fotografiach Wojciecha Zamecznika widać formalne próby zmierzenia się z tematem - od intymnych ujęć ciała żony - Haliny Zamecznik, do poszukiwań bliskich surrealizmowi i typowych dla tego autora eksperymentów z pogranicza fotografii i grafiki.
Niewidzia(l)ne. Fotografie aktów z archiwów FAF
Wernisaż: 12 lutego 2015 (czwartek), godz. 18.00
Termin: 12 lutego - 6 marca 2015
pon., czw., pt.: 11.00-17.00, wt., śr.: 11.00-19.00
Fundacja Archeologia Fotografii
ul. Andersa 13, obok kl. VII
Warszawa